Prelazak sa Dial-up konekcije na ISDN

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by sgtPepper, Aug 31, 2005.

  1. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    "Pretplatnici paketa usluga: Uni, Klasik i Kombi imaju mogućnost korištenja kroz ISDN mrežu putem oba B kanala, po jednakoj tarifi. Tarifiranje po drugom B kanalu vrši se samo za vrijeme korištenja tog kanala. Pretplatnici paketa Premi takođe imaju mogućnost ravnopravne upotrebe oba B kanala ISDN i to bez dodatnog tarifiranja IP saobraćaja.
    - Saobraćaj za korištenje BIHnet mreže za novoregistrovane pretplatnike, u toku prvih 30 dana od dana registracije se ne tarifira. U navedenom periodu pretplatnicima se naplaćuju samo telefonski impulsi po lokalnoj tarifi.
    - U periodu od 01 do 08 sati, korištenje Interneta se ne naplaćuje, naplaćuju se samo telefonski impulsi po lokalnoj tarifi. "

    Može li mi neko objasniti o čemu se ovo radi ?
    Ja koristim paket Uni i pristup je dial-up brzine oko 33kb/s-42kb/s. Kako to da pređem na ISDN konekciju i bi li osjetio ikakava poboljšanja ?
     
  2. Esh

    Esh HWB

    redom: isdn je dial-up kao i klasicna modemska konekcija, a u praksi razlika je u brzini prenosa podataka (56k [~5.5 kb/s] vs 64k [7.5 kb/s], dodatnom tel. broju (ako ne koristis oba kanala, jedna je linija logicno slobodna za telefoniranje i sl.), stabilnosti te brzini ostvarivanja same konekcije.

    za isdn ti treba isdn adapter (pci ili usb) te nt terminal koji dobijes uvodjenjem same isdn usluge. pretplata na isdn je oko 12-13 KM, a za dodatnih ~20nesto KM imas flatrate pri koristenju i ove usluge, tako da ti osim tih 20-tak KM BIHnet-u idu samo lokalni impulsi.

    kada ukljucis oba kanala, impulsi se obracunavaju na oba, tako da je "potrosnja telefona" dvostruka.

    da li se isplati? to samo ti mozes odluciti, a "poboljsanja" bi osjetio bez ikakve sumnje. usput, mislim da ti je daleko bolja solucija (ako je moguca) uvodjenje adsl usluge.
     
  3. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Uvedi kablovski internet, najjeftiniji paket 512kbps/128kbps mjesecno 33 KM uz 3Gb limita. Mislim da je je to isplativije rijesenje a prikljucna taksa je tu negdje ko i pretplata a u cijenu pretplate ti je uracunato koristenje modema.
     
  4. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Moj savjet je ADSL i to ko god zeli uvesti broadband vezu. Jer ocigledno je da se na internet provajdere poput Logosoft-a i Europronet-a covjek ne moze osloniti. Naravno ukoliko postoji mogucnost uvodjenja ADSL-a. Cijena mozda jeste nesto veca ali neznatno koliko cete se isfrustrirati kod navedenih provajdera i to bas kada vam net zatreba ! Uz to, imate sada i bihnet free zonu.
     
  5. zilo

    zilo Komšija

    Cabel nije los.Ja ga koristim vec 2 mjeseca i prezadovoljan sam.Konekcija je stabilna.Paket koji ja koristim placam 37 KM(6GB),s tim da sam kupio modem,pa neplacam pretplatu na njega. :D

    http://www.epn.ba
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

    I ja sam na EPN-u nema problema do sada.
     
  7. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    kolika je pretplata za bihnetov adsl (najosnovniji paket)
     
  8. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    pitam, jer sam gledao bihnet-ov cjenovnik i važi samo do 1.10.2004 godine. Ne znam kakvo je sada stanje.
     
  9. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Uh nemoj te molim vas preporucivat ovo ili ono sve je to isto sto se tice odnosa prema korisnicima:dok ne ode veca masa korisnika nece okom trepnuti. :evil:
    Sto veca konkurencija to bolje za nas korisnike.
    Bjezite od Dial Up/ISDN konekcija em su skupe/em su spore.......
     
  10. Esh

    Esh HWB

    77 KM uvodjenje*, 50 KM 3G paket mjesecno

    * ADSL modem "besplatno" ako potpises ugovor na 18 mjeseci koristenja
     
  11. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    da li je 3G najjeftiniji paket ?
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

  13. syss

    syss Veteran foruma

    pazi se dialera na isdn-u :wink:
     
  14. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Logosoft konkretno je nula od provajdera, po svim tackama pa cak i korisnicka podrska koju toliko hvale. Kada jedan provajder nije u stanju podnjeti negativno misljenje korisnika.

    Konkretno imaju na forumu sistem, posalji pa ako admin odobri, naravno ako se to adminu svidi. Nakon slanja posta koji je sadrzavao pitanje "Do kada trpiti ovakvu vezu, jedan dan sve ok, drugi nista nije" admin to nije prihvatio. I nije prvi put...inace to tako kod njih ide. Da ostajem u sa sad bih potpisao ugovor za adsl.
     
  15. Esh

    Esh HWB

    pa dobro, jedno vrijeme svi su se kleli sa logosoft-om, no "korisnik" je takav, da uvijek ide ka boljem rjesenju...

    logosoft je super krenuo sa wless internetom pa i tom teh. podrskom kada je bio manji broj korisnika, no broj korisnika se rapidno povecao, a kapaciteti (ljudi, tehnicki itd.) su manje - vise ostali nepromijenjeni i to je sustina problema.

    u svakom slucaju, mislim da ce lol morati mijenjati politiku radikalno ako se zele odrzati na trzistu kao pouzdan provider u narednom periodu.
     
  16. Lamagician

    Lamagician Komšija

    upravo. logosoft je odlicno krenuo, niko se nije imao razloga zaliti ali ako mislie imati x korisnika a ne povecavati link onda ce izgubiti i to korisnika sto imaju.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ja sam im vec rekao na forumu - ako se do oktobra / novembra sta ne promijeni, hello adsl. :mrgreen:
     
  18. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    mislio sam da je jeftiniji adsl (negdje oko 33KM), ali mislim da je 50 KM preskupo.
     
  19. Shenron

    Shenron Komšija

    Za ovo sto bihnet nudi je i 10km preskupo!
     
  20. iskusni

    iskusni Komšija

    ja hoću da uvedem ADSL ali nema u mom gradu. Grad mi je šupak evrope