Overclocking aktivnosti

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Esh, Jul 27, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Zanima me koliko ste zainteresovani da u narednom periodu pokrenemo i neke overclocking aktivnosti, prvenstveno kroz forum. Tu mislim na dodavanje nekih jednostavnih vodica za overclocking pojedinih serija procesora (tesko bi bilo kod nas koncentrisati se tipa na odredjeni model maticne ploce posto vendori generalno ne stoje dovoljno ozbiljno s marketingom da se potrude oko takve podrske)m dodavane hwbot listi za overclocking (3dmark i pcmark serije, cpuz, superpi, aquamark itd.), odnosno mogucnosti postavljanja svojih overclocking rezultata pa onda nasa neka mala interna oc takmicenja i sl.

    Osnovna ideja je da polako krenemo sa nekim oc-om na osnovu onoga sto ljudi trenutno imaju, dakle, uglavnom neki zracni hladnjaci pa da se polako prosiri sa vodenim hladjenjem, a da mi u medjuvremenu organizujemo i neku ekstremniju varijantu za hladjenje, cisto radi nekog entuzijazma. Ne moze se sve organizovati uspjesno u 7 dana, no to je nesto na cemu cemo u svakom slucaju raditi.

    Pored dobre volje i entuzijazma, potrebno je odredjeno predznanje pa je istrazivanje foruma i raznih vodica gdje se skupi vise ljudi sa istom kombinacijom ploca/procesora (sto kod nas nije toliko realno u ovom trenutku) preporuceno, a treba uzeti u obzir i mogucnost da u samom procesu moze doci do pojave razlicitih kvarova uzrokovanih nestrucnim rukovanjem, losim napajanjem ili komponentama itd.

    Bitno je naglasiti da je ovo jednostavno jedna vrsta zabave za one kojima racunar ne sluzi iskljucivo za office/multimedia/gaming aktivnosti, vec se vole malo poigrati sa opcijama i vidjeti dokle neke komponente mogu ici.
     
  2. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ne bi bilo lose da napravimo na nivou foruma OC takmicenje, nesto tipa:
    Kategorija - Air Cooling
    Intel - duall core
    Intel - quad core (i7 kategorija za sebe)
    AMD - duall core
    AMD - quad core

    takicenje u maximalnom kloku CPU-a (za slikanje i validaciju), i recimo maximalnom kloku koji je u stanju full odvrtiti Vantage ili 3D Mark 2006.

    Tako nesto napraviti i u kategoriji vodenog hladjenja. Na kraju ako treba svi se talimo za nabavku LN2, organizujemo pivce, mezu i napadnemo kakav rekord :D
    Ujedno se ovde mogu ukljuciti nase firme za vlastitu promociju i donirati nam koji komad hardwera za bench :)
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    X-Factor, pa ne clockaju se svi npr. intelovi dual core procesori isto :D Kako ces uporediti clock npr. E5200 i E8200. Jedino u procentima, ali ni to nije nikakvo mjerilo. Bilo bi takmicenje kad bi svi clockali isti cpu, ali mission impossible :D
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Napravit cemo nesto slicno, vise kategorija, da se svako nadje. Mobsterc je izasao s par zanimljivih ideja, poslije bi se ove aktivnosti preko foruma mogle finalizirati kroz neki mali event/takmicenje gdje bi se jos malo clockalo, zezalo, eventualno neke nagrade i sl.
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ma nisam ni mislio da se porede procesori iz razlicitog trzisnog segmenta, mrsko mi bilo pisati detaljno, bacio sam onako primjer... Znaci Klasa: Intel DC - E8600 itd :D
    Treba vidjeti koji su procesori na forumu najvise zastupljeni pa prema tome definisati kategorije :)

    edit: ako se oranizuje neki event, ne bi bilo lose da se nabaci neka ulaznica ili neki drugi nacin da se skupi novac za kolinsa??
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jel to ko ono kad sam kloko E2160 100%? :D
     
  7. Esh

    Esh HWB

    Radi se samo o nekim planovima, nije nista bas tako blizu pa da mozemo o konkretnim detaljima raspravljati.
     
  8. Moncho

    Moncho Komšija

    Ja cu napisati " Kako spaliti gtx 280 u dva koraka :)". :smt002
     
  9. Looney

    Looney Komšija

    A druga dva člana mogu napisati guide za HD4850 :mrgreen:
    Šalu na stranu...

    Bilo bi fino krenuti sa ovim aktivnostima. Treba vidjeti broj zainteresovanih da na kraju ne bude da samo par ljudi iz različitih kategorija postaju rezultate :)
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Za pocetak bi trebali barem otvoriti neke teme gdje bi postali svoje rezultate dobijene u određenim benchmark programima.
    Tu bi se trebala napraviti rang lista koja bi sadržala nick, rezultat, imena testiranih komponenti, postignuti overclock i neki dokaz (screenshot).
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Pa postoji nesto slicno, ona tema Overclocking uspjesi ili kako se vec zove. Jest da je sad zatrpana raznim pitanjima i slicnim off-topic postovima :D
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Napravit cu ovo, mozda i veceras, opcija preko hwbota. Ako bude nekih problema na forumu, znate do cega je ^_^