Preporuka za printer

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by dino31, Sep 10, 2018.

  1. dino31

    dino31 Aktivista

    Potreban mi je printer pa se dvoumim izmedju inkjet i laserskog. Necu printati puno stranica pa me interesuje sta je bolje uzeti. Genelec ima neke jeftine multi-f do 100KM a najjeftiniji laserski je 130.
     
  2. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Zavisi koliko ces stranica printati mjesecno. Od toga ti zavisi hoces li toner ili tintu. Ako ces laserski vidi imas li zamjenskih tonera, jer tri originalna kostaju ko printer.
     
  3. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ako ti ne treba u boji laser je bolji izbor.
     
  4. dino31

    dino31 Aktivista

    Uzeo sam hp lj p1005 a 100KM sa punim tonerom. 1044 stranice otprintane ima.
     
  5. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Stara je tema ali nema veze.

    Interesuje me neki malo bolji printer da imam za kuce,u radnji vec imam nekog samsunga za dokumente laserski al za kucu bi volio neki da je u boji da mogu isprintat koju sliku na pravom foto papiru,da je wifi da mogu to poslati na printanje sa svega sto imam u kuci,da ima i kopir ali nije obavezno i eto da moze i koji dokument uraditi.

    Nemam pojma ni sta da gledam ni koliko bi to kostalo pa ako ko vlada podacima da me malo uputi. Boje bi volio da se sipaju iz bočica a ne da kupijem one katridze ko suho zlato sto su.

    Hvala.
     
  6. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Kod mene na poslu neki Brother DCP-T720DW tintni višenamjenski uređaj u boji 3-u-1 Brother InkBenefit Plus.
    Nikad cuo za tu marku al fakat se odlicno pokazao.

    Boja crna je oko 20km a može dosta printati, iznenadio sam se pozitivno printerom.

    Nisam doduše toliko slike printao al ono što je izvlacio sasvim dobro odradi.
     
    dino73n likes this.
  7. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Brother je dobar i poznat brand.
     
  8. dams82

    dams82 Komšija

    dino73n likes this.
  9. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Sys admini se na redditu kunu u Brother. Počeo sam raditi s njima prije dvije godine. Slažem se s njima, ako ćeš novo uzimati.

    Polovan laser iz enterprise klase, koji košta tako, oko 150 KM, uzet ćeš toner koji može ispisivati od 5.000 do 10.000 stranica, zavisi na kakav model naletiš. Ali radit će dugo, jako dugo u kućnim uvjetima.
     
  10. iPlay

    iPlay Komšija

    Ja sam u plusu prošle sedmice uzeo Pixma G1410 po akcijskoj cijeni za 159 KM. Pogledaj da li ti odgovara. Boje su što se sipaju u spremnik i dođu uz njega.
     
  11. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    S time su konstantno problemi posebno ako se ne koristi jako često. Ne bih preporučio osim ako ne printa 1000 stranica mjesečno.
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Laser za dokumete top. Vac imam to. Al sta je s prinatanjem u boji? Cesto mi treba ispis u boji na obicnom papiru al i poneka fotografija na foto papir.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
     
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Ne znam šta bih ti rekao. Ovo sa ink tank sistemima je baš bagavo. Ne sjećam se slučaja da za godinu-dvije nije razvio neki problem. Nozzle se začepe, ozbiljni defekti sa kvalitetom ispisa. Gdje radi dobro su slučajevi gdje ljudi češće mijenjaju tinte. Na primjer, jedno tipično Epson punjenje za crnu obećava do 7.000 ispisa.

    Nešto s ketridžima je zahvalnije što se toga tiče, ali skuplje i mogu isprintati manje. Laseri u boji su super, ali zamjenski toneri često ne daju dobre rezultate kod printanja u boji.

    Mrzim printere.
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Opet laser. Otac ima laserski CM2320fxi MFP za profesionalnu upotrebu. Treba samo naći ko može to održavati, te dopunjavati kasete koje su povelike i treba ih čipovati. Za ne tako čestu upotrebu može baš dugo potrajati. Na kraju, ovi veliki laserski printeri imaju self-clean i kalibraciju svaki put kad se upale i nakon nekog vremena rada. Plus mogu se nakačiti na lokalnu mrežu preko LAN, sasvim dovoljno, ne mora biti Wi-Fi.
    Oni mali kućni laserski printeri su ok crno-bijeli, dok oni u boji su hit or miss, počnu miješati boje i prljati papir, te male kasete.
    Otac i ja smo išli do Etne jedva smo dovukli dva printera, ali se isplatilo :D
    I par puta nosili radi čišćenja.
    Takodjer imam još dva kući trenutno - Tally T9308 koji je u suštini HP LaserJet 4L/5L/6L i Canon LBP6020B.
    Imali smo i Samsunga nekog Color laser ali otišao drum (prlja po slikama, prelijevaju se boje).
    Inkjet ja sebi ne bih, one Pixme jeftine i sl., jer ako se ne koristi kupuj odmah nove tonere.
     
  15. Ragnarok

    Ragnarok Komšija

    Mogu potvrditi navode za Ink Tank printere.
    Odlični su ako ti treba da često printaš, tinte zaista dugo traju.
    Jedan Epson model koji je isprintao oko 250k stranica na kraju ima kvar na glavi printera. Nisu začepljene dizne već je glava na kraju istrošena (nova glava 150KM, cijena printera 670KM).
    Isplativo za manja preduzeća pa čak i da se zamijeni glava.
    Kupljen novi printer nasljednik postojećeg. Trenutno ima problem sa WiFi modulom. Gubi vezu (morat će na servis).

    Kod Ink Tank printera ima još jedna stvar koja se mijenja a to je spremnik otpadne tinte (oko 40 ili 50KM za model koji koristim) koji se pravo brzo napuni ako radiš povremeno čišćenje glave i dizni (neophodno).
    Ako želiš da odradiš puni proces čišćenja onda ti printer isprazni sve spremnike tinte u tom procesu i napuni spremnik za otpadnu tintu (oprezno sa tom opcijom).
     
  16. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Pa ne isprazni baš skroz, Epson barem ne, nego potroši nešto malo više tinte (power flush).
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Najvise me prvilaci ovaj prvopredlozeni brother inkjet al definitivno necu printati 1000 stranica mjesecno. Prije 1000-1500 godisnje al printat ce se cesto,ne bas svaki dan al nece stojat mjesec da se ne koristi.

    Ne bi trebao zapeć. DA li garancija od 5 godina pokriva te kvarove ili to ide u neko odrzavanje?
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To kad zapekne ide pod redovan servis koji se placa, isto kao kod majstora za auto :D
    Mada mozes i sam sebi srediti, alkoholom se ocisti ako zapekne nije to neka mudrolija sad.
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Kad dizna zapekne pod garancijom, ne placa se, zato covjek i pita :D
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Red da javim.
    Hvala ekipi na pomoci,kupio sam onaj prvopredlozeni brother 720 nesto.

    517km sa 3god garancije. Da sam ranije reagovao mogao sam dobiti 5god al dobro je i ovako.

    Nisam ga jos instalairao,veceras cu nekad al ne sumnjam da cu bit zadovoljan.


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro