Pomoc pri odababiru komponenti

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by erol_brcak, Aug 8, 2008.

  1. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    eh nigdje ne vidje podforum za predstavljanje,stoga se nisam nigdje ni predstavio! :smt003

    dakle,doslo vrijeme da se mijenja ovaj metuzalem od kompjutera (kupio ga ,cini mi se 2002. ili 03.)
    star je kooo...AMD barton 2500+,Asus A7N8,768MB ddr1,a pazi sad grafulje FX5200.kuciste nemam pojma ni sam koje,350W uglavnom.

    e sad zadnju sedmicu istrazujem pomalo sta,kako uzeti.
    inace sam iz brckog,a studiram u tuzli.U brckom su bar se mni tako cini cijene jako vise nego u ostalim gradovima npr. Geforce 9600GT 512mb 345 km,zatim HD3870 512mb 384km,8800GT 512 je 375km,meni ovo djeluje preskupo,jel se i vama cini tako? ovo je sarkasticno,znam da su preskupi,definitivno kupujem u tz u Genelecu.

    evo neke moje ideje kako potrositi novce... :D

    Core2Duo E8200 (2.66GHz 6MB L2, 1333FSB LGA775) 250km
    ASUS P5Q Pro (S775 Int-P45 FSB-1600 DDRII 2xPCIeX+SB+GLAN) 205km
    GeForce9800GT 512MB (DDR3 DVI+HDMI+HDTV 600/1800) 240km
    DDR II 2 GB (DDR2-800 takeMS kit 2X1GB DualChannel) 60km
    HDD 320 GB HITACHI 16MB, 7200, SATA2 90km
    Kućište FRONTIER SH09A-BK-LCD, Crno, 400W, LCD Display 85km

    dakle,sta velite,jel pametno na ovo potrositi oko 930 km?

    ajde ispravite me ako mislite da treba jaci CPU ili GPU,samo recite,mogao bi se ispruziti jos nekih 100-150 km (ali bolje ne,ali ako bas mora samo dajte) :p

    pozz ekipa,odoh malo izaci napolje,odmoriti oci od ove napasti :smt003
     
  2. nFare

    nFare Komšija

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    Pogrijesio si podforum. Sto se tice komponenata moze sve osim te frontier napojne, znaci brand name 450-550w i grafika ATI 4850 330km vrijedi para.
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    Dobrodosao. Ne zaboravi dodati PDV na genelecove cijene.
     
  4. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    ups,zahebao se kod podforuma,nesto sam gledao oko graficki i samo lupio "new topic",sori,admini dajte prrebacite je gdje spada,sori,zezno se!
    4850??? i kontao sam nju,cuo sam da je razvalila 8800GT,ali je bukvalno razvalila.

    nego,pazi ovo,u Genelecu navedena graficka samo 285km
    http://www.genelec.ba/cart.php?sta=view ... &cid=13218

    onda uzimamo nju,dalje ajmo dalje,ako ko ima jos kakak prijedlog,samo recite,ovo su planovi tek,a idemo u soping tek iduci mjesec (financija su u pitanju)
    da,kuciste ok ,mijenja se i to.
     
  5. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    PDV?

    ouuu zasto nista nije savrseno? :evil: :evil: :evil: :(
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    Na kojoj rezoluciji planiras igrati (koji monitor imas) ?
     
  7. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    Uz 4850 dođe ti preko 200 KM PDV-a (na cijelu konfiguraciju). Definitivno moraš napojnu kvalitetniju uzeti.
     
  8. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    Sta ce mu 4850 ako se bude igrao na nekom 17" CRT-u :mrgreen:
     
  9. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    hehe,da,istina trenutno imam 17ku crt,ali nece tako zauvijek biti,cim prve pare legnu kupujem 19" wide format ili 20",kako budem sa parama.tako da grafulja jaka na visokim rezama je pozeljna.

    nego koliki je pdv inace,17 %?
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    Da, 17%.
     
  11. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    sta li vecina pri kupovini gleda da uzme dobru graficku ili tako nesto..
    ali na napajanje ili kuciste niko ne obraca paznju.
    uzmi neki brand napajanje i fino i prozracno kuciste...
    i stavi ar 4GB rama.. DDRII 800 MHz
    do tebe je!
     
  12. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    Re: Pomoc šri odababiru komponenata!

    heh!
    ok,priznajem bio sam kloc i uzeo skoro najjeftinije kuciste koje sam nasao u genelecu!
    moze li ovo? Silverstone SST-PS01B + Napojna ATX 530W,ja dalje i vise para ne mrem dati. :mrgreen:
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Re: Pomoc pri odababiru komponenata!

    Frenki, ne treba svakom 4GB RAM-a. Danasnje igre i every-day aplikacije idu sasvim fino sa 2GB RAM-a. Fare je vec rekao da treba uzeti brand name napajanje, necemo sada svi ponavljati.

    @erol:powerline? :lol:
    Bolje ti je otici u ingel, koji je takodjer u Tuzli, i uzeti neko Fortron napajanje. Silverstone napajanja iz geneleca su preskupa (iako su vrlo kvalitetna), a Powerline je hm... u najmanju ruku, upitnog kvaliteta. Kuciste vala mozes i sfuserit, vidim da su ti vaznije performanse racunara od kucista...
     
  14. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    nije da su vaznije,nego ja jednostvano nisam neki na ovom polju,automobili i mehanika su moje polje,hehe,a kompjuteri malo (vise) manje. :mrgreen: :D

    zato bolje bi mi bilo da sam postavio temu sa pitanjem "dajte najbolje sto se moze uzeti za 1200 km,a da je cilj optimalna gejming konfiguracija koja ce trajati bar godinu dana",hehehh!
    daaaa,znam da u ovomjesecnom INFO-u ima upravo ta tema,ali mene zanima sta mogu uzeti za jos onih 200 km koje onu nisu potrosili,hihih!
     
  15. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pogledaj ovu temu:
    viewtopic.php?f=13&t=7887
    Gledaj konfu od 1500KM, izbaci monitor, njega ces naknadno, umjesto HD3870/8800GT uzmes HD4850 i to je to.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  16. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    ok,hvala na linku,vidio sam vec! :wink:

    nego za 4850,cuo sam da se grije jaaako,dosgne i do 90 stupnjeva,pa...sta velite?
     
  17. artemis

    artemis Komšija

    Ako te brinu temp. razmisli o nekoj sa bolje riješenim hlađenjem ili o nabavci boljeg hladnjaka.
     
  18. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    ok,nego sta mislite koliko mogu traziti za ovu krs koju sam opisao u prvom postu i do koje cifre smijem traziti nekim laicima,a da nije grijeh :mrgreen:
     
  19. Zlatan

    Zlatan Komšija

    nije ti grijeh kolko god da trazis, grijeh bi ti bio da slazes npr da su takvi novi 500KM ili slicno....trazi recimo 250KM i dobar ti, a dobar i onaj koji se namiri na taj komp, moze mu bit za neta office a i da se naigra, ako nije neko ko se pali na hardwerski zahtjevne igre u trendu, nego jednostavno voli da se igra.....a ta masina moze pokrenut tone sasvim solidnih igra sasvim solidno..evo ja sad trenutno igram gothic 1 i to ga igram na celeronu 900mhz i toj tvojoj grafi fx5200 i zaista ne znam da je ijedna od ovih novih igara koje se ne mogu poigrat bez 1000KM bolja od nje.... :smt006
     
  20. erol_brcak

    erol_brcak Novi član

    hehe,to stoji,bitna je igrivost,ne grafika.ja i dan danas volim sa osmijehom igrati sidescroll igrice ala super mario :D

    a i komp zaista nije los,ko sto si i sam reko,za office i net ubio se,a moze pokrenuti i cod2 na medium detaljima,sa kakvom finom agp kartom od 130 km moze se i cod4 pokrenuti,znam jer je rodjak skoro kupio ne znam tacno koju ATI grafu,platio oko 130 km i eno ga igra cod 4 na visokim detaljima,nekad se samo fps spusti na minimum pa steka,ali samo nekad,eh da ne duljim vise.hvala momcovi,bili ste od pomoci.

    kasnije ubacim update konacni prije kupovine pa da me ispravite u slucaju da sam negdje sta zeznuo!