Pioneer predstavlja Modern High Fidelity

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Nani, Jan 7, 2009.

  1. Nani

    Nani Komšija

    Na CES-u 2009 koji ce se odrzati od 8 do 11 januara Pioneer ce predstavaiti novi komprimirani high-definition audio format pod nazivom Modern High Fidelity.
    Razvijen od strane Sax and Schnee grupacije, novi format ce koristiti minimal signal path analog mixing sa tube microfonima, predpojacalima i 192kHz/24-bit converterima. Rezultirani soundtrackovi ce biti masterizovani za Blu-ray Disc playback.

    Pored LPCM 7.1, DTS-HD Master i DolbyDigital HD-a, blu-ray ce dobiti i Modern High Fidelity sound algoritam proguran od strane Pioneera koji kad se pogleda nije u potpunosti lossless ali je najbolje sto trziste moze progurati za komprimirani high definition zvuk koji ce zamjeniti Dolby Digital Plus i 5.1 na dosadasnjim blu-ray diskovima.
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Sve je to da nam uzmu pare taman skucamo pare za recivere i playere a oni izmisle neku glupost da nemamo dekoder i po usima, lijepi DD i DTS neka se oni lijepo yebu.
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Uvjek je to tako, kupis nesto mislis da si se podmirio i da je footure proof i onda bam.
    Samo ovo je format koji je kompatibilan sa lossless formatima koji su bolji, tako da ljudi sa DTS i DD HD master formatima na receiverima ce upkonvertovat Modern High Fidelity u neki od superiornijih HD lossless formata (DTS-HD ili DD HD).
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Najbolje je mjenjati playere sa dekoderima i jeftinije od stalnog recivera, nabavis dobar reciver sa 7.1 ulazima i tako si rijesio probleme sa njihovim izmisljanjima.
     
  5. Nani

    Nani Komšija

    Moze i ta opcija, svakako uzet kvalitetan receiver sa sto boljim audio mogucnostima sa Burr-brownom i radit pass-through svih video uredjaja direknto preko receivera na tv.

    Pa jedini video deinterlacer cipovi vrijedni spomena su Silicon Optix HQV REON-VX u kombinaciji sa audio Burr-Brown 192khz/24-bit DAC converterima, tipa Onkyo 876 ili Onkyo 906. Cak ga ni Denoni nemaju (REON), vec koriste Faroudja DCDI Cinema cipove koji ne rade procesiranje svakog pixela(kao REON) vec rade procesiranje pixela po makro-blokovima sto je katastrofa za video deinterlacing, a znaju dic cijenu receivera do nebesa.

    Eno skoro svi receiveri sa Faroudja DCDI Cinema-om ne mogu da odrade obicni pass-through signala vec degradiraju BDB (blacker than black) komponentu slike. Izuzetak je sony implementacija kod ES serije(2400, 3400, 4400, 5400, 6400) i Onkyo 706-ica, koji zbog dobre interne elektronike propusta netaknuti 1080p signal. Sad je postao problem nac receiver koji se ne petlja sa fidovanim signalom preko HDMI-a.
    Uvjek je bilo koliko para toliko muzike.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    ma glupost totalna:

    - kao već navedeno, novi standard, novo izbijanje para... imho nepotrebno

    - 99% korisnika zemaljske kugle ne da ne zna, nego nije ni svjesno kako zvuči dd ili dts u dobrim uvjetima, da ne pričamo o ovim dts-hd, 7.1 i sličnim perverzijama (znači pričamo o vrhunskim setupima, prostoriji etc.)

    - od tih 99% konzumenata, 50% će biti prvi kupci za ovakvu glupost kako bi okačili to na svoje lg-mark-levinson kućno kino

    - od tih 50%, 100% su klocevi

    :D
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    [​IMG]

    Mene bi ovo zadovoljilo, jos kako bi legao na one police (Nani, Dog i DonKing su upuceni).
     
  8. syss

    syss Veteran foruma

    načuo sam od jednog malo jačeg poznavaoca da je od tih mikro linija najjača yamaha piano craft... dere entry zasebne komponente, a cijena je smiješno niska.
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    O ovom novom kompresovanom HD standardu se odavno prica, jer na blu-ray disku pored filma i dodatnog materijala (standard za BD live) nije bilo mjesta za HD zvuk.

    LPCM je cisti beatstream, nekompresovano cudo koje najvise prostora zauzima, tako da je on automatski otpao za blu-ray filmove, a malo filmova je uopste snimljeno u sa DTS-HD i DD-HD lossless algoritmima.

    Tako da ce ovo najvjerovatnije postati standard koji ce zamjeniti obicni 5.1 DTS i DD na blu-rayu.

    Slazem se da je glupost jer prije bi izbacio BD live mogucnosti sa diska nego lossless audio, pa da film u audio i visuelnom smislu bude kompletan nego da se stavljaju 7.1 kompresovani algoritmi da bi bilo mjesta i za dodatni materijal.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Plus sto je to prakticki plug&play. :D Lijepo izgleda, zauzima malo prostora, a odlican zvuk.

    I ja sam to cuo negdje, jos davno. :)
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    slažem se s tobom... oduvijek sam pržio dvd-e na tom principu - nemoj mi dirat zvuk i sliku, ostalo reži.

    međutim, smatram da nitko ispod tipa 10-15k€ kućno kino setupa nema "pravo" mi pričati o ovakvim glupostima, naravno ne mislim na tebe, nego raju koja masovno ima konzumnu tehniku i opet se ponavlja spika sa revolucionarnim novim zvukom koji će neminovno kroz koju godinu biti na policama merkatora, a kvalitativna iskorištenost će biti ravna nuli jer će se reproducirati sa quadro i vivax poluproizvodima.

    svaka čast pioneeru, ali iskreno više bi htio da r&d ulupavaju na izgradnju stereo ikone koji su bili, mislim da bi bio red da se prisjetimo...

    http://www.thevintageknob.org/PIONEER/C7/C7.html
    http://www.thevintageknob.org/PIONEER/M7/M7.html

    makar ni ovi novi uratci nisu loši, dosta dobrog čitam o njima...

    http://www.big-screen.de/deutsch/image/ ... 9_i600.jpg
    http://www.component.se/docs/img/07/pioneer_combo_1.jpg

    dual-mono amp, sacd, air studios...

    makar i yamaha dolazi u napad sa 2000 i jeftinijom 1000 serijom (2000 serija dolje):

    http://www.helloav.co.kr/sub_images/yam ... ain_02.jpg
    http://www.musikus-hannover.de/shop/cat ... 000-kl.jpg

    šta hoću reći - puno lijepih stvari koje imaju puno više smisla sa starim dobrim, "inferiornim" i "zastarjelim" red-book cd medijem, nego ova nova čuda u vivax linijama (naravno pričam o stereo komponentama, isto vrijedi i za kućna kina).
     
  12. JVC

    JVC Overclocker

    Ja nebih imao nita protiv ni sa starim Marantz ili Sansui komponentama ( sa time sam odrastao) ma da se slazem da ni DD ili DTS nisu iskoristeni do kraja i malo ljudi cuje tu kvalitetu na ovim tetrapak linijama, evo ja sam veceras iz dosade pogledao Povratak Kralja i opet po bog te pito koji put se odusevio i filmom i zvukom koji je DD-EX ili 6.1 za one malo manje upucene stvarno otkida.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

  14. JVC

    JVC Overclocker

    Stara zvijer, nekada sam slinio za tim dok sam imao AU-717 i Tu 717 koji su bili dobri ali ne kao ovaj.
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    ma ovo je vrh totalni, za te pare ono... uf.
     
  16. Nani

    Nani Komšija

    Nista drukcija situacija nije ni sa bilo kojom drugom konsumerksom elektronikom.

    Dobra je stvar sto je DD-HD master algoritam unazad kompatibilan sa DD 5.1. DTS-HD nije sa DTS 5.1.

    Tako da ce u slucaju 5.1 konfiguracije (zvucnika), 7.1 zvuk biti downgradiran na 5.1 gdje ce rear zvucnisi preuzeti ulogu surround zvucnika, ovakva kompatibilnost se ne dogadja cesto u svijetu elektronike, tako da nije gubitak ni za koga.
     
  17. JVC

    JVC Overclocker

    To je dobro barem se nemora trcati i mjenjati citav setup radi par filmova u kolekciji.
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    osim za kloceve sa vivax proizvodima koji i dalje misle da imaju kućno kino :D :D
     
  19. JVC

    JVC Overclocker

    Ti su jos dobri ima ih i sa Bira HT sistemima (kako to samo ozbiljno zvuci cuj Bira). :D
     
  20. Nani

    Nani Komšija

    Naravno osim kloceva sa vivax i bira proizvodima :D

    Problem je sto raja nemaju novca za dobar receiver/pojacalo i kvalitetne zvucnike niti znaju pored oznaka na danasnjim HT in the box sta znaci pravo kino.