PC zaledi povremeno

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by adsubzero, Nov 2, 2013.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Imam jedan veoma neobican problem sa PC-om.
    Nakon nekog vremena posto je PC upaljen sistem zaledi na par sekundi i cujem ventilator na CPU kako ubrzava, a temp naraste za par stepeni.
    To se desava svaki par minuta, do sada mi se samo dva tri puta desilo, ali danas od kada sam pastu promijenio na cpu, vrlo cesto se desava.
    Naravno kad zaledi ne mogu maknuti kursor misa, a kad ponovo proradi onda se kursor promijeni.
    Recimo ako sam radio selekciju teksta pa mi je zaledio sistem, nakon sto proradi kursor ostane u obliku one uspravne crte.
    Takodjer, nekad se promijeni na neki veoma cudan oblik strelice (kao artefakti).

    Jedno od mogucih uzroka (pretpostavljam) bi mogao biti da su mi ostali driveri od ranijeg hardvera, jer sam nedavno promijenio MB, CPU, GPU i RAM.
    Zbog toga, moguce rjesenje bi bilo da odradim clean install windows-a, ali nisam htio to da radim dok ne probam naci neko drugo rjesenje.
    Moze li recimo biti razlog taj sto sam odradio update biosa na beta verziju, pa je zato nestabilno?

    Ne znam koliko dobro ce se vidjeti na slici ali evo:

    http://i44.tinypic.com/2vbugxf.jpg
    http://i42.tinypic.com/2hn2ulk.jpg
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Prvo, imas dobar PC :wink:

    Drugo koji je OS?

    Trece, udji u bios i pogledaj temperature procesora i ostavi tako do 5 minuta i prati...nemoj da prelazi 60 i ugasi.

    Probaj uci u task manager-processes-klikni na CPU tab tako da ide padajucim menijem sta opterecava cpu najvise.
    http://pokit.org/get/?f48f69d299f9735e8 ... 10dc8e.jpg
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa hvala, sve je uredu, osim te napojne.
    Primjetio sam da imamo isto kuciste, nisam naveo u potpisu. :)

    Temperatura cpu u biosu je bila 45C, a dok radi u idle pratim preko programa AIDA64.
    18 core temp, 29 cpu temp, ostavio sam ukljucen Cool n Quiet.
    Prilikom opterecenja sa programom OCCT, za pet minuta temperature budu 52 core temp, 65 cpu temp.
    Pratio sam i preko programa Speedfan, ali on u biti pokazuje istu ovu temperaturu kao u AIDA64 (cpu temp).

    OS je win7, a u task manageru nema nista sumnjivo koliko vidi.
    98-99% je system idle proces, samo ponekad se "aktivira" explorer i svchost.
    Evo restartovao sam komp maloprije i ovih 15-20 minuta nije nijednom zaledio, ali moracu pratiti dalje.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Zar bi trebalo da me brine sto je svchost proces aktivan?
    Zauzece je otprilike u normalnim granicama, ne radi cpu previse, ali evo i dalje mi radi normalno nije vise zaledio.
    Imam antivirus NOD32, nisam uopste ni pomislio da bi mogao biti virus.
    Ja sam obrisao sve drivere vezane za ATI, ali nisam cistio registry.
    Sta mislis da li bi to moglo biti zbog preostalih drivera?

    Sad sam pokrenuo OCCT i nakon dvije sekunde mi izbaci error detected, pa sam pokrenuo odmah ponovo i evo radio mi je 5 minuta bez problema ali su temp porasle, 58 core temp, 71 cpu temp.
    Moguce da sam previse paste stavio, ali moguce i da ce se stabilizovati nakon par dana :/
    Da napomenem nije overclockovan, a i sam znas da nije uopste lose kuciste.
    Dobro ja sad vec odoh na potpuno drugu temu, ali moguce da je povezano.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Pazi, treba malo da te brine svhost, jer moze napuniti CPU i opteretiti ga, a time raste temperatura...

    Prvo jesi siguran da si dobro stavio termalnu pastu?

    Mozes li povecati brzinu CPU hladnjaka i na koliko rpm sada radi?
    (probaj kroz bios malo ubrzati CPU FAN)

    Koristi CPU-Z i pogledaj TDP koji je za tvoj procesor, jer temperature su malo visoke.

     
  7. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Ne vjerujem da je do servisa per say, de ti ako imaš živaca uradi re-install/cleanup drivera u safe modu.
    Ram je li testiran? I koji test si koristio, Linpack ili OCCT?

    edit: pa čekaj, tek sad vidim da si ti sa gigabyte napojnom, imaš li od koga posuditi drugu?..
     
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    CPU je 125W, pise max TDP 124W.
    Da napomenem, CPU je veoma hladan u idle-u, samo su temperature velike pod opterecenjem.
    Trenutno fan radi na 1500-1600RPM (16 core, 28 cpu temp), a pod opterecenjem je 2600RPM max koliko se sjecam.

    Koristio sam OCCT test, RAM sam kupio nov prije par dana, nema smisla da je do toga.
    Svakako cu sad odraditi ciscenje drivera, pa cu javiti da li se nesto promijenilo.
    Ali evo i dalje nemam onaj problem od ranije. :/

    EDIT: Nazalost nemam od koga posuditi napojnu, ali vrlo vjerovatno da mi to stvara probleme.
     
  9. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Iako je test trajao dvije sekunde :D treba da bude onaj grafikon, pogledaj da li vcore previše varira. Napojnu kupi čim prije druže.
     
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Nije mi ostao grafikon nazalost, a koliko sam vidio ima varijacija na vcore (CPU-Z tako pokazuje) vjerovatno jer mi je aktivan core boost.
     
  11. Pionir

    Pionir Overclocker

    OCCT = C:\Users\TVOJ PC\Documents\OCCT\direktorij testa\Voltage-CPU VCORE.

    Ocisti sistem od ATI drajvera, restart, ocisti od Nvidia, pa instaliraj ponovo graficke drajvere.
    Skeniraj sistem antivirusom.
    Provjeri pastu i dali je cpu hladnjak dobro nalego.
    Provjeri grije li se napojna.

    Trebalo bi da mozes iskljuciti dvije jezgre kroz bios... :D
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Meni liči na to da mu driver od grafike puca.
     
  13. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ocistio AMD drivere, vidjecemo kako ce se dalje ponasati.

    @pionir nema smisla da iskljucujem jezgre, mogao sam onda uzeti i 6-core cpu :D
     
  14. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    između ostalog :D ja sam mislio na komplet drivere za matičnu, ne samo grafičku.
    A prijedlog za jezgre nije loš, tako će mu biti potrebno manje "soka" pa probaj u occt-u opet, znat ćeš je li napojna ili ne (barem mislim :) ).

    edit: btw jesil provjerio da li je kuler nalego kako treba, nakon tog stavljanja paste?
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pa evo nisam nikako vise imao ovaj problem otkako sam prvi restart napravio.
    Ocistio sam drivere, ali samo graficku, znaci mislis da bi najbolje bilo i ove za maticnu da brisem?
     
  16. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Pa eto, sačekaj hoće li se problem ponoviti, ako već radi bolje.
     
  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    Primarni razlog zakljucavanja jezgri u tvom slucaju je relativno smanjenje opterecenja na napojnu.

    Sekundarni je taj sto ne trebas 8 jezgri u vecini slucajeva, bas kao sto ja ovih dana bez dGPU ne koristim ni ove 4 :D

    Razlika je vecinom mala, a razlog je niza latencija tvoje procesorske staticke L1, L2 i L3 memorije.

    Posebno je bitna L2 memorija, npr Intel 2500K ima latenciju 11, tvoj procesor ima 21.
    Kod tvog procesora aktiviranjem turbo opcije, raste brzina, ali padaju latencije L memorije.
    To znaci da cim prije postignes turbo, padaju latencije, a to ne mozes sa 8 jezgri i ako nisu toliko opterecene.

    Tvoj procesor ima 4 modula po 8 jezgri. Zakljucaj po jednu u prva dva modula (a ne dvije iz istog), npr 12345...2 i 4 off.

    Samo pazi na temp max 75c, core temp 60c.
     
  18. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Nisam znao da mogu zakljucati tako po jedan iz dva različita modula.

    Edit: evo trazio sam u biosu, ali samo mogu zakljucati modul, a ne posebne procese.
    Upravo gledam voltaze u occt i prikazuje mi 4.140V na 5V railu, znaci lose?
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Tek sad viđoh, kupi novu napojnu, u svakom slučaju, dok nisi spalio šta pod opterećenjem
     
  20. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, razlog je tvoj bios ili maticna ploca.
    Vjerovatno imas neku novu reviziju biosa koja podrzava Piledriver procesore na kojima je ta opcija zakljucana po zahtjevu AMD-a.
    Do sada nisam nasao ni jedan Piledriver sa navedenom opcijom.
    Samo Bulldozer procesori sa pravim bios-om i maticnom plocom mogu zakljucavati pojedinacne jezgre.

    Mali problem kod tebe je maticana sa 1 x 4-pin ATX 12V power connector, bilo bi bolje da je 1 x 8-pin ATX 12V.
    Prvo gledaj rjesiti napojnu, a potom planiraj maticnu, npr GA-970A-UD3.

    Za sada, iskljuci turbo boost opciju u biosu kako tvoj procesor nebi isao na 1.4 V.

    Sto manje GHz, manje je V na procesoru i manje W vuces iz napojne.