Poziv na povratak u Folding@home tim

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Esh, Apr 17, 2009.

  1. Esh

    Esh HWB

    Dragi clanovi zajednice,

    Pokrecem drugu temu vezanu za aktivnost u Folding@home sekciji pa me i ovaj put zanima gdje je zapelo?

    Kao sto sam i prosli put istakao, sve eventualne probleme sa stabilnoscu ili greskama koje su prijavljene na forum smo pokusali rijesiti (i u vecini slucajeva uspjeli rijesiti).

    Pokusavajuci da shvatim zasto su mnogi odustali od Foldinga, sjetio sam se par mogucih razloga/argumenata:

    a) Folding mi nije interesantan i mislim da to Amerikanci koriste u Pentagonu radi ostvarivanje globalne dominacije.
    b) Ja sam foldao iskljucivo radi nagradne igre kontajuci da sam bas ja zasluzio da nesto osvojim, no onda sam shvatio kako je nagradna bila namjestena i da bas zato nisam osvoji, a ovi s HWB-a su supci.
    c) Nemam apsolutno najbolji hardver na raspolaganju i ne mogu ostvarivati dobar rezultat kao ovi ostali, pa mi je bezveze sto nisam u vrhu liste.
    d) Imam problema sa nestabilnoscu klijenta.
    e) Kad mi je racunar upaljen, igram se.
    f) Ventilator na grafickoj kartici mi je previse bucan kada je kartica pod opterecenjem.
    g) Brinem se za potrosnju pod konstantnim opterecenjem, odnosno racun za elek. energiju.
    h) Brinem se da ako mi se graficka, procesor ili bilo koja druga komponenta pokvare, da mi nece uvaziti garanciju jer je 100% radi Folding projekta, a zapravo uopce nemam garanciju i sta god da se desi, Folding je kriv, logicno!!
    i) Strah me da mi racunar ne otmu iz Pentagona.

    Evo i mojih odgovora na potencijalne razloge/probleme:

    a) Folding mi nije interesantan i mislim da to Amerikanci koriste u Pentagonu radi ostvarivanje globalne dominacije.
    Kao sto sam naveo vise puta, Folding@home je vec sada postigao izvanredne (cak i nevjerovatne) rezultate u proucavanju nekih od najtezih bolesti. Ako nema smatra da je to bezveze ili ne vjeruje da je to zaista tako uz obimnu dokumentaciju koja je dostupna, ja tu ipak ne mogu pomoci, ali mi je zao sto tako razmislja kao covjek jer to oslikava kompletan karakter bez obzira da li neko imao mogucnost da nesto uradi kroz racunar ili kroz novcana sredstva. Ja sam ponosan sto imam mogucnost da ucestvujem u ovom projektu jer sam siguran da svojim ucescem u projektu doprinosim pronalasku odgovora na medicinske izazove ovog stoljeca.

    b) Ja sam foldao iskljucivo radi nagradne igre kontajuci da sam bas ja zasluzio da nesto osvojim, no onda sam shvatio kako je nagradna bila namjestena i da bas zato nisam osvoji, a ovi s HWB-a su supci.
    Nagradne igre su za mnoge bile poticaj, no za Folding tim ih nismo organizovali iz tog nagrada vec jer smo htjeli da nagradimo zajednicu za trud i angazman koji su pokazali u tom periodu. To je bilo "hvala" s nase strane.

    c) Nemam apsolutno najbolji hardver na raspolaganju i ne mogu ostvarivati dobar rezultat kao ovi ostali, pa mi je bezveze sto nisam u vrhu liste.
    Kao sto je dobro poznato, sa aspekta grafickih kartica FAH podrzava sve graficke unazad 3 godine od njihovog predstavljanja, a generalno ostvaruje izvrsne rezultate na karticama cija je cijena danas u prodaji nekih 150-200KM. Dakle, tu govorimo o 9600GS0/GT, 8800 (sve vrste), odnosno 3850 pa na dalje.

    Uopce nije bitno koliki score neko pravi. Ja bih licno volio da vidim 50 clanova koji dnevno prave 1000-2000 poena, nego 10 clanova koji prave 10k dnevno u prosjeku. U tom smislu, ne morate ljudi 24/7 drzati racunar ako vec nemate neki download ili vam PC inace tako radi. Drzite folding 8h dok radite, kad krenete na spavanje, iskljucite da vam ne smeta buka ili da stedite struju. Kad igrate, iskljucite pa ukljucite poslije. 6-8h foldinga na dan je super. Svima koji su u mogucnosti da drze 24/7, svaka cast!

    d) Imam problema sa nestabilnoscu klijenta.
    Molim vas navedite probleme koje imate s klijentom pa forum pa cemo se potruditi da to rijesimo.

    e) Kad mi je racunar upaljen, igram se.
    Ne vjerujem u argument da se neko moze igrati svo vrijeme na PC-u te da PC nikad nije u nekom "office rezimu". Kad igrate iskljucite, kad zavrsite s igranjem, ponovo aktivirajte klijent.

    f) Ventilator na grafickoj kartici mi je previse bucan kada je kartica pod opterecenjem.
    Ako problem pravi ventilator na grafickoj ili generalno temperatura, zavarate se ako mislite da se isto ne desava i tokom "igranja". Zbog toga ako ste primijetili visoku temperaturu ili vam je vent bucan, javite se na forum da vidimo da li se moze uspostaviti kontrola ventilatora s ciljem pronalaska neke sigurne temperature i podnosljive buke, ili da vam preporucimo neku jeftinu nadogradnju za hladjenje i sl. U ovom slucaju vam i pomazemo da rijesite pitanje hladjenja graficke koje nema veze s Foldingom. Uz to, kao sto sam vec naveo, ako vam buka smeta, Foldajte po danu, i to je veoma vazan doprinos. Svaki WU ili poen je bitan!

    g) Brinem se za potrosnju pod konstantnim opterecenjem, odnosno racun za elek. energiju.
    Izmjerite potrosnju konfiguracije pod punim i umjerenim opterecenjem pa cemo za vas izracunati i potrosnju elek. energije. Generalno moje iskustvo pokazuje da ukoliko foldate 24/7 sa potrosnjim do nekih 350-400W, da mozete ocekivati povecanje racuna za struju za nekih 15-20 KM (u odnosu na rad u idle rezim 24/7), dok sa manjom potrosnjom to ide ispod. Uz neki folding u rasponu od 8 do 10h dnevno, povecanje racuna za elek. energiju je minimalno.

    Takodjer, molim vas da obratite paznju da u obracunu elektricne energije, postoji nesto sto se zove visa (VS, 1.10-1.4) i niza sezona (NS, 1.4-1.10) kada se cijene u potrosnji razlikuju te da dnevno postoji nesto sto se zove manja (MT, 14-17h i 23-08h) i veca tarifa (VT, 08-14h i 17-23h). "Pametnim foldanjem" mozete doprijeniti mnogo na ustedi te istovremeno doprijenti projektu, a da to vas racun u prosjeku uopce "ne osjeti". Pitajte i pomoci cemo vam za maksimalnu optimizaciju u svakom pravcu.

    h) Brinem se da ako mi se graficka, procesor ili bilo koja druga komponenta pokvare, da mi nece uvaziti garanciju jer je 100% radi Folding projekta, a zapravo uopce nemam garanciju i sta god da se desi, Folding je kriv, logicno!!
    Takva logika je pogresna. Sve racunarske komponente ne bi trebale imati nikakvih problema u 24/7 radu, pod punim opterecenjem. Ako dodje do problema, posebno brzo nakon pojave konstantnog opterecenja ili generalno unutar garancijskog roka, namece se jasan zakljucak da su proizvedene komponente nekvalitetne, lose dizajnirane ili proizvedene te da bi se problem svakako pojavio prije ili kasnije u bilo kakvim uslovima. Prije toga, naglasavam da su Nvidia i ATI(AMD) zvanicno podrzali Folding@home projekat na odgovarajucim serijama grafickih kartica te da podrzavaju projekat i pozivaju korisnike da u njemu ucestvuju.

    To takodjer znaci i da su graficke kartice pokrivene garancijom za takvu vrstu operacije. Ako se pojave problemi nakon kontinualnog opterecenja, kao sto sam vec spomenuo, razlog su lose komponente te ih svakako sto prije treba zamijeniti. To moze biti napojna na kojoj na zalost vecina stedi i tako zrtvuje svoje komponente, a sto je jos zalosnije, povecava sebi racune za struju zbog neefikasnosti te iste napojne jedinice koja iz mreze vuce 30% vise nego sto je potrebno, hladnjak koji je bezobrazno neefikisan ili na procesoru ili na grafickoj kartici itd. FAH je dobar test da vidite koje komponente u racunaru vam nisu na odgovarajucem nivou, a ako mislite da ce vas one "izvaditi" tako sto cete ih gledati, maziti i paziti samo ponekad igrajuci kantera ili sokera, onda se ponovo grdno varate.

    Cuo sam da mnogi ocavaju kad im crkne graficka kartica pitajuci se "o Boze, zasto bas meni, neko je kriv za to, oh taj crni Folding". Na zalost, vecina ne uzme u obzir da postoji nesto sto se zove postotak defeketnih chipova ili generalno RMA proizvoda. Ako je nesto proizvedeno u 5 miliona primjeraka te ima 10% RMA-a (sto je lose, btw.) ljudi moji govorimo o 500 hiljada kartica koje su rastrkane po citavom svijetu.

    i) Strah me da mi racunar ne otmu iz Pentagona.
    Prije nego sto vas otmu iz Pentagona, ja vas molim da napisete knjigu ili snimite film. Ako nista, otvorite blog i objasnite nam zavjeru.

    Sve upute za Folding@home projekat te uclanjivanje u Hardware Base tim mozete naci ovdje.
     
    Last edited: Feb 11, 2018
  2. Hansel

    Hansel Komšija

    Ja ne foldam već mjesec dana. Prvo sam imao nekih problema oko OS-a pa sam neki dan reinstalirao windows i opet se zezao oko firewall-a i odustao. Iskreno, ljenost za dva-tri poteza.

    Obećavam, vraćam se večeras. Evo upravo ću izaći u grad ali ću prethodno instalirati folding@home software i ostaviti da odrađuje svoj posao. Budući da sam ovih dana slabo u kući, neću imati razloga da ne foldam 17/24 dnevno. Ovih 7 sati spavam i fakat ne mogu tada jer me iritira buka. Nije do grafičke i procesora koliko je do ovog Chuck Norris kućišta koje zuji ko ludo.

    Toliko.

    I ja se pridružujem pozivu ostalim članovima da se vrate na folding.
     
  3. Esh

    Esh HWB

    Sto se tice buke, cini se da je tvoj problem s ventilatorima na kucistu (sto naravno mozes rijesiti kupovinom novih, a to je, realno, manja investicija u odnosu na CPU ili VGA cooler) ili sa ventilatorom na napojnoj (uglavnom se moze rijesiti).
     
  4. Hansel

    Hansel Komšija

    Da ne spamamo sada ovdje na temi, moj problem generalno je navedeno loše kučište i položaj istog. Jer kućište mi je kraj monitora u regalu, tj. u dijelu koji je konstruisan za računar (iako je to daleko od rješenja) i naravno da je samim time u stolariji i onda još više odzvanja zbog akustike. Zbog toga neću trenutno da ganjam neka rješenja jer ću uskoro kupiti novo kućište (Chieftec) i kupiti poseban stol za računar gdje će mi kućište biti ispod.

    Eto. Ali svakako se držim obećanog 17/24, a kada riješim i ovo navedeno (uskoro) onda fakat 24/24 osim kada igram šta, a igram rijetko:)
     
  5. sale1177

    sale1177 Novi član

    Ja ne foldam oko dvije sedmice jer mi je napojna crkla.
    Za par dana ce doci nova pa cu nastaviti.
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa sta je to ko god folda nesto mu crklo :mrgreen: . Salu na stranu ali su price za malu djecu da ce komponente isto trajati ako su 24/7 pod punim opterecenjem i ako povremeno provrtimo neku igru :).
     
  7. vnm_

    vnm_ Komšija

    realno, rijetko ko ovdje koristi komponente duze od dvije godine. bolje onda da rikne komponenta u te dvije godine, nego kasnije kad istekne garancija. :mrgreen:
     
  8. perke

    perke Aktivista

    nasi potomci ce nas zvati herojima zbog foldanja :D samo naprijed - nema nazad! :smt006

    iskoristio bih priliku da pohvalim konjislava,predatora i juku za odlicne rezultate u zadnje vrijeme :wink:
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa onda bih ja trebao svoju gtx285 cuvati ko oci u glavi, posto na nju nemam garanciju (zapravo imam, ali ko ce je vracati u usa), a nije malo placena. dmr je u pravu, nece isto trajati komponenta koja se maximalno koristi, i ona koja se manje koristi. ako je kartica pod garancijom, onda se nemamo sta bojati. u pravu su oni koji se boje, a kojima grafa nije vise pod garancijom. realno su vece sanse da uredaj ode od foldanja, nego da ga spuri grom, kineska napojna.....
     
  10. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Precera ga sad, Ping-Pong definitivno daje vecu stopu smrtnosti hardvera nego F@H.

    Ja sam prestao foldati zbog ovih sugavih drivera, a iskreno sam prelijen da reinstaliram stare 9.2 na kojim je sve islo bez problema. Prije toga sam mijenjao neke drivere, i mogu reci da mi je pomalo dosadilo :D Ali ubrzo se vracam u tim... vidim Renchuka me uzo 100 milja - ATI ce da vrati cast :p
     
  11. Esh

    Esh HWB

    Mislim da i dalje moja prva poruka pokriva sve brige i nedoumice.
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Glavni problem je što ljudi ovo ne žele.
    Njima je dobro...nisu bolesni i kao nece im ni zatrebati.

    Nikavog entuzijazma i humanosti.
    Koliko god ljude tjerao, oni nece.
    Upravo frend kupi GTX295 ali nema šanse da on pocne foldati.
    Samo da je dobiti na CoD-u 1000FPS...nista drugo u zivotu mu nije važno. :lol: :lol: :lol:
     
  13. nivla

    nivla Komšija

    foldam od samog pocetka akcije folding@home na ovom forumu, foldam na laptopu, koji je u posljednje vrijeme najcesce u upotrebi na bateriju, nije me briga za poene i koji sam na listi, jer biti prvi/posljednji na listi nije filozofija koja stoji iza foldinga
    evo jedan work unit koji sam skinuo prije 10ak dana se upravo zavrsava, dakle foldam kad laptop nije na bateriji( a to je zadnjih dana dosta rijetko)
    prica za graficke od 150-200km nije ok, jer nema niko pravo da kaze jel nekome nesto skupo ili ne, meni nije, ali kako da ustekam tu graficku u hp 550 laptop, a nista bolje za poslove koje obavljam mi ne treba od te hp 550ke
     
  14. Esh

    Esh HWB

    Promasio si poentu vezanu za "kartice od 150-200KM". Nisam ja napisao niti mislio da sad svi trebaju otici i kupiti nove kartice, vec da izvrsne Folding performanse daju VEC i kartice od 150-200KM, sto je minimum pri kupovini konfiguracije ako se na njoj ikad planira aktivirati 3D. Dakle, u poruci pise da su takve kartice izvrsne za ovu namjenu te da neko ne treba razmisljati u pravcu "da imam GTX 285, foldao bih, ovako s 8800 je bezze".
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo cu jos jednom da napomenem da od foldinga ne crkava komp jer da crkava kod mene bi vec davno crkao.Znaci voltmodana grafa i klokana do kraja krajeva i folding upaljen 14.10.2008 i do dan danas nikad nije ugasen.Foldam 24/7 vec preko pola godine i nista se nije ni zakasljalo a kamo li krepalo.Kad sam bio na oko stotinjak hiljada poena CM je nagradio moj trud i omoguci mi da lagano foldam u bezprijekornoj tisini i to sam i ucinio i natavio sa trudom :D
     
  16. pac

    pac Komšija

    U slijedecih 48 sati mozemo ocekivai rast u foldanju tj. kad savijest proradi. :wink:
     
  17. GV

    GV Komšija

    Prije nisam imao problema sa foldanjem, mogao sam igrati ili raditi nešto drugo na kompjuteru ali mi se odjednom pojavio problem sa ''lagom'' prilikom skrolanja, a i sam kompjuter je dosta usporio što me je prilično nerviralo, žena se nakačila na Facebook, mali skida igrice, pačeve... kontam gamadi se nakotilo, nisu pomagali ni Nod, ni Malware, SpyBoot, TuneUp, CCleaner, ma sve sam isprobao, na kraju reinstalirao sistem, prešao na Vistu ali mi se čini da i dalje imam ''lag'' prilikom skrolanja doduše manji. Folda(m)o sam samo sa nvidiom 8500GT kojoj treba 24 sata za jedan WU, od foldanja procesorom (Sempron 1100LE) sam davno odustao.
    Gledam rezultate tima, ni nakon prestanka foldanja nisam pao sa 50-tog mjesta, a s obzirom na poziciju tima stekao sam utisak da je izgleda opadanje interesovanja za foldanje ''svjetski'' problem. Možda i griješim, možda je ova mala zajednica ušla u ovo sa velikiim entuzijazmom što ju je i dovelo na 253-će mjesto. Da skratim, svakako možete očekivati i moj skromni doprinos. Ući će se i među 200.

    Uh, referat pravi...

    PS
    Kad si već spomenuo temperature na šta se odnosi stavka u Everestu: MCP, kod mene je 59°C, grafa ne prelazi 70 ni u igricama
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    ja sam siguran da svako od nas ima BAR nekog u familiji/poznanstvu ko je obolio, gluho bilo, od neke zlocudne bolesti. Sto kazu - nesreca ne bira, tako ako je ovo nacin da se pomogne, pa mozda i nasa praunucad da zive u svijetu u kojem ima lijek protiv raka i sl. - mislim da vrijedi. Ne treba se sad zrtvovat pa ne igrat igre 7 dana jer se folda, al dok se spava, chata, dok smo vani itd., grehota je ne ostavit klijent aktivan.

    Ja ne prestajem dok ne osvane nas tim u Avazu, bar :p
     
  19. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Ja sam mislio da mi umrla 9600GT graficka, kad ono ispostavilo se da nije (iako prije toga nisam foldo sa njom). Od kad sam shvatio da je "ziva" foldam sa njom te sa 9600GSO 24/7 vec mjesec i po(odkad sam dobio 9600GSO i shvatio da radi 9600GT), pored toga foldam sa 2 E6420 core-a, a athlon x2 ne moze foldati sa gpu-om. Racun za struju se povecao za nekih 10-12 maraka. Znaci nikakva pljacka kao sto bi neko pomislio. Temperature grafickih su mi oko 64 na gt i 68 na GSO (obje na 100% vent), mada mi kompovi stoje u sobi do spavace, tako da sa zatvorenim vratima nista ne cujem. I sto se tice grafickih za "150-200km", vala svako ima para za takve graficke, pod ovim ne mislim da sada svi trebaju otici i kupiti jednu 8800GT, nego prilikom kupovine racunara 90% ljudi izdvoji barem 150-200km na graficku, a sve graficke u zadnje 3 godine mogu foldat, a vrlo malo ih folda. Izgleda da su 2 jedina razloga zasto ljudi ne foldaju:
    1. Niko ih vise ne nagradjuje sto foldaju, pa zasto bi gubili vrijeme i nabijali 10-15 km/mjesecno vise nego inace
    2. Nista (konkretno) oni ne dobijaju foldanjem, pa im nije ni interesantno (nedavno sam nagovarao buraza u njemackoj da stavi 4850(kod kuce)+8800GTX(na faxu) na foldanje i on mi je rekao da nece iz razloga sto on konkretno nema nista od toga, te sto je client na 8800gtx nestablian i mrsko mu ga podesavat).
     
  20. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma mislim da je najveci problem ljenost kod ljudi. valja podesiti cpu ili gpu client, valja nekad obratiti paznju dali sve radi kako treba, pa jos valja se "hebavat" i iskljucivati gpu client kad se hoce igrati. nekima (tatinim i maminim sinovima, kojima je i kasika teska) je to ogroman posao. mogli bi (nedaj boze) smrsati koji gram radi tog poslicine. takodjer sam misljenja, da je najteze kod ljudi promjeniti svijest, vrlo cesto i nemoguce. ko se prihvatio tog posla, tesko njemu...