Pasivni heatsink na procesoru?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neo Bahamut Zero, Sep 21, 2006.

  1. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Interesuje me koji je zadnji proc (proizvodjac nebitan) koji je mogao bez problema raditi sa pasivnim hladnjakom. Planiram da sastavim neki uber low-end komp sa vecim diskom kojeg cu iskljucivo koristiti za skidanje stvari s neta tako da mi buka ne smeta po noci i po danu (posto ce raditi sigurno skoro citav dan i tako sve dok ne ispucam limit). :p
    Izgleda da bi jedini vent bio onaj na napojnoj, a one antikne 150-200W napojne su pravile minimalnu buku (a i one se vjerovatno mogu prepraviti da rade bez venta).
    Eto toliko, prijedlozi dobrodosli...
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    S kojim pasivnom hladnjakom?
    Ako ti ne treba nista jako, Sempron na s754 je jako hladan, pogotovo kad se undervolta. Zapravo ti je ako hoces pasivno hladjen proc undervoltanje obavezno, osim ako ces ga hladit sa Scythe-om Ninja :D
     
  3. vnm_

    vnm_ Komšija

    vidjao sam po netu kako raja uzmu 1700+ tbred-b jiuhb, spuste voltazu i kloknu ga nize, pa ga hlade pasivno bez ikakvih problema...moja ploca ne podrzava spustanje voltaze tako da ti nemogu reci iz vlastitog iskustva

    ako si zainteresovan, vjerovatno cu u skorije vrijeme da prodajem ovog svojeg jiuhb-a, pa ako hoces rezervisem ti ;)
     
  4. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ama covjece govorim o Pentium1/2/3 procesorima, 4MB grafickim, ISA slotovima, <10GB diskovima i sl. Kontas sad kakva mi masina treba? Ne treba mi konfiguracija od 300KM, s kojom cu se zezati oko voltaze. Dakle, procesor koji je po defaultu dolazio sa pasivcem bez ikakvih marifetluka. Vec imam masinu za svakodnevan rad i ozbiljnije poslove. :roll:
     
  5. vnm_

    vnm_ Komšija

    procesor koji je po defaultu dolazio sa pasivcem...hmm...od toliko masina koje su mi prosle kroz ruke cisto sa pasivcima sam samo vidio nekoliko IBM desktopa, koji su biti tako koncipirani da je napojna iznad ili pored procesora i u njoj jedan 120 ili 80 vent koji hladi istovremeno i napojnu i procesor...takav sistem moze i da hladi P3 733 (kod mog rodjaka) i to pri podobrom opterecenju...

    procesori koji bi ja rekao da mogu pasivno (ali nisu po defaultu tako isporuceni) iz vlastitog iskustva su celeron 300A, 400 i 566

    a sa <10GB diskovima neces biti sretan nikako ako ne nadjes kakav dobar, ja se sjecam da su meni 1998-2002 najglasnije komponente u masini bili diskovi :)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Krivo sam te shvatio...mislio sam da ces sklapat novi low-end komp...
    Moja je 486-ica pasivna :)
     
  7. FeyzA

    FeyzA Aktivista

    Ja sam radio na par Siemens cini mi se SCALEO desktop-a.. Procesori otprilike P-III-733Mhz hladjeni pasivom , neki Siemensov izum :D
    Pokusaj to nabaviti , mislim da nije tesko .. Vidio sam par reklama u oglasima , polovne brand masine..
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    486 u slabijim izdanjima :D

    mislim da bi celere 433 na više bez problema sa većim pasivcem hladio (naravno socket verzija).
     
  9. Chode

    Chode Aktivista

    486 nije imala pasivni cooler. nije imala nikakav cooler, Stivie Ray. Ja sam imao 486 DX 66MHz, nekad daaaavno.... :)

    a poslje toga sam imao Celeron 300A, njega sam jedno vrijeme koristio bez coolera ikakvog, (cekao sam isporuku), i radio bi 15 minuta, a onda se zablokirao od pregrijavanja... :D poslje sam stavio cooler i sluzio me je super... A onda ga je zamjenio AthlonXP 2600+ Barton... poslje A64 3000+ koji je jako hladan CPU, i mislim da bi mogao i on cak ici uz neki veliki pasivnjak. A ovaj sad x2 4200+ nije nista topliji od tog 3000+... tako da...
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    ako misliš da je procesor kompletno crn i ima male aluminijske iglice prema gore, onda se varaš :wink:
     
  11. Qler

    Qler Veteran foruma

    ima moj haver Intel PIII 700MHz pasivno hladjen... jedini aktivni hladnjak u kucistu je bio onaj na napojnoj. al eto dao sam mu geforce2 GTS pa sad ona zuji :D ko velika :D
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma uzmi cyrix na 700-800Mhz. Nisam siguran na koliko ima u tom rangu, ali ima ga u onim kasama po shoping centrima. Siguran sam da se moze nesto ispod ruke naci.
     
  13. Raptor

    Raptor Aktivista

    Jel ono Cyrix na 1ghz imao poteskoca da podere 233mhz MMX ?
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ok, ja sam zadnji put vidio P200MMX sa defaultnim pasivcem, a svi poslije toga su imali neki manji vent na heatsinku. Ma gledam sto manje love da izletim jer fakat necu nista raditi na njemu osim sto ce biti upaljen i skidati silne gigabajte (doduse jos moram i switch uzeti), tako da cu gledati da uzmem neki P1/P2 sa malo vise rama (da se Win2000 moze vrtiti), a ostalo je manje-vise nebitno. A ako se i nesto jace za male pare onda cu to da pazarim. A disk cu utisati tako sto cu ga izolirati gumom i plasticnim sarafima od kucista. Svakako nece "grindati" stalno vec pomalo, jer net nije previse brz...

    A sto se tice Cyrix-a - ipak nije bila tolika razlika u performansama.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma slabi su oni, ali covjek je rekao da mu ne treba snaga, nego tisina. Oni se mogu hladiti sa dzezvom za kafu. Samo malo aquafresha izmedju namazes.

    Da on trazi nesto jace, ja bih rekao da zbavi mobilca, te ga pukne na 1GHz sa 1.0 ili 1.1V i to bi bilo to.

    Cyrixa sam spomenuo zato sto se mislim moze lako nabaviti a ne grije se, te nije skup. A to je upravo ono sto njemu treba.
     
  16. Qler

    Qler Veteran foruma

    baha 100% imas PIII 700MHz pasivno hladjen. kod havera taj radi vec duze vrijeme i nije socket nego slot...
     
  17. Raptor

    Raptor Aktivista

    ma znam sta si htio reci, tema je i predvidjena za to :) . Reko smijesno mi da 1ghz ne moze sa 233. Ali eto covjek se odlucio za neki P1 ili 2 i dobro je to
     
  18. vnm_

    vnm_ Komšija

    dobaaaaaar :)
     
  19. ming

    ming Veteran foruma

    Moze barton mobilac under clockan i voltan.
     
  20. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    VIA Cyrix?