pitanje oko monitora

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by 3125, Jan 30, 2006.

  1. 3125

    3125 Komšija

    Evo jedno mozda malo noobovsko pitanje ali me pravo zanima.

    Ako je refresh rate x Hz npr. 70, moze li ljudsko oko vidjeti razliku izmedju 70 i 100 fps-a
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    tesko ali moze. (makar ja mogu).
     
  3. Qler

    Qler Veteran foruma

    mogu i ja... kad odem kod nekoga i sjednem za komp odmah vidim da li je freq dobra :) meni sve ispod 85Hz smeta ocima pravo...


    i 3125 :D malo si pobrkao prvo spominjes freq pa onda fps :D
     
  4. 3125

    3125 Komšija

    Ti si malo pobrkao. Pitao sam ako je frekvencija tolika i tolika (broj izmjena slicica u sekundi) da li se primjeti ako je fps veci (broj izmjena slicica u sekundi) od frekvencije
     
  5. Qler

    Qler Veteran foruma

    hmmm, kontam sta si pitao, mozda nemam blage :) ali mislim da refresh rate i fps bas i nemaju toliko toga zajednickog....
     
  6. 3125

    3125 Komšija

    I ja sam to mislio ali mi sad pade na pamet da je to gledano iz odredjenog ugla vrlo slicno i koja je poenta ako se slicice izmjene sto puta u sekundi (100 fps-a) ako monitor prikaze samo sedamdeset razlicitih u sekundi (70 Hz).
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    vidi fakat :)
     
  8. djambo

    djambo Aktivista

    razlika se jedino vidi kad slika puca zbog prevelikog broja fps-a naspram monitora 70hz i tu ukljucis v-sinc i svaka igra ti ide do maximum 70 hz
     
  9. zilo

    zilo Komšija

    Sve ispod 75 Hz meni stvara glavobolju.
     
  10. 3125

    3125 Komšija

    mislis fps?
     
  11. djambo

    djambo Aktivista

    da
     
  12. [tota]

    [tota] Aktivista

    Evo meni teme :lol:
    Na esreality.com sjecam se svaki drugi dan bila je ova tema na q3 forumu. Bilo je pitanje: ima li razlike pri 125 i npr. 85
    Govorilo se da pri 125 rocket jumpovi su bolji nego pri 85
    zaboravio sam tocno o cemu se radi pa su ljudi iznosili znanstvene cinjenice kako ljudsko oko vidi neznam koji broj slika u sec.
    i kako ako monitor prikaziva 60Hz nema koristi od 125 fps ;)
    Zato sam ja uvijek igrao q3 640x480 125Hz/125fps :p
     
  13. ming

    ming Veteran foruma

    Tanak ti taj monitor, moj pumpa 200hz na 640*480 8)
     
  14. 3125

    3125 Komšija

    Moj pumpa 70 maximalno :mrgreen:
     
  15. zasto_pa_zato

    zasto_pa_zato Aktivista

    Kada nije na 85, primjetim da nije :D
     
  16. postal dude

    postal dude Aktivista

    a levata sto moze gluposti valjat hehhe
    qler opet ides u sig zbog slaganja sa clanovima a i nisi pita da se slazes
    refresh rate nema veze sa fpsom
    kazete kake veze sto ti je fps na 70 ako je refresh 100 e pa za jednu sekundu ce se osvjeziti tih 70 slika 100x i refresh rate je glavni jer i da imas 20 fpsova nece te zaboljeti glava sve dok imas refresh preko 85hz, dok bi u slucaju 60 hz i xx fpsova situacija bila mnogo mnogo gora.
    nadam se da ste shvatili, jer ti kada gledas u desktop i nista neradis to nije ni 1 fps po s ako cemo logicki gledat i da se neosvjezava 85, 100hz po s oci bi te zaboljele za nekoliko min gledanja u monitor koji ima sinhronizovane refresh rate i fps.
     
  17. Shenron

    Shenron Komšija

    Ako je LCD onda je i 65Hz dovoljno.
    Kod CRT ispod 85Hz nevalja. Slika previse titra i oci brzo zabole.
    U Quake 3 (i svim igrama baziranim na njoj) je bolje imati 125fps jer se moze dalje i vise skocit. Ali u ostalim nema koristi.
    Tesko da ces uociti razliku izmedju recimo 70fps i 120fps, ali samo ako fps NIKAD ne padne (pa cak niti na 0,00001sec) ispod 70. Obicno u igri se dogode dropovi na 10-15fps a to jako utjece na dojam dal igra leti ili steka...
     
  18. 3125

    3125 Komšija

    A zato mene oci bole :D
     
  19. postal dude

    postal dude Aktivista

  20. Nani

    Nani Komšija

    Refresh rate nema veze sa fps om. 2 razlicita pojma. Refresh rate predstavlja vrijednost kojom katodna cijev lansira elektrone u toku jedne sekunde na fosforni zaslon ili ono u sta gledate. Elektroni se ispucavaju iz gornjeg desnog coska prema lijevom gornjem i onda se pomjera ispucavanje za jedan pixel na dole i sve tako do kraja. Kad se kaze 85 Hz to znaci da je ovaj cikljus ispucavanja elektrona izvrsen 85 puta u secundi. FPS je broj slika koji je u stanju graficka kartica izrenderirati na monitor u jednoj sekundi. Refresh rate je povezan sa monitorom a fps sa snagom GPU-a. Nadalje LCD ne koristi istu tehnologiju kao CRT monitori, dok CRT koristi katodnu cijev za iscrtavanje slike, LCD koristi TNT tranzistore za promjenu stanja boje odnosno svjetlosti. SVaki pixel na LCD monitoru ima iza sebe ugradjen jedan tranzistor koji ako je elektronski krug zatvoren odnosno odgovara stanju 0 nece propustati svjetlost, odnosno stanje 1 propusta svjetlost. Brzina LCD-a zavisi od brzine promjene stanja tranzistora tako da je ovde refresh rate nebitan. LCD tehnologija imala je manu do prije nekoliko godine jer trome matrice tipa 40 ms pa i 25 ms nisu mogle ne bitno koliko jaka graficka bila prikazati vice od 25 fps-a prilikom koristenja 40 ms matrica odnosno 40 fps-a prilikom koristenja 25 ms matrica(25ms*40fps= 1 sec). Danas je problem prilikom kupovine LCD naci monitor koji je dovoljno brz a kvalitetnog prikaza jer se koriste 3 matrice MVA, PVA i TN+film. Ako ste ljubitelji igara a svi jesmo TN+film je daleko najbolji izbor, Samsung 930BF i LG 1980Q koriste ovaj tip matrice.