pitanjce

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by woland, May 11, 2006.

  1. Chem

    Chem Komšija

    kako znas da je napajanje katastrofa :roll:
     
  2. Shenron

    Shenron Komšija

    Naziv matične ploče Matsonic MS8308E(P) (2 PCI, 1 AGP, 1 AMR, 2 DIMM, Audio, Video, LAN)
    Chipset na matičnoj ploči SiS 730S
    Sistemska memorija 320 MB (SDRAM)

    Eto to ti je jedan od malo vecih problema.
    Matsonic ploce su jako lose. A uz to je jos SISChipset koji nije poznat po tome da radi savrseno.
    Preporuka bi ti bila da kupis neku novi DDR maticnu (za 70-80KM nadjes neku polovnu Epox 8RDA+, ili Abit NF7) i 512MB DDR (cca 90KM) i neki bolji cooler za procesor (ja imam Spire FalconRock II, jeftin (12KM), hladi oke (isti procesor kao i kod tebe, 45°C max) i tih je).
    I novo napajanje ne bi bilo lose, jer su naponi na +3v i +5v mali.
    Ako hoces jeftinije rjesenje, prvo kupi novo napajanje i hladnjak za procesor, pa onda kasnije maticnu i memoriju.
     
  3. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa jesi li joj vidio napone? I jos neopterecen. Zamisli propadanja pad ga malo "natovari"...
     
  4. BLUE-SKY™

    BLUE-SKY™ Aktivista

    Štamparska greška omaklo mi se.. (mhz):oops: ..nego htjedoh reći...matsonik ploča sa sis čipsetom..uz xp proc....to nikako nejde zajedno...ja misilim da je do ploče...via ili nforce2 čipset bi to puno bolje odradio..sa njezinim procom i tv karticom...ali svako se slažem sa dogom..očistiti dobro komp..i ...pregledati napajanje...svakako...
     
  5. woland

    woland Aktivista

    uh, uh, bas sam tezak slucaj, izgleda :roll:

    nista, za pocetak cu ocistiti komp dobro, toliko znam...onda cu pristediti para, pa planirati da uzmem novu plocu i ddr memorije...naravno, prije toga cu doci na konsultacije ovdje :D

    btw, ko me je pitao da li sam overclokala komp...ne, nisam.
     
  6. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    prva nek ti bude napojna - codegen 400W ili jos bolje SmartBox 500W (51km u Imtecu), jer to sto ledi vrlo lako moze biti uzrokovano premalim 3,3v naponom - vec sam to vidjao.
    ta temp. od 70+ C je ALARMANTNA (ako je senzor OK) pa nam stavi sliku iz Everesta(Racunalo->Senzor) ( http://www.majorgeeks.com/download4181.html ) kako bi smo znali tacno sta se to toliko grije(najvjerovatnije je procesor).
    kuler uzmi GlacialTech 2470 (NE Light) u Didakti 16KM.
    sretno
     
  7. woland

    woland Aktivista

    evo sta mi everest kaze:

    [​IMG]
     
  8. FearLess

    FearLess Aktivista

    Sto ti je ploca tako vrela, kod mene za 20 stepena hladniji.
    Nesto je kod tebe overclocirano jer na everestu ima ona vatra(to znaci da je nesto OC)
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Fearless
    to ne znaci da je nesto OC. To znaci da ima Ultimate verziju koja ima karticu OC gdje cita da li je nesto i koliko OC i jos neke stvari..

    @woland
    Maticna ti je prevruca, i +5V ti je pre nisko. Pregledaj maticnu da ti nije slucajno spao hladnjak ili mozda ne stoji dobro.
     
  10. Chem

    Chem Komšija

    Maticnma je definitivno problem
     
  11. Chem

    Chem Komšija

  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    sto bolan u .bmp formatu :)

    a za napajanja.. nisu bas bajna :D
     
  13. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    zasad samo uzmi napojnu i pri radu kompa prstom provjeri koliko je topao/vruc kuler na procesoru.
     
  14. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    obrnuti su senzori maticna<->cpu - zna se desiti.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @Alhemicar
    +5V izgleda opasno nisko, ali ne mozes u potpunosti vjerovati senzorima. Pitanje je jel ti pravi probleme?
    Da budes siguran, izmjeri napone multimetrom.
     
  16. Chem

    Chem Komšija

    to cu uraditi uskoro,al nikad mi se ne gasi niti pravi probleme....
    Fakat je nisko
    @Qler ma sta ja znam to je bio Print Screen