pitanje oko monitora

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by 3125, Jan 30, 2006.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    misliš kompletni ekran se osvježi 85 puta u sekundi? :wink:

    pva i mva su slične tehnologije (pva je samsungova mva)... zaboravio si ips i s-ips (od 19" na više se obično koriste).
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    Da ali niko od nas to nece kupovati pricam o tehnologijama koje su najrashirenije. Kad sam kupovao monitor vidio sam bitnu razliku golim okom u nabrojanim matricama, PVA I MVA su spore matrice(da u pravu si to su skoro identicne matrice, ova druga PVA je marketinski naziv samsunga ali bitno je poboljsana u odnosu na MVA jer ima procesor slike integrisan u sam LCD pa je odziv znatno brzi. Pa ona predstavlja mozda najbolji izbor jer slika je skoro kao u CRT-a medjutim nije brza kao TN+film. Samsung 193P Plus je izkobinovao izvrsnu PVA matricu sa overdriveom za poboljsanje brzine odziva i to je jedan od najboljih monitora na svijetu trenutno. Dovoljno je brz kako u Win-u tako i u igrama,slika je kao u CRT-a, ima ga kupiti u Rajvosu za 1162 KM (uracunat PDV), konkretno ja sam izabrao LG jer mi je na oko ljepsi a horizontlani ugao vidljivosti nije mi bitan.
    Sve je stvar subjektivnog dojma kad se radi o najskupljim monitorima, medjutim kad se kupuju ne tako skupi treba voditi dosta racuna i jos jedna stvar koliko god radim sad na kompu duplo se manje umoram, skoro nikako, starih crt-ova prvenstveno se treba rijesiti zbog zdravlja. Imaju kvalitetne 19 za 600 km kupiti, bas danas gledam u plusu imaju na stanju Samsung V913, odlican 19" monitor za 600 km. Pa cak i 17" koji ce biti dovoljni vecini smrtnika ima za 4-5 glava uzeti koji su realno govoreci zaista dobri. I da cijeli se ekran osvjezi po 85 puta u secundi :wink:
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    ma ja mislim da bum uzeo onog fujitsu siemensa 19" wide... nekako mi je to optimalno :wink:
     
  4. Eustace

    Eustace Aktivista

    Nani, ovo tvoje objasnjenje je kao ono iz South Parka o malom i velikom penisu, samo zbunjujes ljude, a ni sam ne znas sta pricas (toliko si otisao u detaljisanje principa rada monitora (koji vec i ptice znaju) da si se totalno udaljio od smisla teme). Ako je refresh rate 85, znaci da se slika osvjezi 85 puta u sekundi, a ako graficka karta daje 100 fps, ti ces vidjeti fakticki samo 85 razlicitih frejmova u sekudni. To je tako jednostavno da ne znam sto filozofirate uopste toliko?!