Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Medo kad stižu borovnice?
     
  2. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Juli-august. Sto, hoce li biti jos arapa hehe
     
  3. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Ima njih svake godine sve više i više. Turizam u ekspanziji. Međutim, pitam zbog sebe, pravo su mi se svidjele te tvoje borovnice pa bih sebi uzeo :)
    Koliko otprilike dobiješ po jednom grmu ili kako se zove to na borovnicama? Kontam da posadim nekoliko pored kuće čisto da mogu ovako ubrati po malo za sebe.
     
  4. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Radi se o grmovim uspravnog rasta, ja sam prošle godine brao 0,5kg po grmu zbog katastrofalnih vremenskih uvjeta, ove godine očekujem bar 1,5kg ako Bog da. U stručnoj literaturi stoji da zreo grm može i do 8kg godišnje iznijeti.

    Ako želiš kod kuće saditi, a vjerovatno nemaš informaciju o sastavu zemlje oko kuće, najbolje bi bilo kupiti jednu balu kiselog treseta, iskopati malo veće rupe i u to posaditi borovnice, tako ih sigurno eventualna alkalnost tla neće "kočiti".
     
  5. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Kada se sadi borovnica?
     
  6. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: Voćarstvo

    Nista onda medo, dolazicu u Travnik barem preko dana, pa ti se javim prije. Da mi spremis stogod ;)
    Zna li iko ikog da spema dobar domaci shipkov pekmez?
    Ako mi ista nedostaje, to mi nedostaje :) Punac je prije znao pravit, i on odusto.
     
  7. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Mislim da ti je rano to za šipkov pekmez. Imam ženu u komsiluku pravi dobre ali ti to tek oko septembra najranije augusta bude. Jedino ako je nekome ostalo od prošle godine ako ti odgovara?
     
  8. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Rano proljeće prije kretanja vegetacije (obično prva polovica marta), ili na jesen kada vegetacija završi, a prije snijega i minusa.
     
  9. zoi

    zoi Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    Onda ću ja to na jesen ako Bog da odraditi. Hvala na informacijama :)
     
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    u biti svo voce se sadi ili u drugoj polovici jeseni ili u rano proljece...druga polovica februara ili prva marta,zavisno od uslova i temeperatura
    moze se ono posaditi i kasnije,nece mu nista biti,ali moguce da nece krenuti sa vegetacijom te godine

    evo ja sam relativno kasno posadio dvije jabuke ove godine...i jos se nije primilo,nije pocelo izbacivati pupove
    nadam se da se nece osusiti,jer ne bi trebalo,em su sadnice bile dobre,em ja to posadim kako treba,nije se do sada niti jedna osusila,od nekih 30ak koliko je posadjeno zadnjih par godina
     
  11. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Re: Voćarstvo

    Borovnice uglavnom dolaze u saksijama od 1,5-3l, tako da teoretski se može bilo kada saditi. Ja sam jednu turu borovnice početkom, a drugu krajem juna sadio, zbog drugih faktora za koje ja nisam kriv. Jedino što sadnice stagniraju nekih mjesec dana, zbog vremena koje im je potrebno da se aklimatiziraju, pa na kraju budu malo slabije nego one koje se na vakat posade.
     
  12. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Re: Voćarstvo

    mozda bi bilo zgodno da ovu temu preimenumo u "Poljoprivreda" ,da ne bude samo za voce,nego da postamo i pisemo o svemu sto je vezano za poljoprivredu
    ako se pokretac teme slaze naravno,pa neka preimenuje ili ako ne odgovara,neka se obrise post i slike
    ovo je sve danas uslikano,post cu kopirati sa drugog foruma gdje sam postavio


    ima malo i vocki a i baste
    za sada sam zadovoljan ,godi ova kisa mom vrtlu :D
    nadam se da ce jos neko ubaciti slike svoje baste,dvorista,vocnjaka i tako to :D
    danas sam neplanski opljevio sav paradajz i pincirao ga (oticao,kako ja narodski kazem),slike su napravljene prije

    evo prvo malo kruske i breskve i aronije
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    image url

    Jagode...a kod kuce imam jos duplo ovoliko i vec je dovoljno da ne kupujem
    [​IMG]

    Breskva i kajsija
    [​IMG]

    Paradajz na njivi (za prodaju aBd),paradajz za domacinstvo,vec cvjetaju oba,paprike,patlidzani,luk,krompir,pecenjci,zelena salata,grah,bamija,...
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]


    image ru

    Chiliji,tabasco,jedan dio koji imam...one su mi slabe,niske temeprature,ne rastu nikako
    [​IMG]

    [​IMG]


    image hosting no sign up

    Kupine i sljive
    [​IMG]

    [​IMG]


    upload image

    I za kraj,tresnje...zaboravio sam uslikati drvo...skitilo je ,danas sam zvao svakog zivog da sebi nabere i svi su odnijeli barem po kesu i kao da niko nije ni brao,samo smo jednu granu uspjeli obrati...nije dugo ovako rodila
    [​IMG]
     
  13. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    Ja se slažem!

    Ovo vrijeme skroz nezgodno, svaki dan po nekoliko puta kiša padne pa stane. Nemoguće raditi, barem ovih dana.

    Evo kako borovnice napreduju, slika od 18.05.
    [​IMG]
     
  14. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    meni kisa godi,pisao sam vec ,zbog skrtukture zemljista ali kao sto kazes,ne moze se nista raditi
    nego sam ja prosle sedmice vecinu kljucnih poslova obavio

    borovnice napreduju,kako su lijepe
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nabacicu ja malo slika kad stignem. Ove godine izmedju ostalog imam tabasco, cayenne, habanero, scotch bonnet, carolina reaper, jalapeno standardno, etna, cherry hot i cherry krasny papricice.
     
  16. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    je li ih drzis negdje izolirano,plastenik,kuca ili su ti vani ?
    kod mene za 20+ dana nisu narasle 1 cm...kakve sam presadio ,takve su evo i dan danas,ne mrdaju
    negdje sam procitao da one rade tek na teperaturi od 22+ stepeni a kod mene su vani,moguce da je to
    imas li ti neku udeju,kako kod tebe napreduju
     
  17. donjapa

    donjapa Overclocker

    Lijepo lijepo :)

    Evo malo i slika od mene, nisam imao vremena ranije:
    https://www.dropbox.com/sh/g3ghn2c9au38 ... KkSNa?dl=0

    Sta se desavalo:

    - Kupili novu kosilicu
    - Postavili navodnjavanje
    - Postavili piljevinu (i dalje se postavlja)
    - Planiramo sad ogradjivanje i zastitu od ptica (grada)

    Imamo borovnicu koja je tek posadjena na jesen i agronom rece da je moramo prehraniti jer se boji da ce biti problema sa uzrastom, ne djeluje kao da se odmah primila kako treba. Aronija je vec par godina, a isto tako i ribizla godinu manje.

    Uzeli smo sjedecu kosilicu jer ima sad dosta povrsine da se kosi a napravili smo prilaze i poravnali upravo da se moze koristi izmedju bez problema. Nesto ranije iskopali 2 dodatna bunara i kupili kopacicu za rupe te dodatnu pumpu za vodu.

    Kad se zavrsi ovo ljeto ogradjivanje i zastita onda idemo za iduce ljeto pripremati za kupovinu susare. Plan je da se voce susi i pokusa plasirati negdje izvan BiH...
     
  18. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    super ovo kod tebe don japa,pravo profesionalno i ozbiljno
    ako nije tajna,kolika je ovo kod tebe investicija i jesi li uspio dobiti kakve pomoci kroz posticaje i tako sta
    jesi li mozda iskoristio ono sto nudi zavod za zaposljavanje ,da se samozaposlis pa imas godinu dana 300 KM od njih ?
    mozda si i pisao vec o ovome ,ali ne mogu se sjetiti
     
  19. IdeMedoSumom

    IdeMedoSumom Aktivista

    @donjapa

    Neću ulaziti u to što vam je agronom vaš govorio, ali na osnovu slika se vidi da su se sadnice primile i da već imaju priraste od 5+ cm. U ovom stadiju su sadnice osjetljive na prekomjerno đubrenje, budite oprezni. I jeste li namjerno ostavljali ovo da vam malo rodi ili se omaklo? Generalno jako uredno izgleda :smt023
     
  20. donjapa

    donjapa Overclocker

    @zippo - Nije tajna, ali je tesko reci. Uvijek se ubacuje malo po malo. Imamo negdje listu nakon sto smo poceli "evidentirati" koliko smo ulozili. U pocetku je to bilo hajmo malo ovog, malo onog, i odjednom se otvorila prilika i zelja pa smo poceli ozbiljnije uredjivati.

    Ja sam u Swe, dok je to sve na mladjem bratu. Ja i stariji brat, te otac pokusavamo sponzorirati dok otac i mladji brat provode najvise vremena on-location i ubise se od posla. Nije trazio nikakav "posticaj za samouposljavanje" jer nismo ni znali da postoji iskreno (ne znam da li vazi isto za RS). Pocelo je sve tako da smo aplicirali za sadnice aronije i dobili jednu kolicinu. Onda mi je stariji brat predlozio da idemo u crnu ribizlu jer svi imaju aroniju ali je i ribizla popularna. Onda sponzoriramo kupovinu ribizle. Kasnije uvidimo da treba to malo urediti, i treba dosta masina za odrzavanje, pa djelimicno ubacuj na budzet i stedi. Imali smo od drzave 30% povrata (kojeg jos nismo dobili) jer je brat registrovan kao zemljoradnik (ne znam tacno kako se zove, ali individualni zemljoradnik) :D

    Apliciramo uvijek na razne oglase ali s tim da je brat tek 1g registrovan ne moze dobiti nista, vecina zahtjeva 2g. Sad cemo produziti i drugu godinu pa pokusati ugrabiti kakav projekat, lovu, masinu ili sl.

    Borovnicu sam onda ja htio pa smo i to posadili, to je malo od Mede inspiracija bila :) Ukupno 2,3ha zemlje na bratu, nije sve pod plantazom ali je cilj da se popuni.

    @Medo - Agronom nam je rekao da ima cilj da do kraja godine dovede borovnicu na 80-100cm jer se trenutno boji da je ne uhvati nerast. Ja nisam ekspert pa stvarno ne znam sta je razlog, da li se omaklo ili...

    Generalno su ovo upute:

    Borovnica: u petak-subotu pusti kroz sistem Radifarm 0.5lit ili LG81 1lit, te za 10 dana ponovi istu dozu.
    Izmedu te dvije aplikacije uradi 5kg Krista MgS ili KALI MgS ili drugi magnezijum sulfat + 3kg Kristalon ili Scotts ilj Van Iperen 20:20:20.
    Folijarno istretiraj borovnicu za 7-8 dana Kubik plus 30ml/10 lit vode + Teppeki 1.4gr/10 lit vode.

    Sljedeci projekti -> Totalno ograditi plantaze, zastita protiv ptice/grada i za iducu godinu susaru ganjati, ako bi kakav projekat uletio. Nista preveliko, mozda do 10k da se kupi, da se pokusa i vidi sta se moze odraditi. To je iskljucivo za susenu aroniju i ribizlu. Borovnica ce vjerovatno naci svoje kupce svjeza prije nego susena.