Pitanje u vezi vracanja kupljenog artikla

Discussion in 'Generalna diskusija' started by efo, Nov 2, 2016.

  1. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa gdje taj zakon koji kazes da ne zele da ispostuju?
    Ono gore sto je @iplay citirao se ne odnosi na ovaj slucaj, pa te molim da nevedes drugi izvadak iz zakona koji bi imao primjenu.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ti si gori od onog gasterbajtera iz švabije sto mu je svaka druga bila: unas u njemačkoj.

    Lijepo ti pise da je prodavac duzan reagovati u slucaju nedostatka. U ovom slucaju nedostatak kvalitete. Uredjaji se ne mogu ni na zapadu a kamo li kod nas probati u svim situacijama te zato boze postoji reklamacijski rok. Ne znam ni jednog dobavljaca koji je osporavao zamjenu unutar reklamacijskog roka osim sto su zahtjevali da se MORA reagovati unutar osama dana pa je stalno trka sa kurirskim sluzbama.

    Na tvoje pitanje: ko stiti prodavace od ljudi koji mogu cijelu godinu "rentati".. ocito ne poznajes proceduru. Ne mozes vratiti tv ili u ovom slucaju monitor i dobiti pare na ruke. Pare se nikada ne vade iz kase. Ti vratis redjaj, isti ide na servis da se utvrdi da li je ispravan, ako da, tebi se vracaju pare na racun u roku od 2-3 dana. U zavisnosti od brzine financijske.

    Znaci ne postoji osoba kojoj se isplati kupiti tv, koristit ga 3 dana, vratiti i onda cekati pare nazad naredna 3 dana i onda opet raditi isto.

    To je sto se tice zakona, u praksi te grupe za zastitu potrosaca ne funkcionisu kako treba, inspekcije se najavljuju dok inspektori funkcionisu kao sve ostalo u drzavi.
     
  3. efo

    efo Komšija

    Iskren da budem, monitor nije dovoljno los da istrajem sa ovom peglancijom. Pokusao sam zvati kantonalnu inspekciju danas oko 5, niko se nije javljao. Nazvacu opet u ponedeljak i probati, informativno popricati i vidjeti moze li se sta uraditi. Jedina zamjerka koju imam je slabiji kontrast, ali kad malo bolje razmislim, zadnjih par godina sam na galaxy telefonima koji svi redom imaju super amoled ekran, a kuci bio stariji samsung sa VA panelom, koji opet ima malo bolji kontrast od ovog LG-a. Na osnovu toga sam valjda navikao na malo jaci kontrast, sto ne znaci nuzno da je ovaj toliko los, koliko je kod samoled-a pojacan.

    U svakom slucaju probacu jos jednom u ponedeljak, pa ako uspije ganjati monitor sa VA panelom. A mozda se i na ovaj vremenom naviknem, primijetio sam da ako radim duze od pola sata, sat, 'problem' sa kontrastom mi prestane smetati. Moguce da su na ovom cak i malo realnije boje, al u to nisam siguran.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To moje pitanje se odnosilo na eu, tamo ne cekas nista, dobijes pare odmah, znam jer sam i sam dobio.
    Ne pise mi lijepo, ti citas kako tebi odgovara. Po tebi, nijedan proizvod osim vrhunske kvalitete se nikada ne bi mogao prodavati. Zasto onda postoji skuplji monitor od toga, zasto postoji vise proizvodjaca, vise panela, bilo cega? Ko to odredjuje kad je neki proizvod dovoljno dobre kvalitete? Kako su prodati milioni televizora do sada sa ghostingom, bleedingom i sl.
    Zasto postoje review-i, marketing, youtube kanali, prodavncie, showcase ako ne da se kupac informise prije kupovine?
    Zasto bi ga koristila 3 dana ako moze u eu 14? I dobijes pare nazad u roku dan i ponavljas ovu proceduru (ja sam karikirao sa nasim firmama u slucaju da smo mi kao dio eu).
    Evo npr meni se nije svidio radnik u radnji i po tebi ja sada imam odrijesene ruke da stetim firmu ako imam iole finansijskih sredstava pa tipa kupim tv, vratim za ta tri tvoja dana i kazem hocu da ima 5 hdmi ovaj ima samo 4, pa onda uzmem klimu, monitram je i vratim nakon 5 dana jer mi se ne svidja boja pozadinskog osvjetljenja na daljinskom (prejaka po noci, ubija me u oci :smt005 ) i da ne nabrajam vise nebuloze. Ko ce kupiti te polovne stvari?

    Poenta je ako samsung, lg ili ko vec ne stoji iza toga da se moze vratiti, nece ni dobavljac. Kao sto npr konzum radi, uzme robu pa ako proda plati i slicne zavrzlame.

    ps. ne znam ni ja nijednog oficijelnog dobavljaca da nije uvazio reklamaciju ako je ista opravdana u smislu da proizvod nije nakav kakav bi trebao da bude (kao stoi sam zakon nalaze). Ali ti da kupis svjesno iphone pa ga vratis jer nije android nema uporista u nasem zakonu.
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    Kome nije mrsko čitati ovo je fino štivo:
    http://mp.ks.gov.ba/sites/mp.ks.gov.ba/files/Zakon o zastiti potrosaca Bosne i Hercegovine_0.pdf

    Ovaj dio zakona još uvijek vrijedi.

    S'tim da je izašao novi zakon (prije cca. 4-5 mjeseci ali ga sada ne mogu naći) u kojem dodatno stoji da KUPAC ima pravo na bezuslovni povrat uređaja/proizvoda (znači jednostavno mu se ne sviđa i može vratit) u roku od 14 dana od datum kupovine pod uslovom da je uređaj bez oštećenja, tragova korištenja, posjeduje originalnu ne oštećenu ambalažu te kao takav se može ponovno prodati.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    E pa fol je sto tesko mozes da vratis da bude u stanju da se moze ponovo prodati pod novo jer skoro svi proizvodi sada imaju neke naljepnice, folije, celofane koje kada ti vidis otvorene neces da kupis jer nije 'novo'.
     
  7. Tyger

    Tyger Aktivista

    Zato postoji zakon koji trebaju razumjeti i kupac i prodavač što kod nas nije uvijek slučaj.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Sve se te naljepnice i zayebancije skidaju u samoj radnji kada se stavljaju na police. Oni uredjaji zapakovani u magacinu su u 99% slucajeva relocirani iz drugih radnji gdje su jednako bili izloženi. Telefoni su jednako paljeni i koristeni na krace vrijeme te ako je kupac slikao onda se radi reset uredjaja itd.

    Kada sam kupovao TV nisam mogao naci da "nije radio" pa sam onda trazio najmladji. Nije bilo druge.
     
  9. efo

    efo Komšija

    Igrao sam se sat dva sa kalibracijom monitora, i uspio doraditi da kontrast bude bolji. Srecom ima solidne opcije za podesavanje boja, sad to pocinje liciti na nesto. Uzeo Note 3 i stavio display type na Basic umjesto Amoled i lagano poredio i doradjivao hue i saturation svih ponudjenih boja. Na kraju dotjerao da bude vrlo slicno, skoro pa isto. Naravno kad stavim display type na Amoled, on jos malo pojaca kontrast, ali to mi ne treba na monitoru, to je vec malo nerealan prikaz.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ako nemas u planu vracati monitor, ako ti je sada prihvatljivo, navikni se i prestani porediti. Ja sam odustao od montiranja starog monitora jer cu se isfurati kako je kod njega bolji kontrast, ostrija slika i jace boje. Sada zaboravim da koristim ovaj DELL ali cim bih ga poceo porediti odmah bih mu nasao X mana. Inace oba, i taj LG i moj DELL koriste AH-IPS panel. Identicnu sam reakciju imao kada sam ovaj uzeo: viewtopic.php?f=27&t=33685#p486442

    Sto se piksela tice, jbg, odmah sam ti rekao da 1080p nema smisla na ekranima vecim od 24": viewtopic.php?f=27&t=12519&start=1950#p487796
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  11. efo

    efo Komšija

    Trebao sam citati više. Nije toliki problem veličina piksela, a za oštrinu sam i ja počeo primjećivati. Iako je to dvoje povezano, ali kad gledam sliku na Note 3 iz blizine i na monitoru iz daljine, na Note-u je značajno ostrija. Pricam o takvim udaljenostima od ekrana da se veličina ekrana u očima cini istom i na mobu i na monitoru. Inicijalno mi je vise smetao sam kontrast, pa oštrinu nisam ni primijecivao toliko, ali sad kako sam kontrast malo sredio, ostrina se def. pokazuje kao sljedeći problem. Imaju opcije i za ostrinu (sharpness i neka ultra resolution nestio) koje donekle isprave stvar, al nisam imao vremena sinoc da isprobam vise kombinacija, to cu danas. I dalje planiram da zaganjam udruženja i inspekcije u ponedeljak, jer pored svega primjetno mu je i probijanje pozadinskog osvjetljenja, kad je slika full crna los je...
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ja mislim da ti je najizglednija varijanta da uzmes neki drugi i doplatis. Bolje ti je sada doplatiti tipa 200 nego da te nervira toliko pa makar i neki tn bio, sa vecom rezolucijom ili sta vec imaju u ponudi
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne mozes porediti oštrinu sa telefonom kada LG ima 81.5 PPI a Note 386.4 PPI.
     
  14. black

    black Komšija

    Provjeri efo je li ti 4:4:4 ili full range upaljen. Kod mene monitor iz nekog razloga po defaultu bude na limited range. Kontrast je naravno uzasan dok ne prebacim.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  15. efo

    efo Komšija

    Nisam takvu opciju nalazio. Prelazio sam po menijima dosta puta.

    @Nails: jasno mi je to, zato sam monitor gledao sa metar i po a telefon sa 30tak cm, da u oku bude i jedno i drugo iste veličine na istu rezoluciju. I kad to uradim, Note je primjetno oštriju za istu sliku u full screen-u i tamo i ovamo...
     
  16. black

    black Komšija

    Je li tu GeForce karticu koristis?

    [​IMG]
     
  17. efo

    efo Komšija

    Nemam te opcije na ovoj karti. Stavicu GTX 770, treba zamijeniti kuciste i napojnu, pa onda provjeriti.
     
  18. black

    black Komšija

    Kojim si kablom spojio monitor?

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  19. efo

    efo Komšija

    DVI
     
  20. efo

    efo Komšija

    Nakon zamjene kabla sa DVI na HDMI otvorile su mi se dvije tri nove opcije u OSD-u. Nakon podesavanja istih i dodatnog podesavanja prethodno dostupnih opcija, uspio sam dovesti kvalitet slike na jos jedan nivo blize onome sto sam ocekivao. Otvorio se i freesync, samo nemam AMD grafe koja ga podrzava, mozda zbavim, nije losa stvar. Sveukupno sad mi ovo izgleda podnosljivo; jos jedna od novih opcija bila je 'Black levels' sa samo dvije opcije, high i low, def. na high, spustio na low sto je malo popravilo kontrast. Sharpness sam imao od ranije sa vrijednostima 0 do 100, def. 50, podigao na 80, pa je i sharpness malo bolji (bez da previse izostrava sliku). Jos tu ima par opcija koje sam mijenjao, uz blago pojacanje saturation-a nekih boja, minimalne promjene na red hue itd...

    Nije to jos uvijek nista specijalno, ali poredeci ovu sliku koju sam namjestio i onu koju sam imao out of the box, znacajna je razlika, i ovo je slika s kojom se moze zivjeti. Kontrast je za prolaznu ocjenu, ostrina onako, moze se reci prolazna. Sve u svemu, dosta bolje nego pocetna. Sve je ovo naravno subjektivno misljenje, na osnovu mog dosadasnjeg iskustva. Razmislicu jos da li da ganjam zamjenu, mozda ga na kraju i zadrzim.