Popis Foldera

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Ghostbusters, Jan 10, 2011.

  1. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Pozz
    Neznam jeli pravo mjesto za pitanje al eto ako nije sry,naime radi se o tome da na HDD-u imam puno filmova koji su razvrstani u folderima e sad da nebi jedan po jedan pisao koja je komanda da mi sve natpise foldera spasi u txt-u naprimjer pa da to poslije mogu unijeti u katalog. :smt006 :smt006
     
  2. Ninja

    Ninja Komšija

    U Command Promptu:

    dir /b > spisak.txt
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Ninja ti je dao odgovor, samo nemoj zaboraviti da se prebacis u direktorij (ili na disk) gdje su ti filmovi.
     
  4. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Sorry ako moze i kako se prebacujem u taj direktorij stvarno neznam, ako moze malo detaljnije sta tacno pisem i koju ctricu gdje stavljam naprimjer filmovi su na (G) pa onda folder HD itd ..
     
  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    prvo u run ukucaj cmd da ti otvori command prompt tj. ms dos. onda zavisno gdje se filmovi nalaze npr. kod mene su na d particiji samo ukucaj d: pa enter.
    time si usao u particiju gdje se film nalazi. nadalje ako se nalazi na d:\filmovi (folder filmovi) ukucaj samo cd filmovi i to je to.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    ..ako si u nezeljenom folderu, kucas "cd.." da izadjes iz njega.

    Dir komanda je izlistavanje foldera. Ako ih ima vise pa ne moze stati na ekran, kucas dir/b kao sto kolega kaze. Izbacuje listu foldera lokacije na kojoj se nalazis. Ako si recimo na D: onda izlista sve foldere na D. Ako si unutar jednog foldera, recimo "filmovi", izlista samo foldere koje se nalaze u "filmovi-ma".
     
  7. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Nista ja ovo ne kontam ja se ubi upisivajuci ali nesto neradim kako treba evo kako to kod mene izgleda mada sam probavao i na druge nacine :)
    [​IMG]
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Ak ohoces recimo na C:.. kucaj "cd.." da izadjes iz prvog, pa opet kucas isto da izadjes iz drugog foldera.

    I onda kucas foldere u koje zelis da udjes.. .npr. kucas "cd filmovi" i onda budes na C u folderu Filmovi.

    Vjerovatno ti je to na D: pa kucas samo "D:" da predjes na D particiju.



    Pa onda putanje. Recimo:

    cd mojestvari
    cd video
    cd filmovi

    i onda tu uradis dir/b

    EDID: Eto kolega ispod olaksao proces.
     
  9. Ninja

    Ninja Komšija

    Shift + desni klilk na folder -> Open command window here.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Zanci kada odes na HD folder.. uradis ovo gore, pa onda dir/b. Kada napravis listing, klikni desni klik u command p. i ides na select all. Poslije ctrl+c pa onda paste u neki .txt dokument da snimis stanje.
     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Ti Nails svasta znas lupat. Dir/b ti prikazuje samo imena, a to sto ne moze stat na ekran nema veze s tim sto pricas. Dir/p prikazuje stranicu po stranicu ako si to mislio.
    Karakter > umjesto ispisa na ekran ispisuje taj sadrzaj na fajl cije ime proslijedis.

    Dakle Ghostbuster ako hoces na G:\HD\ kucas
    g:
    cd HD
    i na kraju dir /b > spisak.txt

    Prva te komanda prebacuje na g disk, druga mijenja direktorij na HD, i treca pravi listu foldera/fajlova. Ali posto stavis znak >, ispisivanje ne ide na ekran vec u fajl spisak.txt.
     
  12. selvin

    selvin Moderator

    Rofl iza rofla :D
     
  13. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    qftw!

    jao ctrl+c epic :mrgreen:
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa sta on hoce ako nece samo imena.. covjek pravi katalog (valjda). Mislio sam po stranicama i onda jeste P.. ne sjecam se vise.
     
  15. NAILS

    NAILS Moderator

    Obrazlozi molim te.

    Kako nimiti stanje ?

    EDIT:Č do mene je. Ne moze slect all.
     
  16. selvin

    selvin Moderator

    Sto je jos gore moze select all ako si voljan tako da kopiras :D
    Objasnjeno ti je gore 3x. Sta mislis zasto sluze onda operatori < i >? :D
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Ok. Laksi nacin snimanja (za koji priznajem nisam znao), i vidim sad da moze select all njemu ne odgoravara zbog snimanja viska "informacija".

    Dir/p je listing stranica na koji sam mislo dok je dir/b samo imena fajlova.

    ..zaboravilo se.
     
  18. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    hahaha koji sam ja moron uredu je momci thx ja umjesto strelice > kucao ) haha
     
  19. Qler

    Qler Veteran foruma

    Ja ne mogu da vjerujem da sam ja star toliko da ne mogu da vjerujem da ima neko ko ne zna bar osnovne naredbe iz DOS-a!?

    Prvi PC koji sam imao 286 :D tada nisam ni sanjao o Windowsu. :) a gledaj sad omladine, sta je CD.. :D stari se
     
  20. klima

    klima Aktivista

    :mrgreen: :smt006
    Kad po dos-u mjeris godine starosti, dobro je :mrgreen:

    Ako ti CMD nije prva stvar na koju pomislis kad se problem pojavi onda ti racunar sluzi za igranje i ganjas dokumente iz prečaca My recent documents :mrgreen:

    A ne znam šta ga komplikovati Nails kad je Ninja objasnio najlakši mogući naćin bez ikakvih dodatnih kucanja osim osnovne komande za ispis u txt fajl, hebo ga ti :mrgreen: