Preporuka za smartphone

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by exchanged life, Sep 11, 2011.

  1. Tesla

    Tesla Aktivista

    Meni je drug mami za rodjendan po mojoj preporuci ( kod mog prodavca za 240 KM ) neki dan uzeo tel Lumia 520, dakle htio je nesto za mamu ( znamo kako mame koriste telefone, bar vecina njih ).

    Zena je odusevljena, nista joj nije morao 2 puta objasniti, intuitivan je telefon skroz, dobra baterija, a ako ti i zatreba da pricas sa rodbinom u inostranstvu npr, uvijek mozes instalirati skype recimo.

    Po meni za nezahtjevne korisnike ovo je jedan od boljih telefona

    WP je sasvim OK za tebe rekao bih, a na ovom je WP8
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Preporuka za smartphone

    Galaxy S Advance ili LG L7 II
     
  3. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    L7 II sigurno ima bolju podrsku sto se tice custom rom-ova i kameru, ali su ekran i kvaliteta izrade poprilicno losi. Ja bih zbog ekrana i bolje izrade izabrao Advance.
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Preporuka za smartphon

    Nije ni SAMOLED savrsen.
    Boljka tih ekrana je njihov vijek trajanja. Kako sam citao fosfor kad se istrosi nastaje burn-in.
    Kod mene je bio takav S2 par dana, dok prijatelj prodaje isto S2 koji nema taj problem. Vijek se moze produziti drzanjem razine osvjetljenja na niskim vrijednostima i takodjer je pozeljno staviti animinirani wallpaper. IPS LCD nema taj problem iako je ekran po kvaliteti prikaza dosta losiji. Ja bih ipak uzeo L7, a njemu to kao nezahtjevnom korisniku nece puno smetati.
    Cini mi se da L7 II ima i bolju bateriju?
    Sto se kvalitete builda tice, definitivno je kod Samsunga bolja izrada.
    Uostalom, neka malo zaganja reviewe pa odluci, tako sam i ja dosta vremena proveo tragajuci.
     
  5. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Imao sam dosta OLED telefona, i to oko vijeka trajanja su gluposti. Neces telefon koristiti 5 godina da to dodje do izrazaja.
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Preporuka za smartphone

    Ja vec imam ovaj Neo V godinu dana koji sam kupio na preporuku clanova ovog foruma i jos ga ne planiram mijenjati, bar dok ima razvoja za njega.
    Ljudima se pojavio burn-in nakon 6 mjeseci intezivnog koristenja, dakle, desava se ali kao sto kazes nije pravilo ako se pametno koristi (vjerujem da su mu ovi dusu izvadili).
    LG ima nekih drugih prednosti, ali neka sam zakljuci sta mu odgovara, mozda se covjeku svidi Lumia ili nesto cetvrto.
     
  7. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Pa iskreno sad ste me zbunili, bar sam bio odlučio da uzmem WP8 i sad mi dadoste ove preporuke za Android, i to nešto stariji..
    Kažem nemam neke pretjerane zahtjeve što se tiče telefona, htio bih neki user friendly-best buy trenutno :) Do sada od smartphone-ova sam koristio N97 i HTC HD2. Sa HD2 sam imao problema, neko blokiranje i štopanje, to bih htio izbjeći, a i nemam ni volje ni želje da tweakujem Android, radije bih nešto jednostavnije pa mi se zato WP8 učinio logičnijim izborom
     
  8. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Preporuka za smartphone

    Svako ima nesto sto mu odgovara. Ja ne volim nista od majkrosofta, jos vise su mi se ogadili nakon onog s nokiom i elopom. HD2, N900 i N9 su bili svojevrstan hit u svoje vrijeme, jer su nudili sto drugi telefoni nisu, multiplatformski bootloader kod HD2 je nesto zbog cega se i danas spominje.

    Da ima nesto slicno MeeGo-u, a da je neka prihvatljivija cijena uzeo bih rado, trenutno samo Jolla, ali jos uvijek je relativno nova pojava na trzistu smartphonea.
    Dotad, u moru android klonova koji su nalik jedan drugome, covjek se raspameti prilikom izbora, a i kada izabere brzo mu dosadi, jer izadje nesto novo. Skup sport, a zadovoljstvo kratkog vijeka.
     
  9. Tesla

    Tesla Aktivista

    Ma nisu ti nesto previse zakomplikovali stvar.

    Reznor je rekao

    Galaxy S Advance ili LG L7 II

    Neo i Reznor se slozise da oba imaju nekih svojih nedostataka, LG - kvalitet izrade, S Advance - vijek trajanja ekrana.

    Dakle ova 2 zaboravi.

    Dalje Reznor rece za Neo V, ovdje moram zastati i sloziti se da je veoma fin telefon, pogotovo za multimediju, boje na displeju im nisu sljastece ali ipak daju vjernu reprodukciju na telefonu filma ili sl, nesto kao OLED vs PLASMA u svijetu telefona, mnogi ne vole SOE displeje ali su fantasticni.

    Dakle NEO mi je ipak logicniji izbor od WP-a jer ga ni ja nesto ne volim kao ni Reznor iz istih i jos nekih razloga.

    Jedino sto nazalost moram dodati ako zelim da budem potpuno iskren, vjerujem da android ima daleko vece sanse da zatrokira nakon nekog vremena nego WP, jednostavno situacija je takva, naravno bar po meni.
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mislim da je Xperia L bolji izbor od tog LG-a, a GS Advance je postar model, za te novce bolje uzeti S3 mini ili jos bolje S2 plus. U Univerzalno je do skora bila akcija za S2 plus i HTC One SV po 375KM, ko je jamio jamio :)
     
  11. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Probao sam danas Lumiu 920 i bukvalno se zaljubio u telefon. Ima sve što mi treba, odlično mi leži u ruci a nije mi ni preskup. Pošto vidim da i ovdje ima dosta korisnika 920ke, zanima me da li je taj problem sa zagrijavanjem stvarno toliko izražen, jer sam na par mjesta pročitao da se dosta grije, pa me zanima je li to problem u ljetnim danima?
    I zaboravih pogledati kako radi Nokijina navigacija i koliko su detaljne mape za BiH, koliko se sjećam da Nokia ima dosta dobro to urađeno..?
     
  12. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Jako se zagrije samo u igrama. Ovo ostalo, surfanje, Facebook, muzika, filmovi nista... S tim da zavisi i do aplikacije. Meni se recimo na Youtube HD aplikaciji jako zagrijava mob, a na Metrotube skoro nikako, a cak i bolje radi posao. Neke aplikacije nisu dobro uradjene i to je to.
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Imam ja 920ku i sto se tice zagrijavanja mogu ti reci da se u normalnom koristenju ne grije uopste dok se za vrijeme duzeg skajpanja i igranja igara zagrije pofino. Sto se tice navigacije ne mogu ti nista reci jer nisam stigao ispitati otisao sam iz Bosne cim sam je kupio al ako je situacija ista kao sto je bila na Nokia 808 onda je stanje odlicno.

    Generalno sam zadovoljan telefonom,ima nekih sitnica koje nerviraju al moze se ziviti sa tim.Ubjedljivo najgora stvar je sistem zvona i vibriranja koje ne idu skupa nikao. Znaci zavibrira kratko 3-4puta i onda prestane vibrirat i samo zvoni. Cesto puta imam propusten poziv jer nisam cuo a vibrao je kratko. Sigurnija opcija je samo vibriranje. Za slijedeci update su najavili neke promjene na tom polju pa vidjecemo sta ce biti.
     
  14. Reznor

    Reznor Overclocker

    Re: AW: Preporuka za smartphone

    Cudan odabir za nekog kome treba tel. "za pozive" :D

    Bilo kako bilo, bitno je da uzmes sto ti se dopada, a najbolje ako sam uzmes i isprobas ako je moguce.

    Dok sam imao Nokiu 5800XM, mape su u pocetku bile dosta lose, na relaciji od TZ do SA dosta dionica nije registrovao, dosta ulica je imalo pogresan naziv, npr.Safeta Zakije umjesto Zajke i sl.
    Ali u zadnjem updateu prosle godine dok je jos bio kod mene se situacija popravila i trebalo bi da sad dobro radi.
     
  15. Encor3

    Encor3 Aktivista

    Re: AW: Preporuka za smartphone

    Pa vjeruj da jeste tako, ali ne mjenjam telefone tako često pa bih htio nešto što mi može trajati. A ova Nokia se čini kao najlogičniji izbor. :)

    Hvala svima na pomoći, ako još neko uleti sa utiskom za navigaciju to bi bilo fino. Ali eto vjerovatno idem na 920ku.
     
  16. anel007

    anel007 Komšija

    Sto se tice navigacije sigurno nokia ima bolju pokrivenost od vecine drugih aplikacija koje sam prije koristio na androidu.
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Najveca prednost su offline mape, jednom ih skines i gotovo, za navigaciju ti vise nikad ne treba internet.
     
  18. Eldorado

    Eldorado Komšija

    Eto rijesio sam se dilema i odabira.
    Uzeo sam S4 ipak i evo zadovoljan sam odlican mobitel nisam se jos pokajao :)
     
  19. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma neces se pokajati sve ti je to u pet deka ali kad kupujes nije u pet deka nego u 200 km:)
     
  20. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Neka te dugo posluži... :grin: