Poljoprivreda

Discussion in 'Generalna diskusija' started by IdeMedoSumom, Jul 16, 2014.

  1. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Povrsina koju je on spomenuo otprilike odgovara povrsini 6 fudbalskih igralista,cisto malo radi poredjenja,da shvati sta je napisao

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Ovo je da budes self sufficient. Kako tu pise da zivis samo od toga, da placas račune, da od tog zaradjujes za sve sto ti treba, da ne kupujes ni meso vec da uzgajas itd. Tako da je vrlo moguće da je poprilicno tacno. Mada za nasu zemlju je vjerovatno to manje, jer je plodnija od ovih krseva po svijetu na koje se referenciraju. Ovo sto se kolege ispod referenciraju je ono da imas domace par mjeseci godisnje a dokupujes hranu ili kupuješ full vecim dijelom godine. Logicno da ti tad ne treba puno. To je daleko od tog da zivis od te hrane, ne samo da je jedes, vec zivis od nje.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    zippoo and exchanged life like this.
  3. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Moze se sebi proizvesti da imas najmanje 3/4 godine...napravi se zimnica razna,salate,polugotova jela od paprika,gdje uz to dodas file piletine i imas jelo,suhovina i razne sudzukice i kobasice i jos puno toga.Recimo pravoslavci od jednog tovljenog krmka imaju meso najmanje pola godine ,sto smrznuto sto razne preradjevine

    Kod mene isto mati preradi skoro svo povrce i napravi raznih sosova,salata,sokova i mi to konzumiramo cijelu godinu,jer uvijek imas ili svjeze ili preradjeno

    Sadimo na otprilike 500-1000 kvadrata...zavisno od potrebe i bude svega nama a visak se proda

    Evo sada imam paradajz poceo,vanjski...imam ga silu jednu,praviti ce se opet sosovi a nesto cu pokusati i prodati

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  4. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Ako je neko od vas blizu Gracanice pa i Tuzla a hoce uzeti vecu kolicinu (20-30kg) za zimnicu,neka se javi pa vjerovatno bi mogao i dovuci.Paradajz je vanjski,nije plastenik i sorte su jabucar,volovsko srce i onaj rozi krupni,zaboravio sam naziv sorte

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  5. bhd

    bhd Veteran foruma

    Koliko prodajes po kili? Recimo 20kg da narucim do tuzle?

    Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
     
  6. donjapa

    donjapa Overclocker

    Velika je razlika izmedju "prezivljavati" i "zivjeti". Ono sto ti @zippoo spominjes je itekako moguce ali to je bukvalno prezivljavanje. Ono sto novocepeni forumas, vjerovatno/nadam se, pita jeste da se s tim bavi poslovno tj da bude neki vid obrta ili?

    Nego, odmah da ti kazem da se ne isplati. Ne mozes u takav posao krenuti bez velikih ulaganja. Iz iskustva topla preporuka na veliko i ne pomisljaj bez velikog pocetnog kapitala.

    Btw - 4-5 tona aronije ove godine, 800kg ribizle. Ako kome treba necega bacite PM saljemo po cijeloj BiH. Dzemovi, cajevi, sokovi, svega :D
     
  7. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Tako je...za sve trebaju pare a kod nas u BiH je tesko naci plasman za proizvode.
    Evo ja sada dovukao sok od aronije,dobio 325 litara soka od ovogodisnje berbe...oko 460kg aronije odvukao

    Btw. Donjapa,gdje ti plasiras to svoje,aroniju i ribizlu...znam da si ti dosta ulozio u sve to

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  8. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    Prodajem po 1.5 KM po kg a na vecu kolicinu moze i malo nize ali obzirom da bi tebi morao dovuci do tz,onda ne mogu na ovu kolicinu nize.
    A reci mi sta si planirao praviti,20 kg su dvije kese paradajza,krupan i tezak...nije ti to neka kolicina za zimnice.Iz iskustva znam da treba vise za sosove posebno

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    hvala, zavrseno 20kg :)

    ostavim utiske poslije testiranja :)
     
    zippoo likes this.
  10. donjapa

    donjapa Overclocker

    @zippoo - ulozeno je dosta, a i dalje se ulaze. Daleko najveci problem je plasiranje, i za to nemamo nikakvo osigurano trziste.

    Najvise se proda dijaspori, ali evo sad zbog Corone mi nemamo dijaspore da uzima proizvode a imamo daleko najvise ploda, duplo vise nego prosle godine. Ima to dosta i lokalnih kupaca ali nije to to. Nerijetko se neko ponudi i za proizvod-za-proizvod npr neke masine koje bi nam bile potrebne a njima ne :) Evo bas skoro smo hladnjacu nabavili na taj nacin (lol).

    Plasiramo isto i u Krajiskoj Kuci u BL, odlucili da pokusamo da vidimo hoce li biti kakve prodaje tu ali nije ni turisticka sezona bila dobra tako da ni tu nije bilo nekakve znatne prodaje.

    S tim da je prirodni sok od 100% aronije "nepitak" odlucili smo praviti razne varijacije npr Jabuka/Aronija, Jabuka/Ribizla i to se pokazalo kao dobar kombo jer su takvi sokovi sa dominantnom jabukom veoma pitki i prodaja ide dosta bolje cak i kod lokalnog stanovnistva. Pored toga dobar anganzman na FB da bi se dospjelo do veceg broja kupaca iz ostalih dijelova BiH i imas dovoljno da prezivis do iduce berbe xD

    Nikakve zarade jos znaci, ali eto radimo testove i dobili smo certifikate da je organski i sl pa cemo sad gledati da registrujemo i dobijemo barcode (koji eto jos nemamo jer je preskupo na godisnjem nivou, prevelik izdatak) pa da se pokusamo plasirati negdje u inostranstvo ili u odredjene trzne centre u BiH.

    Puno posla i novca ulozeno, a relativno malen povrta. Ako neko poznaje nekog da zeli velike kolicine aronije/jabuke/ribizle i proizvoda od te tri kombinacije javite se :D
     
    zippoo likes this.
  11. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    @donjapa
    Sve znam druze...i kod mene isto tako za plasman...samo sto kod mene nije ni priblizno toliko ulozeno i nije velika kolicina.
    Ali opet je ove godine bilo oko 500 kg ploda aronije i od toga smo napravili 100% sok...dobili 325l soka i to sada treba nekako plasirati i prodati.

    Ove godine je skoro sve rodilo i ima svega ali zbog cijele ove situacije,prodaja je osjetno slabija u svim sektorima .Vidjeti cemo kako ce sve ovo proci i hoce li se sta zaraditi

    Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
     
    donjapa likes this.
  12. donjapa

    donjapa Overclocker

    E drugari, kako ide?

    Da pitam ovako, da li znate nekog ko radi (povoljno):
    - Kutije za flase sokova, 6 komada po kutiji
    - Naljepnice, u rolni bi najradije


    I ako neko ima zaintresovan za domaci sok od jabuke, 100% cijedjen i organski neka se javi putem FB. Dostavljamo sirom BiH a imamo i dobre cijene :D

    https://www.facebook.com/watch/?v=342597303844102

    6 litara za 14 KM..

    Eventualno mozete doci automobilom i potovariti koliko stane kao ovaj kupac:
    https://www.facebook.com/PlantazaJakupovic/photos/a.1543874938967565/3571719829516389/

    Ispade ovo oglas ali mora se malo pogurati.

    Naime, investirali smo pored duplikatora za proizvodnju dzemova i u postrojenje za pravljenje sokova tako da ne moramo vise gledati gdje da idemo praviti sok. Od sad sve na jednom mjestu :)

    Vrsimo i usluge cijedjenja soka i pravljenja dzemova ako imate sopstveno voce :D A i kupujemo voce ako imate pa da mi pravimo svoje sokove.
     
    Vedo, EL NINO CFC, zippoo and 3 others like this.