Potraga za poslom.Paznja!!!

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Inzinjer, Jul 6, 2004.

  1. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Pozdrav...

    Nekima će ovaj post zvučati smiješno , nekima jadno , a onim normalnim i razumnim donekle i opravdano normalno.

    Naime , ja sam student , slobodno mogu reći uspješan. Inače studirati i raditi je baš i teško izvesti a da bude uspjedšno ali ne poričem da je neizvodljivo.

    Živim sa roditeljima i zadovoljan sam svime što mi pružaju.Imam sve što mi treba a i što mi ne treba ali naravno do razumne granice. Međutim ja kao ličnost imam potrebu da sam zarađujem sebi novac bez obzira bilo to nešto puno ili samo do one sume za koju mogu platiti internet , kupiti sebi nešto odjeće i imati za izlazak. Ali naravno , i više bi i bolje nego dobrodošlo.

    Ja sam do prije godinu i pol bavio se iznajmljivanjem Play Stationa. Posudio sam pare i kupio sebi Play Station i iznajmljivao sam ga. Znači nisam neki ljenivac koji čeka lovu sa neba nego neko tko bi se potrudio da je zaradi. Ipak moralo je ići ljudima na kućne adrese pa priključiti ,objasniti , te opet sutra doći po to. Pošten posao u svakom pogledu ali ne toliko za pohvaliti. Štedio sam i kupio još jedan i tako da se zarad uduplala i bilo je solidno. Radio sam to negdje oko 2 godine i sve do prije godinu i pol kada je posao totalno stao. Znači , više ne ide , jednostavno niko ne zove... Pomislio sam da je možda red da kupim Play Station 2 što sam i uradio ali i s njim više nije išlo. Jednostavnp , danas će ljudi sebi kupiti i igrati a oni koji bio iznajmljili ostali su u malom broju tako da se od njih nije moglo isplatiti.

    Tako sam bio primoran da sve prodam , čije sam pare potrošio na vozačku , a jedan dio ostavio u štednju. Tako nije bilo posla negdje oko pola godine dok se nisam ubacio da radim u jednom Internet klubu u Tuzli. Plata je bila 300 Km ( ne baš sjajno ali za naše prostore odlično) te je i sam posao bio prikladan i dobar. Tu sam uspio raditi 3 mjeseca i radio bi još dok mi stario nije zabranio da radim jer smatrao je da fakultet i posao ne mogu zajedno . Donekle opravdano razmišljanje , jer ipak studiram pravo. Tako da sam taj posao morao ostaviti ( ne svojom voljom nego primoranjem uslovne situacije). Naravno , stari je govorio da ta zarada nije vrijedna obnoavljanja ni jedne godine te nije puno htio raspravljati oko toga. Sve mito zvuči opravdano i na mjestu.

    Eto , to je moja situacija , i sada studiram , druga sam godina , i nigdje ne radim .

    E sad , vi se pitate zašto sam sve ovo pisao i trošio vrijeme na ovolike gluposti kada sam mogao sve reći u jednoj rečenici i odmah preći na pitanje. Ispričao sam sve ovo iz razloga da vam objasnim da nisam nikakav ljenivac i da ozbiljno shvatam posao koji bi imao i da mi naravno neko poslije ovoga ne kaže kako trebam uzeti motiku u ruke ili šta već i upret.

    Znači sve ovo se svodi na jedno pitanje:

    Postoji li način da se zaradi putem računara/interneta. Znači , rad u nekim programima , progamiranje , marketing netom ili neka druga varijanta .

    Ja inače znam raditi u Macromedia Dreamweaver-u i tu sam solidan .

    Znači ne mora biti ni jedno od već navedenog , jednostvano nešto vezano za ovu oblast. Inače brzo shvatam i učim rad u nekim određenim programima ili programskim jezicima . Lako se snalazim za literature određenog programa/jezika tasko da učenje i savladanje ne bi predstavljalo problem jer želja je mnogo bitna , a toga imam i viška.

    A naravno , slučajem da nekome treba upravo poznavalac rada u već pomenutim oblastima bitno je da mi preporuči i ja bi to prihvatio , ili ako ne kome treba pomoćnik ili suradnik u nekom projektu ...znači sve dolazi u obzir i prihvatio bih to ozbiljno sa znatnom aganžovanošću.

    To bi bilo sve što sam ja htio pitati i ponovo se ispričavam zbog dužine poruke i količine donekle i nebitnog sadržaja ali morao sam objasniti sve u detalje i dokazati da sam ozbiljan i zagrijan za neki posao.

    Samo bi zamolio jednu bitnu stvar. Ukoliko neko ima neku ponudu , neki savjet , neko rješenje molim vas da mi to javite na privatnu poruku a ne ovdje javno jer bi svako vidio a ja vjerujem da postoje načini zarade za koji i mnogi ne znaju. Znači samo na Privatnu poruku a ja časna riječ dalje neću širiti niti bi mi to išlo u korist.

    Hvala.

    Pozdrav!
     
  2. BoLa

    BoLa Aktivista

    Ja cu biti jako kratak. Dakle studiram elektrotehniku i eto racunari i informatika bi mi ko trebali postati struka, ovo je moje vidjenje stvari + savjet ...

    Dat cu neka svoja vidjenja svega:
    - najlaksi posao vezan za racunare bi bio satstavjanje i popravka istih(dakle servis)
    - zatim mozda postavljanje mreze(busenje rupa, razvodjenje kablova)
    Ako uspjes naci neki takav eto tu bi mogao fino raditi a i fini su poslovi.

    Sada da ti radis u nekom programu(DW) i zaradjujes na tome, i jos u BiH - sumnjam. Iz jednostavnog razloga.
    1. Jako mali procenat ljudi na netu
    2. Traze se samo VRHUNSKI strucnjaci koji moraju imati opsirno znanje o vise oblasti(u ovom slucaju WebDevelopment dakle trebao bi imati jedan set znanja recimo: LAMP(Linux,Apach,MySQL,PHP) + DW + Photoshop + CSS i sl.

    Programiranje u programskom jeziku zaboravi, jer za to moras biti JAKO dobar i znati vise jezika + sve korisno je vec uglavnom napravljeno.

    Jednostavan i dobar posao bi bio i Webmaster nekog sajta, dodavanje sadrzaja, odrzavanje i slicno. Nazalost, sumnjam da se to kod nas moze nac i da ces zaraditi na tome.

    Ovo je naravno moje misljenje o doticnom problemu.

    Pozdrav i sretno, nadam se da ces naci neki dobar poslic
     
  3. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Slično sam ti rekao i na BIHnet forumu... zapravo tek sam sad skonto da si ti Inzinjer ;)

    Dakle probaj pronaci ljude ili firme za koje bi radio websajt ako si vec toliko dobar, ne znam...
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    eh ja studiram informatiku a bavim se gradjevinom fizicki radnik za 20 km :(
     
  5. Esh

    Esh HWB

    necu ici u detalje, ali moj savjet ti je da se baziras na nesto konkretno, a ne u smislu "ja imam odredjeno znanje iz xyz oblasti, a ni u jednoj nisam expert" jer takvih kandidata za poslove je ubjedljivo najvise..

    sad kazes da studiras pravo, eh, onda bi trebao ciljati kako mozes iskoristiti faj fax kroz informatiku, ako te zanima.. najveci fazon je prodat svoju ideju, znaci ubjedit nekog da to njemu treba te imati referencu koja ce biti osnova tvog prijedloga..

    iako nisam nista konkretno rekao u vezi pronalazenja samog posla, bola ti je vec ukazao na situaciju kakva jest, sto znaci da moras trazit prilike 0-24/7/365, a ako se ukaze, moras je zgrabit.. tako to ide..
     
  6. jeretik

    jeretik Komšija

    U sustini, Enis je fino rekao.

    Na tvom mjestu bih zadrzao taj posao od 300KM, jer nije samo rijec o poslu nego i o stvaranju vrlo vaznih drustvenih i poslovnih veza i poznanstava. Ali to je sad proslost.

    Sto se tice zarade na racunaru, ja sam optimistican da se sa znanjem i trudom moze svasta postici, cak i u Bosni. ALI sa znanjem. I ja znam raditi u kojekakvim programima i svasta onako, ali nesto konkretno kao, recimo, programiranje kvalitetnog engine-a, mogu nauciti tek nakon desetak godina aktivnog programiranja i eksperimentisanja, znaci jako tesko. Ako trazis neki genericki posao koji ce ti na jednostavan nacin donijeti novac, prikljucices se onih 44% koji to isto traze. Zbog takve situacije moguce je nesto zaraditi uglavnom radeci ono sto volis, i to u pocetku dzabe, a tek nekad kasnije za pare.

    Moj savjet - dobro razmisli sta volis raditi i to i radi. Ne moze ti niko reci kako mozes zaraditi, to ti najbolje znas. Recimo, ako volis pisati, pisi. Sturi se pisuci. Isto tako, ako volis praviti web sajtove, sturi se praveci ih. Nema nista bolje od reklame, ali ako nemas sta reklamirati...
    Moras dati ljudima do znanja da postojis, izvuci se iz anonimnosti. Mozda ti se tako ne cini, ali tvoja potraga za poslom je jako apstraktna. Onda si iznajmljivao PS i to je jako konkretno, a sad? Razmisli, kad bi davao oglas, sta bi napisao da znas raditi, a za sto mislis da bi nekome moglo biti korisno.