Pasivni heatsink na procesoru?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Neo Bahamut Zero, Sep 21, 2006.

  1. Chode

    Chode Aktivista

    hhhh. ne. nije imao NIKAKAV heatsink. znam sta govorim. ako ga nadjem negdje po ladicama skeniracu ga... hhhh
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Da. Radio sam sa nekim kasama zadnjih dana. Vecina ima pasivne hladnjake kao moj northbridge. :D
     
  3. Chode

    Chode Aktivista

  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Imao sam IDENTICAN proc :D Da, nije imao nikakav heatsink, samo je stojao onako gol :lol:
    Fakat se jako grijao i ja sam ne njega svojevremeno nakeljio nekakav pasivac...ufff davno je to bilo.
     
  5. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    kod mene na staroj ibm 386-ci sx-u niej bilo ni h od hladnjaka
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Kod mene debian server radi sa pasivhim hladnjakom. ustvari :D crko ventilator od onog slot 1 hladnjaka, a meni pegla mjenjat :D Al negrije se i radi fino :D Kompjuter jedino poludi kad kompajliram nesto. CPU je celeron 400.
     
  7. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hmmm znaci PentiumII i III mogu bez venta da opstanu bez problema. Odlicno.
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    nasao sam pc chip iz 98-e ...kaze citiram
    "aktivni ventilatori na p1 90 mhz procesorima govore i o samoj snazi procesora i nadamo se da to nece postati pravilo u buducem dizajniranju procesora"....hahahha
    :D tada zalmani,skytovi i ine karafeke nisu bile ni na mapi ...
     
  9. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Ne razumijem se u Linux ali čuo sam da se može surfati internetom iz komandne linije. Tako bi manje opterećivao procesor nego u grafičkom opterećenju i isti bi se manje grijao.
    Imao sam 486ticu na 100MHz i pregorio mi kuler na njoj. Sistem bi se ledio poslije par sekundi u Win3.11 ali u Dos-u i njegovim aplikacijama sve je funkcionisalo.
    Ovi Celeroni i Cyrix-i o kojima je bilo riječi sigurno lakše izlaze na kraj sa temperaturama pri pasivnom hlađenju, ali možda bi ova ideja sa Linux-om mogla pomoći pri eventualnom pregrijavanju.
    Kako si mislio riješiti spajanje diska velikog kapaciteta na taj računar? Ja nisam mogao spojiti WD 40GB na stari Cyrix 686 150MHz koji je bio na nekoj VIA ploči. I moj kolega je imao problema pri instalaciji diska od 40GB na PII pa je uzeo disk od 30GB. U servisu mu rekli da bi se mogao instalirati i disk od 40GB ali bi trebalo flešovati bios matične ploče, za šta su tražili 40KM :lol:. Pretpostavljam da se sa PCI IDE kontrolerom može instalirati bilo koji ATA disk na bilo koju PCI matičnu ploču. Ne znam kako sada poslije tranzicije na SATA kontrolere stoje cijene PCI IDE kontrolera, ali prije i nisu bili jeftini.
    Ako Bahamut Zero imaš mogućnosti najbolje je da kompjuter instaliraš izvan prostorije u kojoj spavaš i sprovedeš mrežni kabl do njega. Pustiš download u pogon i odeš mirno da spavaš :D
     
  10. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Jedino da ga u kupatilo sprovedem. Ili da napravim kucicu za ptice pored prozora (TM) i u nju montiram dijelove. :mrgreen:
     
  11. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Predložio bih ti frižider :smt003 Odlična ideja sa kućicom za ptice za Case Mod :D
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Je. bilo bi fakat unikatno :mrgreen:
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Eto dodao sam TM gore pored naziva. Nemoj da bi ko ukr'o ideju. :mrgreen:
    Btw zna li neko mjesto gdje se te VIA Cyrix-based kase mogu naci?
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

    Iron kod mene je jedan celeron 2600mhz radio sedam dana pasivno na 70° :mrgreen:

    Bartonac 1.4v i jedno 1300mhz moze se pasivno fino hladiti, kakvi sajriksi i gamad.
     
  15. GW

    GW Moderator

    Zero, mislim da bi ti najbolja opcija bila kupiti P2 mašinu sa 128 MB rama koja bi fino izašla na kraj sa Win 2000 (možeš staviti čak i XP ),a ne bi te skupo došla. P2 bez monitora možeš kupiti i za 100 KM na više mjesta u Sarajevu. Onda fino središ mašinu (izoliraš diskove,ventilatore,staviš nogare od spužve na kućište...) i nema frke.
     
  16. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Evo kontam nesto - kakav je Duron po pitanju grijanja? Moze li na 66MHz FSB pasivno raditi (uzmimo da su oni najgori keramicki u pitanju) Imam jednu SocketA plocu koju ne koristim i ram za nju pa bi za 100KM mogao jos bolje proci nego da uzimam sve u kompletu.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Trebao bi da moze.

    Mozda jedna 12cm preko svega na 5v.
     
  18. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Morao bih do cigana na buvljak otici, samo sam se jednom prilikom zakacio sa jednim koji prodaje defektan hardver pa ne smijem sada da idem. :mrgreen:
    Ali vidio sam masu durona i keramickih athlona tamo.
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    nekako mi se čini da bi od durona jedino morgan jezgra mogla (znači iznad 1ghz) proći... ne sjećam se točno koja jezgra je hladnija.
     
  20. ming

    ming Veteran foruma

    Nista to 0.18 mikronska gamad, navijam za mobilca ako hoces da imas posten komp.