Overclocking uspjesi

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pasha, Mar 22, 2008.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ima li neko Phenoma II X4 965, C3 stepping, i da je radio OC? Interesuje me kakvi su naponi koristeni, posto se gnjavim sa nestabilnoscu dva dana.
     
  2. extibo

    extibo Komšija

  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    "Prebio" sam na desetine sajtova i foruma i nista nije pomoglo sa ovim zafrkancijama koje sam imao, dok nisam skuzio da me zapao "interesantan" primjerak procesora koji nije htio da radi stabilno na 3.7Ghz a ni na 3.8Ghz cak ni na 1.45-1.5v, a radi evo satima bez problema occt/prime/orthos na 3.9Ghz na defaultnom naponu (1.375v). Ja zadovoljan kako god.
     
  4. extibo

    extibo Komšija

    Prilicno zanimljiv primjerak. Kolike su temperature u idle/load?
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    34 stepena idle, a pri najvecem opterecenju nije nikada presao 52 stepena. Hladi se sa CM Hyper 212+.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Ploča mi je zaključana (Asus P4VP-MX ) ..ima li "drugi" nacin za OC ? Nesto sam citao da se moze preko nekakvih aplikacija.
     
  7. Pasha

    Pasha Komšija

  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Steta.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nije istina, barem sve dok se ne dokaze suprotno. :D

    Uvijek mozes probat ClockGen ili SetFSB programe, pod uvjetom da oni imaju implementiran odgovarajuci generator takta koji je na tvojoj ploci. Samo, ni tada ne ocekuj vise od 10-15%.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    To, max. 10-15%, misliš da ce se system "rušiti" ili ? I kada bude nemogucnost paljenja kompa, odnosno, nestabilnost. Samo vadim bateriju ?

    EDIT: Sa ClockGen ne mogu naci konkretan nacin, ili mi ne "prepoznaje" ploču. A SetFSB evo hocu da skinem. Gledam ia li moje ploče na listi.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Najgore sto ti se moze desiti (ako nemas problema sa hladjenjem i losim napajanjem) je korupcija podataka na HDD-u. :mrgreen:

    Prvo bih provjerio ima li ploca ikakav PCI/SATA/IDE/AGP lock.

    EDIT: ne mora ti ni bit ploce na listi, ali je bitno da imas odgovarajuci generator takta. Ako ispravno prepozna taktove, velike su sanse da jest. Mozes cak ici redom.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Sata konektor nema a za ostale.. gdje da geldam ? Za korupciju mi nije jasno, zasto bi mi to radio ? Kakve veze OC ima s tim. .
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Po internetu. :D
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Kontam sam jel stoji u biosu ili da prokazuje nesto poput everesta i slicno. Evo guglam ali nisam nista nasao. Malo me to brine za podatke sa diska.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    AGP/PCI/IDE lock, opcenito lock sabirnica je karakteristika chipseta, mada ima maticnih ploca koje odudaraju od pravila.

    Prvo moras krenuti od chipseta, djelitelja za RAM, itd. Nece ti biti jednostavno ako prvi put radis. Everest ti u svakom slucaju moze sluziti za dijagnostiku.
     
  16. NAILS

    NAILS Moderator

    Hocu kada uzmem novi CPU da ga kloknem a da vidim sa ovim starim kako to ide. Kontao sam samo da podizem frekvenciju.. ali izgleda, ima jos zezancija oko toga.

    Proguglat cu kada mi ne bude mrsko detaljnije u vezo klokanja.

    Hvala.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Samo da kazem da sam starog P4 1.5GHz Willamette-a digao na 2.25GHz na stock hladjenju i to na prastaroj Asus P4B266-SE ploci. :D

    Istina, visoke su temperature, kad prajma idu do 70C, ali se ne javlja throttlanje. Modifikacijom stock coolera (zamjena 60x10mm zujalice sa mocnim 80x25mm ventilatorom na 3000rpm) temp su 55C. Da ne spominjem da je buka niza, iako vent urlice na 3000rpm.

    Jos jednom, radi se o Willamette-u. :D
     
  18. GW

    GW Moderator

    Old skul. :d
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma u cudu sam, jer su Willamette inace ocajni overclockeri, 2GHz je inace plafon za njih.

    Da stvar bude jos cudnija: http://hwbot.org/community/submission/9 ... 0sec_580ms

    Liku je trebalo 2.25V da odradi stabilan 1M SuperPi na 2.335GHz, moj CPU je na 2.25GHz P95 stabilan sa 1.85V (realno manje, zbog vdropa je ~1.8V)!!!

    Mislim WTF! Sa plocom sam, imam osjecaj, na granici, radi se o 845D ploci koja nema AGP/PCI lock, jedino sto je karakteristicno da na 133MHz FSB-u promijeni AGP/PCI djelitelj, pa se te sabirnice vrate na 66/33MHz. Poslije toga samo raste...
     
  20. GW

    GW Moderator

    To je prilično često ponašanje za starije ploče. Prije P4, Athlon XP generacije je bio manje-više standard.
    A procesor je sreća velika. Za Willamette je nevjerovatno. :D