PC zaledi povremeno

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by adsubzero, Nov 2, 2013.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nesto razmisljam :D, da ti nije crko monitor...

    Ako imas isto kuciste kao moje, trebao bi da imas dvije crvene lampice, jedna svijetli kada upalis PC, druga blinka kada HDD radi i ne svijetli kada HDD-u nije data neka komanda, bas kao sto si ranije rekao-ne svijetli...evo kod mene blinkne svake prestupne godine :D

    Nego kada "zaledi", nemoj gasiti PC.

    Pripremi da stranicu kucista mozes odmah skinuti, pa zaviri :D u kuciste sta se desava;
    -vrte li se ventilatori na CPU, GPU, kucistu, napojnoj itd,
    -cujes li HDD, dirni prstom po metalnom okviru-osjetis li sta...

    Ako treba, provjeri i iskljuci sve power save, screen saver itd opcije u windows...hibernaciju, sleep itd...
     
  2. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Lik je rekao display driver not responding. Znači ne može biti do monitora :smt005
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ovo već uveliko postao hardverski problem. Evo šta se dešava, ubacio sam staru grafičku kako bi ispitao da li je sigurno do napojne koja ne isporučuje dovoljno snage grafičkoj i zavrtio sam occt cpu test. Prvo što sam primjetio je to da su temp procesora manje nego što su bile kada je u kompu stajala jača grafička (???). Nakon 7-8 minuta cpu temp pada (cpu test i dalje radi), definitivno ventilatori usporavaju i čujem konstantno pištanje iz kompa. Otvorim kućište, primaknem uho i čini mi se kao da zvuk dolazi od procesora iako ne mogu sa 100% sigurnošću identificirati izvor.
    Sa ovom grafičkom nisam imao problema sa zaleđenjem kompa ali moguće da će se nakon nekog vremena ponovo manifestovati. Pokušao sam naći na internetu vezano za ovaj problem sa pistanjem , ali ništa slično mom problemu. Mrzim nositi opremu na servis, ali ovi problemi stvarno postaju veoma iritantni, volio bih da vam mogu dati još detalja kako bi mi pomogli su riješiti ovo, ali stvarno ne znam. :/

    EDIT: Nije mi ovaj put zaledio komp, ali i sa starom grafičkom izgleda da je crashovao driver, nisam dobio nikakvu poruku ali je zatamnila slika na sekund i ugasila se aero tema (win7).
    Izvinite što smaram, jednostavno ću otići promijeniti napojnu, pa čak i da to nije glavni problem svakako mi treba kvalitetnija napojna.
    Htio bih da se zahvalim svima koji su se javili na ovu temu i pomogli ili barem pokušali pomoći koliko su bili u stanju.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    Ovako ; Press Windows (dugme na tastaturi) + R and type “ eventvwr.msc ” and press Enter or click OK.

    Uci ces u Event Viewer, pa lijevo imas izbornik :
    -Applications and Services Logs klik
    -folder Microsoft-prosiri
    -Windows i otvori se more foldera (opcija) u padajucem meniju pa odaberi
    -Diagnostics and Performance prosiri folder do
    -Operational i klikni jednom da oznacis.

    Desno ces imati preglenik, pa pogledaj upozorenja i kriticne stvari, ima li Event ID 500 ;
    The Desktop Window Manager is experiencing heavy resource contention.

    Ako imas ovo upozorenje, znaci da tvoj procesor vadi dusu iz tvoje grafike i trebas pokusati sa nekim drugim drajverom (iskljuci aero i koristi Basic Theme, Clean Boot Mode-obavezno).
    [​IMG]
     
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Evo provjerio sam to i pojavio mi se taj error samo jednom danas i sudeci prema zabiljezenom vremenu, to je bilo kad sam tek ubacio ovu staru graficku, ali nista ovo od veceras kad sam imao problem sa pistanjem i padanjem performansi procesora.
    Kad vec govorim o staroj grafickoj, u pitanju je AMD HD 4850.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Hoce to biti prijavljeno kao problem kod 1GB kartica :wink:, a vecina novih su 2 GB kao i drajveri...
     
  7. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma dobro, ne brine me to jer nemam namjeru nastaviti koristiti ovu kombinaciju graficke i procesora. :)
     
  8. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Evo kakva je sada situacija, promijenio sam napojnu, ali jos uvijek jedan problem.
    Radio sam OCCT CPU test, a kasnije sam radio i Prime95 i problem se pojavljuje u oba slucaja.
    Test radi par minuta, sve regularno, a onda se smanji temperatura procesora i samim time vent uspori, kao da throttla, ali nema evidencije spustanja frekvencija niti smanjenja opterecenja (otvoren je cpu-z i frekvencija stoji na 3.4GHz, a u OCCT i dalje pokazuje ~100% load).
    Dok se to desava, cuje se isto ono pistanje kao od ranije, konstantni zvuk visoke frekvencije, samo sto sam sada siguran da nije do napojne vec do cpu ili maticne. To traje otprilike pola minute, a zatim se procesor ponovo "pokrene", prestane pistanje i dalje radi test sve normalno par minuta, pa onda opet isto uspori i tako se vrti u krug.
    U Battlefield 4 nakon dvadesetak minuta pocne da trza igra, ali ne mora to nista da znaci, jer mi se u drugim igrama to ne desava.
    Ne znam sigurno da li je ovo softverski ili hardverski problem, ali sam ostavio ovdje temu.
    Nije mi sistem ledio vise, ocito je to bilo do napojne, pa ima li iko ideju sta bi ovo moglo biti?