Pitanje u vezi vracanja kupljenog artikla

Discussion in 'Generalna diskusija' started by efo, Nov 2, 2016.

  1. efo

    efo Komšija

    Kupio sam LG 27MP68VQ prije dva dana, preko radnje Naldon (jedan od partnera Comtrade-a). Ima problem s velicinom piksela, ali je minoran, i on mi sam po sebi definitivno ne bi smetao, medjutim kontrast mu je nekako tanak. Pretpostavio sam da na IPS panelima to bude malo blaze u poredjenju sa VA (da ne pricam o oled), ali ovo me ipak blago razocaralo.

    Long story short, vratio bih monitor, preksinoc je kupljen, pa me zanima jel ima neki zakon kod nas da se artikal moze vratiti unutar 7 ili 14 dana nakon kupovine, iako je ispravan. Ili to samo vazi za ostecenu robu? Ja sam mislio da od tog vracanja nema nista, medjutim jedan prijatelj (konjislav sa foruma) govori kako ima zakon koji to omogucuje kod nas. Ima li ko nekih iskustava s tim? Da se razumijemo, monitor sveukupno nije ni los, al za neku obradu slike koju sam planirao na njemu radit, bolji bi mi bio neki sa boljim kontrastom.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Imas pravo na povrat novca unutar osam dana reklamacijskog roka ali kod nas radnje nerjetko idu mimo zakona. Znaci imas opcije povrata novca, nadoplate za drugi artikl, zamjenu za drugi artikl u istom cjenovnom rangu i zamjenu za jeftiniji artikl + povrat ostatka novca.

    Procedura je obicno da vratis uredjaj, oni ga posalju na servis da ispitaju da li je ostecen da ga vrate u prodaju i onda tebi odobre sta vec zelis.

    Oppet kazem, to je zakon. A mi i zakoni smo vecinom na Vi.
     
  3. iPlay

    iPlay Komšija

    Uh gdje me nađe. :D

    Ovako, na ovom LINK-u imaš Zakon o zaštiti potrošala. Pa kaže:

    • Član 18.
      U slučaju nedostatka na proizvodu, trgovac je, na zahtjev i po izboru potrošača, dužan da: (ovo se odnosi na 8 dana od dana kupovine, poslije 8 dana je servis)
      a) zamijeni proizvod sa nedostatkom drugim identičnim novim ispravnim proizvodom;
      b) vrati plaćeni iznos i nadoknadi stvarne razumne troškove povratka proizvoda sa nedostatkom;
      c) ukloni nedostatak na proizvodu o svom trošku

    U koliko se ogluše na ovo, onda imaš i za to riješenj, Član 127. koji kaže:

    • Član 127.
      (1) Novčanom kaznom u iznosu od 4.000 KM do 8.000 KM kazniće se za prekršaj trgovac ako:
      a) ne prodaje proizvod, odnosno ne pruža usluge svim potrošačima pod istim uslovima (član 7. stav (2) ovog
      Zakona);
      b) u prodajnu cijenu ne uključi sve poreze, doprinose i takse i ako prodajna cijena nije jednaka prodajnoj cijeni
      iz knjige popisa (član 11. stav (2) ovog Zakona);
      c) prodaje proizvod koji zbog svojih svojstava ne odgovara uobičajenoj upotrebi ili propisanom kvalitetu (član
      14. stav (3) ovog Zakona);

      d) prilikom prodaje proizvoda potrošaču ne osigura propisane dokumente, oznake, podatke i deklaraciju, te
      popis vlastitih i ovlašćenih servisa (član 16. ovog Zakona);
      e) je omot škodljiv za zdravlje (član 17. stav (4) ovog Zakona);
      f) u slučaju nedostatka na proizvodu, na zahtjev i po izboru potrošača, ne postupi u skladu sa odredbama člana
      18. ovog Zakona;

      g) kod usluge koju je obavio nepravilno ili djelimično ne postupi u skladu sa odredbama člana 19. stav (1)
      ovog Zakona;
      h) izgubi ili uništi proizvod koji je potrošač dao na popravku, održavanje ili doradu a po izboru potrošača ne
      isporuči u roku od osam dana od zahtjeva potrošača novi proizvod sa istim osobinama i za istu namjenu ili mu
      bez odgañanja ne namiri pričinjenu štetu u visini maloprodajne cijene novog proizvoda (član 21. stav (1) ovog
      Zakona);
      i) ošteti ili pokvari proizvod koji je primio na popravku, održavanje ili doradu, te o sopstvenom trošku ne
      popravi oštećenje odnosno ne ukloni kvar u roku od tri dana, ako se na taj način ne smanjuje vrijednost
      upotrebljivosti proizvoda (član 21. stav (2) ovog Zakona);
      j) račun za pružene telekomunikacione usluge potrošaču ne sadrži sve potrebne podatke koji potrošaču
      omogućavaju provjeru ispravnosti obračuna pruženih usluga ili račun za prodaju energije, vode,
      telekomunikacionih, komunalnih i drugih usluga ne dostavi pojedinačno za svaku uslugu (član 36. ovog
      Zakona);
      k) zahtijeva ili izričito uslovljava kupovinu proizvoda ili pružanje usluge sa djelimičnim ili ukupnim avansom i
      isporuči proizvod ili pruži uslugu i nakon prijema avansa, te potrošaču nakon isporuke proizvoda ili pružene
      usluge ne obračuna i ne isplati kamate po stopi poslovne banke trgovca za oročene štedne uloge na tri mjeseca,
      ako je rok isporuke duži od jednog mjeseca (član 37. ovog Zakona);
      l) potrošaču osim cijene zajedno sa zakonskim zateznim kamatama ne plati i dodatnih 10 % iznosa kupovne
      cijene za svakih 30 dana kašnjenja (član 47. stav (7) ovog Zakona);
      m) ne isporuči proizvod ili ne pruži uslugu u roku od 15 dana od dana kada mu je potrošač poslao naruxbu i, u
      protivnom, ako potrošaču bez odgañanja ne vrati plaćeni iznos novca ako je platio avans (član 49. ovog
      Zakona);
      n) onemogući potrošača da svoje obaveze iz ugovora o potrošačkom kreditu ispuni prijevremeno ili mu ne
      odobrava proporcionalno smanjenje ukupnih troškova kredita (član 65. ovog Zakona);
      o) mijenja ugovorom utvrñenu cijenu kada u ugovoru to nije izričito dopušteno i kada ugovor ne sadrži
      podatke za izračunavanje nove cijene (član 83. stav (1) ovog Zakona);
      p) povećava ugovorenu cijenu u periodu od 20 dana prije ugovorenog dana polaska (član 83. stav (4) ovog
      Zakona);
      r) otkaže ugovor prije polaska i ne obešteti potrošača (član 86. stav (4) ovog Zakona);
      s) ne izvrši ugovorne odredbe i ne obešteti potrošača (član 87. stav (1) ovog Zakona);
      t) potrošač nije u mogućnosti da plati troškove povratka, a organizator ne obezbijedi njegov povratak (član 88.
      stav (1) ovog Zakona);
      u) ne obezbijedi za svaki aranžman garanciju kod banke ili osiguravajućeg društva (član 90. stav (1) ovog
      Zakona);
      v) oglašavanje proizvoda i usluga nije u skladu sa odredbama člana 29. i člana 94. stav (1) ovog Zakona;
      (2) Ako je trgovac pravno lice za prekršaje iz stava (1) ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu
      novčanom kaznom u iznosu od 1.000 KM do 2.000 KM.

    Moja ti je preporuka da pismeno uputiš zahtjev (da imaš trag). Ako negativno odgovore, pozovi se na Zakon o zaštiti potrošača Član 18. i 127. Ako se opet ogluše, odeš u Kantonalnu inspekciju i podneseš prijavu. Vjeruj mi, dobit ćeš novi uređaj u roku od 24 sata kada inspektor stupi u kontakt sa njima.

    Ovo je iz mog ličnog iskustva, 2x sam riješio problem na ovaj način. Sretno.
     
  4. efo

    efo Komšija

    Hvala druze na iscrpnom odgovoru, ali monitoru nista ne fali :) U tom je foram. Jednostavno nisam zadovoljan kvalitetom istog. Kontrast je slab, ocekivao sam barem malo bolji. Znaci monitor uglavnom nema fabrickih nedostataka.
     
  5. iPlay

    iPlay Komšija

    Onda probaj na "finjaka" ... da nisi zadovoljan sa proizvodom, da se baviš grafikom gdje je jako bitan prikaz boja, te da kupljeni proizvod ne zadovoljava zahtjevima. Jbg...
     
  6. efo

    efo Komšija

    Probao sam maloprije, zvao prodavaca, kaze 'nemaju praksu to da rade' itd. Kaze da ce vidjeti sa Comtrade-om, poslati im neku poruku, pa da se sutra cujemo. Pominjao sam da radim obradu slike i da bih uzeo neki bolji uz doplatu, isto od njih. Taman veceras jos procitam sta pise na garanciji.
     
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Eto, kad BIH udje u EU, imaces 14 dana bezuslovnog povrata, ako je stvar kupljena preko neta.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa navedi nedostatak slaba kvaliteta slike. Cuje nemaju praksu. Ja sam vracao pare ljudima za jeftini ruter. Predomisle se. Ili vratio curi pare za tablet, mislila da je GSM verzija. Samo to sve moras izganjati u reklamacijskom roku.

    Kakva ba EU ..to nece biti ni za 100 godina. Ljudi misle da se prima na lijepe oci a mi privremeni ustav koristimo.
     
  9. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    pa uz racun,trebalo bi da bez problema vrate ono sto je kupljeno
    ako ne budu htjeli,prijeti inspekcijom i popustiti ce
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Efo nije protiv tebe haha :smt005 ali me zanima kako opravdati takve reklamacije, i kako to funkcionise u eu?
    Evo ko bi ovdje kupio taj 'otpakovan' proizvod po cijeni bez marze, znaci 10-20% jeftinije.
    Sta me sprijecava da pola godine mjenjam televizore od 10ak prodavnica. Drzim 10 dana i hajmo iduci, malo imtec, malo domod, malo technoshop itd.
    Za sta ljudi onda drze prodavnice, testne modele i sl.?
    Recimo ja nikada ne bih dozvolio da mi neko vrati mobitel koristen 10 dana, stvarno me zanima racunica iza tog principa.
     
  11. Patton2410

    Patton2410 Veteran foruma

    Kupila mati kod nas u Daihmanu obucu i rekose jos bez problema da moze vratiti ako ne budu odgovarale. Koliko ono rekose i do par sedmica. Za ne povjerovati.
     
  12. anel007

    anel007 Komšija

    znam da u duhanpromet trafikama možeš bez problema vratiti nešto ako si npr. pogriješio pri kupovini, sve što je fizičko možeš vratiti i koliko sam ja skontao zaposlenika jednog kad mi je pričao po zakonu su ti dužni uvažiti to u periodu mislim 20 dana od dana kupovine, bitno je samo da imaš validan račun i sve prođe bez ikakvih problema

    sad ne znam kakvo je stanje sa ostalim prodavnicama i šta tačno piše u tom zakonu ali meni je tako rečeno
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ma ne mora ti vratiti niko nista i nemas se kome zaliti niti ima koga da te zastiti. U 90% slucajeva ce ti pustiti da za isti novac uzmes nesto drugo, ili doplatis za skuplje. Cist novac ce ti vratiti samo mali procenat trgovaca. Kome ces se zaliti? Ljudi prave milionske promete a ne izdaju fiskalne racune i ne moze im niko nista.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ima li ko meni da odgovori, ko stiti mene kao trgovca u slucaju vracanje robe jer se nekome ne svidja odjednom nakon 10 dana?
     
  15. Tyger

    Tyger Aktivista

    Onaj ko vraća artikal mora postupiti po pravilu da ne može vratiti nešto što ima bilo kakve tragove korištenja, da posjeduje originalnu ne oštećenu ambalažu od proizvoda i sve prateće materijale.
    Tek kada je takav slučaj može tražiti zamjenu proizvoda nakon pregleda serviser-a.

    U tvom slučaju tebe kod takvih stvari bi tvoj dobavljač trebao podržati.
     
  16. efo

    efo Komšija

    Kako da znam da ga zelim vratiti, ako ga barem jednom ne upalim i vidim da mi se slika ne svidja, da to nije to?

    Cuo sam se danas sa momkom koji mi je prodao monitor, nakon toga i sa njegovim dobavljacem, nakon toga opet sa momkom koji mi je prodao i na kraju sa direktonom Naldona (firme koja mi je prodala monitor). Svi se redom ogradjuju i govore kako Comtrade kao distributer ne radi povrat robe svojim partnerima, a ovi iz Naldona nemaju kao svoj lager vec direktno narucuju opremu iz Comtrade-a i dostavljaju kupcima. Na kraju mi je jos receno da je upravo to sto je artikal otpakovan i 'koristen' razlog zbog kojeg se ne moze izvrsiti povrat robe (iako mi je juce' iz Comtrade-a receno da se mozemo dogovoriti o nekoj zamjeni, da bi danas i ta opcija otpala nakon sto sam rekao da monitor koji me zanima u zamjenu nemaju na stanju).

    Zvao sam ministarstvo za zastitu potrosaca gdje mi je covjek savjetovao da Naldonu napisem poruku pismeno sa svim ovim navedenim i da im dam roka 7-8 dana da odgovore, pa da s tim idem dalje u kantonalnu inspekciju da oni dalje sude... Ne znam da li mi se isplati ta peglancija, jer je lik dodao da zakonski ne postoji neki osnov koji mi omogucava da u mom slucaju izvrsim povrat robe. Ne znam koliko je upravu jer i on je zvucao pomalo nesigurno.
     
  17. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    oni ti idu na prepad,jer znaju da 95% nasih kupac ne zna ni sta kupuje a kamoli zakonski okvir
    ako ti bas nisi zadovoljan sa tim i ne bi ga zadrzao za sebe,idi na to sto ti je taj savjetovao,na kraju ce ti vratiti pare jer ce skontati da je bolje to,nego kazna
    samo kod nas svi idu na zajeb i niko nije normalan
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    Kazem ja jedno je zakon a drugo je praksa. Kriminalci sve jedno do drugog. Ne pamtim sta sam uzeo u nasim radnjama osim USB stika.. i eto nedavno monitor od kolege sa foruma. Ali njega ne brojim u ove retarde.

    Rekao sam ti, navedes nedostatak kvaliteta slike. Kao sto i jeste. Ako ne vrate novac onda ih treba prijaviti ali nema ko da sprovodi zakon. Kada su ljudi u jednom mob servisu izvisili za telefon (sjebali ga ljudi gore nego sto je bio), kada su zvali inspekciju inspektor rekao: moraju i oni od necega da zive. Znam ja taj servis.

    Pik majka.
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Hajde citiraj zakon za koji kazes da nema niko da ga sprovede u ovom slucaju.
     
  20. NAILS

    NAILS Moderator

    Preciznije, ne zele.