Otkljucavanje multiplikatora na AMD Semron,Athlon

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by smith, Feb 6, 2006.

  1. smith

    smith Aktivista

    do nedavno nisam mogao da na svom procesoru (Sempron 2400+) podici multiplikator ili ga na bilo koji nacin mjenjati.On je po defultu bio na 10*.Znaci jedini nacin da uradite overclock svog procesora je bilo da podizete FSB.Ali neke memorije ne mogu izdrzati vise od 200 mhz FSB.Uglavnom da bi mogli podizati multiplikator (koji je kod nekih AMD-ovih procesora skriven) je da spoite L5 (2) most,koji ce nakon toga prepoznati Athlon ili Sempron kao Athlon mobile.Nakon toga ce te moci podizati multiplikator ali samo do 11*.Naravno meni prvom to nije bilo dosta :D ....Da bi omogucili podizanje multiplikatora do 24* morate spoit i L5 (1) most.ALI PAZITE NAKON PRESPAJANJA I L(5) 2 MOSTA BIOS U VECINI SLUCAJEVA PODIZE SISTEM NA MAX VRIJEDNOST,ZNACI NA 24* PA PRVO UDITE U BIOS I SMANITE MULTIPLIKATOR PA ONDA POLAKO DALJE TRAZITE STABILNO VRIJEDNOST!!! E sad ce mnogi reci kakvi ba mostovi,kako to da spojim.....U biti to je vrlo lahko.Izvadite procesor,nadete L5(2) i L5(1) most,uzmete neki ostar predmet (ja sam koristio šestar) i onda skroz lagano i skroz malo napravite crticu izmedu i onda je ponovite grafitnom olovkom (NE KORISTITI HEMISKE OLOVKE!!) jer grafit provodi elektricno energiju za one koji to nisu znali :p .I Tako sad moj Sempron 2400+ je postao 3000+,dok ne nabavim bolje hladenje! Ako jos neko ima bilo kakvih pitanja u vezi ovoga rado cu mu pokusati pomoci.
     
  2. FearLess

    FearLess Aktivista

    to ti radish hard klokanje ja se radije drzim klokanja kroz bios
     
  3. smith

    smith Aktivista

    pa dobro ali neke stvari ne mozes uradit kroz bios dok ih ne otkljucas hardverskim putem...u ovom mom slucaju "zatvaranjem" L5 mostova.....meni ti je sad nebo koliki i hladnjak 8)
     
  4. Ace_

    Ace_ Aktivista

    citao sam ja na nekoj starnici i slike je lik stavio, al ja svog ne smijem dirati, digao sam mu FSB sa 166 na 192 i umjesto Bartona2600 imam 3000, u mene ploac ABIT na njoj mozes neovisno dizati FSB od memorije, memorija moze biti na 333 afsb na koliko god hoces, ABIT je dusu dao za Overclockere :D
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Kod mene je Athlon 2500+, ali radi na 2500mhz 8)


    Toliko o klokanju.

    Jah to sve na 1.65v.
     
  6. smith

    smith Aktivista

    ma vjeruj mi nisje uopste toliko tesko spojiti te L5 mostove ciem otkljucas mnozitelj.Ja sam na svom bez problema otkljuco
     
  7. postal dude

    postal dude Aktivista

    hahhahahha ikada cuo za dFI???
    za nf2 jeste abit dobar ali preko nf2 je dfi najboljši.

    majstore nemas fajde odhotog vjeruj mi jer jaran je koristio 3.2+ sa otkljucanim x i ja 2.5 + sa zakljucanim i opet smo dobili iste rezultate tjst.
    2.46 ili negdje oko 3.4+ / u pitanju je barton/
    sada mi konstantno cpu roka na 3.2+ ili 2.2) sa 2.5+ ili 1.83MHz
     
  8. ||NeX||

    ||NeX|| Aktivista

    Hrabro, hrabro, nema šta. A taj grafit neće oduvati hladnjak? :D

    Zezam se. Nego što nisi fino prespojio to lemljenjem, što si išao na tu sigurnu varijantu?

    Ako ti nije plaho mrsko:

    1. uslikaj to da vidimo
    2. postuj rezultate 3dmark06 prije i poslije

    Peace
     
  9. smith

    smith Aktivista

    Pa prvo lemit se ne moze jer su mostovi JAKOOOO blizu jedan drugog tako da bi 100% spojio pogresne mostove a grafitnom olovkom ako uradis i nesto zeznes mozes lako popravit (gumicom :wink: ).Ajd vazi poslat cu rezultate ali sa PCMark05 i uslikat cu pa cu vam poslat ali prvo odoh da kupim termalnu pastu jer nemam vise.
     
  10. Ace_

    Ace_ Aktivista

    fakat uslikaj, mogo bi i ja pokusati, a zar nije opasno da ti digne sistem na 24x multiplieru to je 4GHz :shock: , mislim da nebi mogo uci ni u BIOS
     
  11. smith

    smith Aktivista

    meni nije digao sistem na 24x a da ti i digne na 24x,ti mozes uci i bios jer to se prebaci tek kad racunar podigne sistem iz biosa
     
  12. Ace_

    Ace_ Aktivista

    hoceli te slike, razvijas ih jos ha?? :D
     
  13. smith

    smith Aktivista

    Ma joj trebam ba otic kupit termo pastu jer necu da ga skidam dok ne kupim...Uzmi u u obzir da je kod mene sempron 2400+ ali sve se isto radi i jer je to u biti mal te ne isti proc samo sa manje L2 kesa.
     
  14. arbiter

    arbiter Novi član

    moze li to na mom starom duronu?
     
  15. smith

    smith Aktivista

    moze,isto se sve radi i na AMD Sempron-u,Athlon-u i Duron-u
     
  16. Ace_

    Ace_ Aktivista

    ako je socket A moze, ja da imam Durona clocko bi ga brutalno do smrti i nebi se bojao otkljucati nista na njemu jer je on 100KM a ovoga sam svog platio 210KM pa onda se malo bojim cackati ali cekam slike :!:
     
  17. arbiter

    arbiter Novi član

    ma probacu i ja, samo da coek postavi slike. a jel bitno koja je olovka, HB, b, h? :mrgreen:
     
  18. iPlay

    iPlay Komšija

    Ima li tih slika? :D
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    Jos cekamo 8)
     
  20. smith

    smith Aktivista

    ma naj bolje ti je patentkom jer su one najtanje.Treba ti sto tanja olovka jer su mostici jako jako sitni i blizu jedan drugog.Ej dok cekate slike ev vam stranica sa koje sam ja pratio u uspjesno otkljucao mnozilac http://fab51.com/cpu/barton/athlon-e24.html