Preporuka za kupovinu wireless routera!

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Eight, Apr 20, 2010.

  1. Eight

    Eight Novi član

    Pozdrav, htio bih da kupim wireless routrer, koristio bih ga da dijelim konekciju (adsl) na laptop i mobitel. Zanima me da li je bolje kupiti model tipa adsl router + wireless (jedan uredjaj) ili samo wireless ruter. Trenutno posjedujem paradigm router od bh telecoma i ne mogu da udjem u postavke sve sam pokusao i pratio sam sva upustva na forumu i opet ne može. Uzeti u obzir da su mi 3 racunara spojena u mrežu i dijelim fileove i svaki ima zasebnu dsl konekciju. Samo modeli iz Geneleca i Ingela.

    Hvala!
     
  2. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Uzmi sebi LINKSYS WRT54GL-EU u ingelu.
    To za paradigm router.
    Resetiraj ga pa probaj onda uci sa defaultnim korisnickim imenom i lozinkom.
     
  3. Eight

    Eight Novi član

    Hvala za preporuku, da cujem ostale pa cu odluciti.

    A za paradigm pokusao sam sve moguce jos samo cekic da uzmem :D
     
  4. wudu

    wudu Aktivista

    Licno bi uzeo obicni wireless router, jer nekad poslije ako promijenis provider uvijek ce ti dobro doci. Univerzalni uredjaj :)
    Do koliko si kontao ici para? :)
     
  5. Eight

    Eight Novi član

    Posto dijelim dosta fileove preko mreže trazim neko rjesenje sa gigabitnim switchem. Ako bi isao na obicni wireless router uzeo bih jos gigabitni switch a vidio sam u ingelu da imaju takvo rjesenje samo nema cijene a prije je bila oko 130km http://ingel.ba/ingelshop/product.php?id_product=559. U medjuvremenu sam prelgedao detaljno ponudu ingela i geneleca bacio sam oko na ovaj gore router ne znam da li vrijedi kupiti ga posto je akcent stavljen na wireless koji mi nije priritet koliko gigabitni lan.
     
  6. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Linksys E2000
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    naravno, ovaj router podrazumjeva i karticu koja podrzava N standard... inace ces biti ogranicen na maximalnih 27Mbps na g standardu...
     
  8. DSA

    DSA Aktivista

    ja prije 20-ak dana u Genelecu kupio AirLive WN-200R..sve preporuke, odličan router
     
  9. toster

    toster Novi član

    Ako stavis 1G swich, tu brzinu ces moci ostvariti samo na uredjajima koji vezani direkno na swich.
    Laptop i mobitel (pretpostavljam) ici ce bezzicno.
    Onda nece imati tu brzinu nego brzinu koju dozvoli WIRELESS u ruteru.
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja jos nisam nashao router ispod 100 eura da podrzava 100mbit wan -> lan throughput :) Ako ko zna, nek se javi.
     
  11. toster

    toster Novi član

    Rekao si da hoces da prenosis mnogo podataka.
    Rekao si takodje da ti je prvenstvano bitan laptop i mobitel.

    Kako mislis vezati to dvoje.
    Ako mislis na WIRELESS
    - ne znaci ti nista 1G swich
    Ako mislis na LAN.
    - Kako ces u tom slucaju spojiti Mobitel.
    Previse je nejasnoca.

    Ako ides na 100MB LAN
    To lako mozes izvesti pomocu MikroTik-a
    Naravno i WIRELESS po zelji.
    Usvakom slucaju znatno ispod 100EURA, a mnogo bolje.
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pogresnom covjeku odgovaras :p
     
  13. Eight

    Eight Novi član

    Hvala na preporukama. Nemam sad vremena detaljno proucim sve mogucnosti (aprilski rokovi :D)
    Da rijesim dilemu wireless samo za internet za prenos fileova manje bitan.

    Lijep pozdrav!
     
  14. toster

    toster Novi član

    Da, sorry. ali shvatice.
     
  15. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ako ti treba vise od 100mb na wan-lan, onda neka mitx mashina sa linuxom
     
  16. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Uvijek, ali sad za sad nemam mjesta ;)
     
  17. pac

    pac Komšija

    Potrebna mi je preporuka za wireless router da normalno radi preko iphone-a a i sa laptopima. Netreba mi nista specijalno, najbitnije mi je da je stabilna i sigurna konekcija. router bi bio spojen na motorolin kablovski modem.
     
  18. Chem

    Chem Komšija

    Meni je tp link radio odličan poso skoro dvije godine,možeš ih kupiti po 60 KM sa godinu dana garancijom(zamjenio ga iz hira)...Standard je standard tako da mislim da će raditi sa ajFonom....sada trenutno imam linksysa WRT120N i kao obični user nisam primjetio neki napredak u odnosu na tp link
     
  19. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Linksys .
    Mislim d aje kolega sa foruma prodavao jedan , prerovi oglase malo ;)
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ja sam sebi skoro kupio TPlink za tako 60ak km i radi ko sat.Ja sam cak uzeo samo AP bez rutera jer mi je trebao sam wireless.