Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mreže.

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by ibran, Feb 1, 2014.

  1. ibran

    ibran Aktivista

    Pozdrav drugari!

    Proširio sam svoju bežićnu mrežu sa ruterom TP-WR741ND na sprat i da mogu u avliji hvatati wi-fi mrežu,
    Ruter je skopčan na modem/ruter ZTE ZXV10 W300,a prije toga je izvršena konfiguracija rutera.
    Sa ZTE ZXV10 W300 mi ide direktno na računar,pa me zanima dali preko svog računara mogu pristupiti ruteru, u slučaju da nešto hoću da promijenim u postavkama. Kada kucam u brovers 192.168.1.1. mogu samo pristupiti modemu probao sam mijenjati IP adresu ali nikako pristupiti ruteru jeli moguć pristup ruteru ili ga moram opet direktno na računar nakačiti.
    Hvala!
     
  2. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Router skopčaj na računar direktno i namjesti mu IP npr 192.168.1.2 ili možda bolje na 192.168.1.253. Taj IP mora biti različit od modema i ne bi bilo loše da na routeru isključiš DHCP tj. Da samo modem dodjeljuje adrese. Nakon toga vrati router gdje je bio

    Edit: Kako ti je router spojen sa modemom? Kablom?
     
  3. ibran

    ibran Aktivista

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Da skopčan je kablom, sa LAN porta na WAN port rutera podešena wi-fi mreža i ruter dignut na sprat funkcioniše wi-fi mreža preko njega samo nemogu pristupiti setup-u rutera i nevidim ga u Wireless Network Watcher.( vidi se modem)
    Kda iskljućim DHCP na ruteru i skopćam LAN modema sa LAN ruterom onda ga vidim u Wireless Network Watcher (ne vidi se modem) ali opet nemogu pristupiti setupu rutera Bit je da sa računara mogu pristupiti na modem i na ruter.
    Dali nešto treba na modemu podesiti da se može pristupiti ruteru.
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Ja sa iphona mogu pristupiti setupu i modema i wi fi routera. Probaj sa mobilnim. :)
     
  5. Tyger

    Tyger Aktivista

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Provjeri jel podeseno na routeru da se može konfigurisati preko WiFi-a (predpostavljam da to pokušavaš sa laptop-a/tableta).
     
  6. ibran

    ibran Aktivista

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    htio bih sa dekstopa imati pristup na oba uređaja, ajfonom mogu na modem samo.
    Ako netko ima vremena i zna kako to podesiti bujrum.
    Hvala!
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Kada hoces pristup wifi ruteru upisi def getaway ip rutera.
     
  8. ibran

    ibran Aktivista

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Znam o čemu govoriš normalno da upišeš IP u brovers ali ne ide.
    Ovako izgleda veza modem zte - računar i modem zte wi-fi ruter.
    http://imageshack.com/a/img845/1883/nshb.png
    Mogu pristupiti modemu, ruteru jedino ako ga spojim sa računarom.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Ne govorim o browseru, upisi ip adresu rutera kao def getaway u network properties
     
  10. black

    black Komšija

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Kabl koji sa LAN porta ZTE modema ukopcas u LAN port na routeru ne WAN , i iskljuci DHCP na TP-Link
     
  11. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    I jos bi bilo pozeljno da promijeni ip routera da bude iste klase kao modem. Npr ako je modem 192.168.0.1, nastimaj router na 192.168.0.2

    Kod mene je tako nastimano i normalno pristupam i modemu i routeru.
     
  12. ibran

    ibran Aktivista

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Probaču i tako postaviti nadam se da če proraditi modemu se pristupa sa IP 192.168.1.1 a ruteru sa IP 192.168.0.1 kad ga spojim na računar.
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Stavi router na 192.168.1.2, iskljuci DHCP na routeru i kabal sa modema ustekaj u lan port na routeru kao sto rece kolega a ne u wan i sve bi trebalo da funkcionise.
     
  14. black

    black Komšija

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Na tp-linku moras promjeniti IP adresu.Spojis ga na racunar i promjenis u Network-LAN IP adresu na 192.168.1.2 i snimis.Onda pod DHCP DHCP Srver stavis disable.Kad spojis sve bi trebalo raditi u suprotnom vrati tvornicke postavke i pokusaj ovo gore ponovo.
     
  15. ibran

    ibran Aktivista

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Kada promijenim IP adresu na ruteru u 192.168.1.2 izbaci mi eror Kod pogreške: 5008
    WAN IP adresu i LAN IP adresa ne može biti u istoj podmreži. Unesite drugu IP adresu. tako da nečeš ući u setup rutera preko modema, sve po starom
    Mreža funkcioniše od prvog dana konfiguracije rutera samo nema pristupa setupu rutera sa dekstopa, skopčano je kao na skici iz predhodnog posta. http://imageshack.com/a/img845/1883/nshb.png
     
  16. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Ostavi da ti je modem 192.168.1.1 a ruter promjeni u 192.169.1.1 i vozi,ja to tako radim oduvjek i sve mi sljaka ko podmazano.
     
  17. ibran

    ibran Aktivista

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Probao sam i na taj načinali mreža radi uvjek perfektno kao i prije samo nemogu pristupiti setup-u rutera,ako si pogledao skicu dextop-zte modem- ruter ili je nemoguće ili nešto još treba u postavkama modema ili rutera riješiti.
     
  18. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    Pa ne znam kako kod tebe al kod mene kad su mi tako dva uredjaja sa istim IP adresama spojena da rade skupa i kucam 192.168.1.1 onda mi uvijek samo "prodje" kroz ruter i udjem u setup modema a da bi usao u setup rutera moram samo otkaciti kabal izmedju rutera i modema i onda lagano ulazim u ruter. A kad izmjenim adrese kako sam ti i naveo onda bez otkacanja sa 192.168.1.1 ulazim u modem a sa 192.169.1.1 ulazim u ruter.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    koliko sam ja skonto on pita moze li bezicno uci u setup wifi rutera. Kod mene moze bez problema i sa iphona i sa laptopa.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: Pristup ruteru koji se koristi za proširenje bežićne mre

    pa naravno da moze ali ako kuca adrese kako sam mu naveo,ne moze uci u ruter sa 192.168.1.1 ako mu je ip promjenjen u 192.169.1.1

    EDIT

    Pristupati setupima bezicno mozes kako sam ti vec naveo kucanjem odgovarajuce ip adrese za odredjeni uredjaj. A da bi sa racunara pristupao i ruteru i modemu kabal sa tvog racunara mora biti ukljucen u ruter a ne u modem pa opet sa 192.168.1.1 pristupas modemu a sa 192.169.1.1 ruteru.