Preporuka za PDA

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by mahalas, Aug 7, 2009.

  1. mahalas

    mahalas Novi član

    Trenutno su mi u razmatranju:

    1. HTC Hero (Android OS)
    2. HTC Touch Pro2 (QWERTY keyboard)
    3. HTC Touch Diamond2

    Prva nedoumica je da li da idem na Android OS ili je Win Mobile jos bolji izbor?

    Druga stavka koja mi je bitna je anatomnost uredjaja, tj. trajanja baterije.

    Malo sam trenutno ogranicen na HTC uredjaje, ali mogu takodjer preporuke i za uredjaje od drugih proizvodjaca.
     
  2. Talnay

    Talnay Aktivista

    Android je nov OS, al koliko sam vidio na jutubu, veoma je brz i dopadljiv, najbolja strana tog OS-a je to sto su skoro sve aplikacije besplatne. Imas i HTC Magic, iako je Hero noviji, losa strana je to sto nema podrsku za divx/xvid, za Magic neznam, kamere nemaju nikakav flash, to je velik minus. Mozda to tebi nece bit toliko bitno, al je red da navedem. Te mane koje sam naveo ce se vjerovatno ispravit tamo kasnije u novijim modelima.
    A imas i Samsung I7500 koji isto pokrece Android OS. Ako ti se ne zuri, pricekaj malo da se steknu dojmovi novog OS-a.

    Sto se WM-a tice, kako kazu, nije za svakoga... Ako neces svakodnevno prckat po settingsima i aplikacijama da bi nastimao mobitel tebi po volji, onda nije za tebe, u suprotnom... A opet je dosta bagovit.
    HTC je uglavnom pravio telefone sa tim OS-om, sad je tebi jedino da odlucis sta ti tacno treba, od kamere do opreme. A imas i Samsung Omnia, sad bi trebala izaci nova Omnia II kao i Omnia pro koja posjeduje i qwerty tastaturu.
    Imas i SonyEricsson Xperia X1 koji posjeduje qwerty tastaturu, ali je nisu nesto nahvalili.

    Sto se baterije tice, sve zavisi od telefona do telefona kao i njegovog koristenja. Neki kazu da koristenje Omnie potraje i do 2.5 dana sa novijim firmwareom. Inace ti takvi telefoni jako crpe bateriju. Tesko da ces naci neki PDA a da ti baterija traje vise od 3 dana.
     
  3. mahalas

    mahalas Novi član

    Ja bih bio zadovoljan da mi baterija izdrzi do 3 dana(uz neko koristenje interneta preko WiFi, par poziv i poruka dnevno, i naravno uz sinhronizaciju sa account-ima).
    Kamera mi nije presudan faktor kod odabira.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Trebao si napisati sta ocekujes od smartphonea, za sta ga prvenstvo namjeravas koristiti? Ako namjeravas slati puno poruka, onda svakako uzmi HTC-ov model sa tastaturom. Sto se tice baterije, svi navedeni modeli mogu ponuditi nekih 2-3 dana, no sve zavisi od nacina koristenja, broja pokrenutih aplikacija, koristenja WLAN/BT, pozadinskog osvjetljenja, razgovora i sl.

    Posjeti malo Google i potrazi neke recenzije sa istog sajta pa da dobijes bolji uvid u trajanje baterije.
     
  5. extibo

    extibo Komšija

  6. mahalas

    mahalas Novi član

    Vec sam posjetio Google, i zato je trenutno izbor oko ova tri, sto naravno nije konacno.
    Ne bih puno pisao sms poruka, vise bi bili zastupljeni pozivi, surfanjem netom oko 1-2 sata vremena dnevnom. Takodjer mi je bitna sihronizacija sa Outlook-om i gmail-om, koristenje VPN konekcija. Koristenje i testiranje java aplikacija.

    Tu sam i poceo potragu na gsmarena site-u :wink: .
     
  7. Talnay

    Talnay Aktivista

    Kazes da ti je bitna sihronizacija sa outlookom, onda zaboravi Android OS, on trenutno nema tu mogunost, znaci jedino WM. Samo polako, mislim da ti Omnia II moze pruzat ono sto trazis. No, to je samo moje misljenje, konacan izbor je tvoj. Sretno i javi sta si izabrao!!!
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Nema tog smartphona kojem ce baterija dugo trajati uz 1-2 sata dnevno koristenja wireless-a.
     
  9. NAILS

    NAILS Moderator

    A koliki je tebi budjet ?
     
  10. Esh

    Esh HWB

  11. NAILS

    NAILS Moderator

    Kako sam ja skontao, potreban ti je "ozbiljan" OS, veliki displej ali i tastatura, nije potrebna kamera itd itd. E pa ja bi ti preporucio X1:

    Procesor: 528 MHz
    256mb ram-a
    OS: Microsoft Windows Mobile 6.1 Professiona
    Baterija: 1500 mAh
    Touchscreen & TouchPad
    QWERT-na tastatura
     
  12. h2o

    h2o Aktivista


    http://www.google.com/support/calendar/ ... swer=89955


    A ako je potreban ActiveSync onda na Android Marketu ima dosta aplikacija pa neka izabere onu koja mu odgovara.
     
  13. mahalas

    mahalas Novi član

    To je otprilike sto mi je potrebno, samo tastatura nije kljucni faktor kod odabira.


    Sto mi se svida kod Omnia II je procesor S3C6410 800 MHz, mislim da je to osvjezene u odnosu na ona ove 528 MHz procesore sto trenutno preovladavaju i na osnovu ostalih specifikacija trebala bi pruziti sto mi treba. Ali mi je ona trenutno malo teze dobavljiva, tek je izasla na trziste. Posto kupujem preko firme, trebao bi se izjasniti dosta brzo.


    Ja sam samo pitao da li ima neki neki nov PDA, kod kojeg bi baterija trajala duze. Ali kako vise skupljam informacija, 1-2 dana je maksimalno uz gore navedene uslove koristenja.
     
  14. mahalas

    mahalas Novi član

    Izabran je HTC Touch Diamond2.
     
  15. Talnay

    Talnay Aktivista

    Kad steknes dojmove, podijeli sa nama ;) btw. sretno sa aparatom :D
     
  16. ChuPp0

    ChuPp0 Novi član

    ponosni sam vlasnik htc diamond 2 :)
    Ako ti zatreba bilo sta u vezi njega slobodno fikni mi pm., od programa pa na dalje.
    Ugodno koristenje :)

    p.s.
    odmah nabavi zastitnu foliju za ekran :D
     
  17. Zlatan

    Zlatan Komšija

    kupi uz pda odmah 2 dodatne baterije i dobio si tacno ono sto si trazio :!:
     
  18. mahalas

    mahalas Novi član

    Mogu reci iz dosadasnjeg koristenja da uredaj dosta dobro sluzi. Naravno baterija ne traje onoliko koliko sam zelio, ali to sam znao i prije kupovine. Manji nedostatak je sto prilikom kupovine ne dodje memorijska kartica i futrola za nosenje. Sa druge strane dosla je zastitna folija, ali je jos ne koristim.
    Trenutno cekam da izade HTC-ova nadogradnja za win 6.5, da vidim ima li kakvih poboljsanja :D .
     
  19. ChuPp0

    ChuPp0 Novi član

    Izasla je jucer nadogradnja official, imas na stranici htcpedia.com.
    Ja sam futrolu narucio preko e.baya za dolar koliko se sjecam :)
    Moram i zastitnu foliju za ekran jer ja ih nisam dobio, ali mislim da je to pod br.1 sto se mora uraditi.
    Ako ko ima kakav info gdje ih ima uzeti ovdje u BiH, neka javne :)
     
  20. mahalas

    mahalas Novi član

    Izasla je i na zvanicnoj stranici HTC-a nadogradnja za win 6.5. Sacekat cu malkice, da vidim kakva su iskustva drugih.