Preporuka za HDD

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Ghostbusters, May 30, 2009.

  1. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Vozdra
    Namjeravam kupiti jedno 5 TB HDD za pohranu filmova i ostalog materijala , sad me interesuje koji HDD da trazim po 1 TB .Evo gledao sam po ebay-u i nasao sam jedan pa bi volio vase misljnje i preporuku , naime radi se o :
    * Mfr Part Number: WD1001FALS
    * Capacity: 1 TB
    * Rotational Speed: 7200 rpm
    * Cache: 32 MB
    * Interface: SATA 300
    * Max. External Transfer Rate: 300 MB/s
    * Shock:
    o Operating: 65G @ 2ms
    o Non-operating: 250G @ 1ms
    * Dimensions (WxLxH): 4 x 5.787 x 1.028 inch / 101.6 x 147 x 25.4 mm
    * Weight: 1.52 lbs / 690 g

    Cijena mu je : US $96.99 sa dostavom

    Negdje sam procitao da Acer treba izbaciti na trziste neko kuciste za pohranu vise HDD-ova imali tako nesto vec da se uzme ?
     
  2. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Dobar disk za te pare,iako bi ti ja preporučio ovaj Samsung Spinpoint F1 HD103UJ!Ako se nevaram ima ga isto na eBayu :)
     
  3. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Jeli ovaj od $169.95 :D
     
  4. GameXstream

    GameXstream Aktivista

    Ja sam ga našao na eBay.de i cijena je bila 82.50 eura.
    EDIT:Zaboravi što se tiče kučišta za HDD,mislim da je ovo najnoviji od Acera,Acer Aspire easyStore 2000GB LAN WLAN,samo što mu je cijena preko 300 eura!
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Za pohranu podataka predlazem disk iz WD-ove Green serije, WD10EADS, moze se cak kupiti i kod nas.

    Vezano za Acerov Home Server, o tome smo vec pisali, trenutno se kod nas ne moze nabaviti. Ako zelis da ustedis, jeftinije bi ti bilo da sam sastavis jeftinu konfiguraciju u odgovarajucem kucistu pa mozes poslije i sam instalirati Windows Home Server ili neki od besplatnih NAS varijanti.
     
  6. GW

    GW Moderator

    I pri tome pripaziti da slučajno ne kupiš EACS jer je novija serija EADS znatno bolja.
     
  7. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Evo u Genelcu ima taj ako sam potrefio kako treba WD CaviarGP 1000 GB SATA-300 32 MB WD10EADS kosta 187 km , ako je to to onda mi je bolje tu kupiti nego preko ebay-a radi garancije i servisa ...
     
  8. Esh

    Esh HWB

    To je taj model, samo obrati paznju da je spomenuta cijena bez PDV-a.
     
  9. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Jahh evo sad upravo gledam , taj PDV uffff dabogda ga ukinuli :D uzecu sad 2 TB pa cu slijedeci mjesec opet dva..Imam ja veliko kuciste na tockovima :D radi se o CHIFTEC BA-02B-B-B samo ne znam hoce li biti problema oko napajanja ? Imam sad ovu napojnu ZALMAN ZM500-HP 500W i imam prikljuceno vec dva HDD jedan je 640 GB a drugi je 500 GB .Hoce li biti problema sa napajanjem ako popunim sve sata priljucke sa HDD-ovima ? Ploca je ASUS P5K-E WIFI..
     
  10. GW

    GW Moderator

    Svaki od tih diskova će trošiti manje od 10 W tako da se ne moraš brinuti. Samo nabaci kakav ventilator da ne bi bilo previše zagrijavanja i to je to.
     
  11. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    ako ides na arhivisanje bilo koji WD my book . imam 5 komada nije nikad nije zakazao .
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Zasto bi covjek uzeo 5 komada eksternih diskova te platio premium cifru bez potrebe? Imas li predstavu koji su diskovi unutar novih MyBook serija?
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    MyBook je koristan ako ti treba nekad nesto vece da preneses, ali ja talozim backup filmova na njemu. 5 komada gluho bilo, trebalo bi ti 2-3 dana da ih napunis, strasno spor zapis. Tako da mozes ici na 4 interna i jedan eksterni, ako ti trebaju mogucnosti eksternog diska.
     
  14. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    Rzmisljao sam ja o tim MyBook ali bezze se moram sa njima ganjati oko prostora i premjestanja po sobi , a ovako imam mjesta u kucistu da mogu jos i jaknu okaciti unutra :) puno mi je prakticnije da su aktivni jer se to i gleda preko VMC ....
     
  15. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ma MyBook ce te izaci previse para a i zapisi su spori, a ak vec hoces toliko prostora uzmi interne diskove kako ti ljudi govore i miran. Eventualno napravis si neki home storage servercic.
     
  16. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    pa za storage su simpa . npr na jednom su svi moguci star trekiči , pa tu se jos neke serije sa x sezona . kad mi treba uzmem prebacim tamo di cu gledat i opet vratim u ladicu . je malo poskupo ali nisam odjednom uzeo 5 komada :lol:
    @enis , WD
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Hahah, dobar. Sigurno sam te pitao ciji su hard diskovi u WD-ovim kucistima:D
     
  18. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ja kontao stavljaju Seagate diskove u MyBook :shock:
     
  19. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    busted :lol:
     
  20. Ghostbusters

    Ghostbusters Aktivista

    EDIT:
    Da ne otvaram novu temu , nesto sam kontao da se kotarisem ovih HDD-ova po 500 GB pa me interesuje vasa procjena po garancijom kupljeni kod barica.

    Sorry Enise , evo popravio :)