Popravka maticne?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by avduka, May 21, 2009.

  1. avduka

    avduka Aktivista

    Vidite u potpisu konfiguraciju.
    neto je se desilo sa maticnom...nece vise da radi u dual chanelu...samo u single ali moram izvaditi jednu plocicu rama da bi ploca upalila u single chanelu...karakteristike su pale za 50%(rama)

    e je li neko nekad popravljao maticnu plocu...sta bi moglo biti...jer ako je neki npr kondenzator to bi se vjerujem moglo popraviti ....?

    ja bi kupio maticnu ali su strasno rijetke za naci da je je li na 939soc,pcix,4slota za ram sa dualch i da ima i sata prikljucak.....ako neko zna gdje se moze nac plz da mi javi...ali sad nebi da mi neko trazi 100km i ucijenjuje ...za te pare mogu uzet npr p4s800 i P4 3.0 i samo zamijeniti....
    tnx za odgovore!
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Jesi li sta radio ili je odjednom stalo(cistio, rastavljao, dodavao novi hardver)?
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    mene generalno cudi kako si uspio upaliti tu plocu sa kingmaxom, probaj ocistiti kontakte na memoriji pa onda probati

    nekada sam cackao istu plocu i prvo sto mi je upalo u ochi je hronicno pregrijavanje northbridge-a i uber spori usb portovi tako da ako se odlucis na zamjenu neces fulati.
     
  4. tesla_001

    tesla_001 Novi član

    Neznam jesi li probao kombinovati, izvaditi taj ram koji radi, a staviti onaj prvi sto si izvadio.
    Druga solucija premjesti taj ram sto radi u drugi kanal i vidi hoce li raditi.. Ovim ces saznati dali je do Ram-a, kanala ili nekog opterecenja.
     
  5. avduka

    avduka Aktivista

    1.Nista nisam dirao....niti cistio dodavao...da sam Bog do al nisam...:)

    2.Vec sam pregledao sve i jedan kontakt i na maticnoj i na ramu.

    3.Kombinacije sam sve isprobao i onaj sto sam izvadio...ma koji nisam izvadio....
    samo je fazon znaci ako ubacim ram na nacin da je za dual nece ako ubacim da je za single pali..i to nekad treba restartati ako ne pisne ploca.

    Na kraju sam rastavio komplet sve i proc i cooler sve sve ono da nije nedje do kontakta...nista nije pomoglo.
    Ploca me je slusala sve do sada...kao i komplet komp...ovaj ram je stvarno extra ....u okviru ddr1 jer ide do 500mghz....malo kontam da nije bas zbog toga riknula ploca iako je sve radilo 3-4godine u mene....
    Hvala momci za pomoc.
     
  6. tesla_001

    tesla_001 Novi član

    Probaj u biosu podesiti na "load deflaut settings"
     
  7. avduka

    avduka Aktivista

    hehe pa to je bilo prvo...sada sam nasao neku staru plocicu ddr1 (goodram) od 512 mb stavio nju i tri kinkmaxa po 256 i pali...posto je jedna veca odma gasi duall chanel i nema problema osim performansi koje su otisle u k.....!
     
  8. avduka

    avduka Aktivista

    Evo mene opet ....rijesio sam problem oko maticne...bili su riknuli kondenzatori...samo se to ne vidi tako lako....tj. nako su meni izgledali ok al to je u stvari razlika u 1mm izmedju ispravnog i pokvarenog...inace prica je zanimljiva....donesem jednom svom liku koji mi je napravio jedan lcd monitr..inace pao je sa hastala i niko ga nije htio ni pogledat u kaknju..ni u sarajevu jer je star nekih 8god i radi se o 15"..odnesem ovom ...popravi...kaze 20km...:)

    sad mu odnesem plocu i dajem mu je i reko da ti objasnim kako je crkla...ma nisam nista ni reko kad lik uze lemilicu i poce przit po ploci..i veli nije losa, nije losa ploca....i tak zamijeni mi 10ak kondenzartora koji su po njemu crkli....eto veli haj probaj pa ako ne bude radlia donesi opet komplet komp da vidim..kolko para....kaze nista.....vidi radil....dam mu 5km posto sam bio pesimisticcan kad sam vidio kontakte i neke "nove" zice po ploci(kaze ma nisam mogo izvuc masu pa sam tako prebacio...) i jos sam mu poklonio jedan stari ctr15" haj reko neka mu svasta mi je popravljo....

    i dodjem kuci sve vratim kad komp upali dual chanel fercera te ja odma dignem ram na max da vidim kako ide....sve ok ... i eto ga!
    ako kome treba ovakav lik nek mi se javi mogu mu dat njegov mob. i reci adresu...samo nemojte se iznenadit kad vidite da radi na selu u nekom napustenom kokosinjcu i vise lici na najveceg smotu kojeg ste vidjeli u zivotu....al coik kad uzme lemilicu....ploce se seru u gace..:)
    inace jos poKaknju sto sam nosio rtv mehanicarima u sviju je odgovor bio...nemam ja duvalicu a ni ono nesta....kakva duvalica ovaj uzme lemilicu u ruku kalaj i ..przi se srce moje od ljubavi tvoje.....
    evo dvije slike ako znadnem ubacit...

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    ma daaaaaaaaaj molim te... na šta to liči.

    iskreno rađe bi da imam krepanu ploču koja bi me natjerala da kupim novu.
     
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kakve veze ima na sto lici ako radi dobro?? Ubacis u kuciste i gotovo, ne moras gledati.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    paša moj solidni (kako se govorilo na forumu)... ako mi pričamo o rangu 100-200MHz iliti 100-200 mil. titraja u sekundi, onda ti 2-3-4cm žice znači jako puno, a kamoli kvaliteta kondenzatora.

    nije uopće upitno da li ovo radi, ali jednostanvo to nije ozbiljan posao.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ma pretjerujes ba! Radit ce mu ovo ok, a i nece sa ovim ostati 2 godine pa da sad tjera najkvalitetnije kontdenzatore. Uostalom kako znas da ovo nisu kvalitetni kondenzatori? I na kraju nista mu nece riknuti sto do sad nije ako ovi kondici popuste. :mrgreen:
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    nema to veze s kvalitetom... govorim čisto o ogromnim frekvencijama koje prolaze kroz tu mrežu uskih vodova i svim interferencijama na koje nailaze.

    znači imaš kutove silnica zavojnica, r-l-c članove koje simuliraju ti isti vodovi, generalne interferencije između pojedinih "sektora" itd. itd.

    misliš da netko sa malim wellerom i 10g tinola zna napraviti mbo? daj molim te...

    inače na tvoje pitanje je odgovor da... znam da yuni nisu dobri kondenzatori i da, postoje kondenzatori koji po komadu koštaju kao i kompletno računalo sa kojega tipkaš.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    A sta drugo da kazem nego, u pravu si!!! :D
     
  15. Esh

    Esh HWB

    Drug syss se toliko uznemirio zbog ove rasprave da je obecao tokom narednog mjeseca doci u posjetu. :D
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    što je i najgore - nisam.

    pravljenje mbo je puuuuuuuuno dublja stvar od ovih trivijalnih elemenata koje sam nabrojao.
     
  17. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    das ist expert :D
     
  18. Reznor

    Reznor Overclocker

    Svaka cast syss na tvome znanju, ali opet, koliko ovo god zvucala "ciganska" posla, lijepo je vidjeti da se za malo para moze nesto popraviti. Ne mora trajati vjecno, no najvece je ono licno zadovoljstvo kada neko sebi popravi elektronicki uredjaj uz malo truda, znanja o elektronici, novca, vjestine rukovanja lemilicom i strpljenja. Zasto onda sad i odmah davati toliko para za novu plocu, ako se stara moze popraviti za smijesnu sumu novca, pa radila ona samo mjesec dana duze, jer nekome nije lako se rastati od 100tinjak maraka za neku low end novu plocu. (Gledano sa ekonomske strane :D)
     
  19. apdejt

    apdejt Overclocker

    Syss u pravu si i potopuno te podrzavam. Ovako nesto bi mi licilo na "moje" lemljene, ali osoba koja se bavi ovim ma daj ba.
    Al hajd "majstor" napravio, musterija zadovoljna i svi sretni.
     
  20. avduka

    avduka Aktivista

    E jbg ljudi...kad sam trazio maistora svi ste sutjeli ...sad odjednom svi znaju al eto nece....?!!!!
    na zica je samo dovod MASE da ne objasnjavam sada sta je masa valjda znas da je komplet kuciste racunara MASA!
    i pored kucista od npr 4-5kg treba biti problem 4cm zice......ma daj.......

    Inace ploca fercera ko u najboljim danima....ram radi na 450mghz iako je ploca ddr1 na 400....eto ko ima everest nek testira brzinu memorije....smijem se kladit da necete daleko pobijec iako vam je u vecine samo vrijednost procesora ko moj komp evo jedne slikice...:)

    [​IMG]

    i jos kondenzatori su veci nego sto su bili....i jaci...po meni mogu biti samo bolji nego sto su bili....:)
    i ovaj lik je napravio jednom mom prijatelju neki dio sa auta(fiat-marea) koji je inace polovan 600km ....za 10km!!!!!
    pa ti sad vidi valjajul ovi njegovi lemovi koji rade svoj posao il ne......:)