Problem sa DVD-RAM pisacem

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by n3v3rm0r3, Dec 8, 2006.

  1. n3v3rm0r3

    n3v3rm0r3 Novi član

    Imam problem sa NEC DVD-RAM RW ND-4551A . Kupio sam ga prije malo vise od godinu i do prije neki dan je sve bilo ok . Kad sam formatirao disk i instalisao windows , poceo mi je "ne-prepoznavati" dvd-ove , tj. kad ubacim dvd on mi prikaze kao da je prazan , bez obzira da li stavim prazni dvd ili ne. Mislio sad da mozda nije do windowsa pa sam ponovo reintalisao windows al opet nista . A sto je cudno , moze mi prziti DVD-ove ali mi ih ne prepoznaje, a kad ubacim taj DVD na DVD drive(imam pored przaca i jos jedan obicni DVd drive) on mi ga prepozna . Sad ne znam da cega je? Da li mozda prljav(iako sam gap okusavao ocistiti sa CD cleanerom ali nista) ili je otisli nesto za citanje DVDa?
    Pa ako neko mozda zna rjesenje nek javi . :wink:
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Probaj firmware flashati. Ako ne pomogne, rastavi i ocisti. Ako ni to ne pomogne u kantu.
     
  3. Ace_

    Ace_ Aktivista

    i onda ljudi savjetuju "Bolje NEC nego Pioneer"
     
  4. 3125

    3125 Komšija

    Ne znam da je iko predlozio NEC seriju 4 na ovom forumu. 4xxx su tesko smece, serije 3 rula
     
  5. zilo

    zilo Komšija

    Ja imam NEC 4. seriju i imao sam problema na pocetku. Nakon flashanja firmware-a sve radi extra. :) Da ne ureknem. :mrgreen:
     
  6. n3v3rm0r3

    n3v3rm0r3 Novi član

    flashovao sam firmware (cak sam i sa Nero info toolom jos jednom provjerio jel flashovano), medjutim opet mi ne prepoznaje DVDove , al mi moze prziti DVDove. LOL. Tako da cu pokusati da ga rastavim i ocistim , a ako ni to ne pomogne onda cu ga koristiti samo za przenje(dokle god bude mogao prziti), pa kad skupim lovu , kupit cu novi pisac. Al ipak se nadam da ce proraditi kad ga ocistim :)
     
  7. Benq

    Benq Komšija

    Evo da ne otvaram novi topic, nadjoh ovaj u search-u i momak je imao identican problem kao ja sada, naime imam NEC ND-3520AW dvd pisac , i sve sto kopiram na dvd poslije ga ne moze procitat, prikaze samo "blank cd" , koristim Verbatim medije. Ako vam nije problem da mi nadjete odgovarajuci firmware , skinuo sam neki Binflash al cini mi se da nije to to ili ja neznam s njim da radim , znam da sam jednom to radio na LG-u al je bilo potpuno drugacije , skinuo aplikaciju i samo kliknuo na FLASH sacekao par sekundi i to je to :)
    Ako moze pomozite bio bih zahvalan :)
     
  8. nivla

    nivla Komšija

    nema ti pomoci, ako koristis xp sp2 + post updates i xp sp3 neki od update-a zezne stvar, nemam pojma koji nemam bas vremena svaki update koji je izasao poslije sp2 instalirati pa testirati

    isti problem imam i ja
    viewtopic.php?f=18&t=10376

    dakle rjesenje ti je windows 2000 sp4, windows vista, linux, samo nemoj xp sp2 i xp sp3 i radice ti sve kako treba
    ako ti se ne mijenja windows onda iso buster, on ocitava medije
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  9. Benq

    Benq Komšija

    Problem i jeste nastao kad sam se prebacio sa XP SP2 na XP SP3 , to je na bratovom kompu od tada nece da cita dvd kako treba. Uglavnom vidjet cu ili da koristim ISO Buster ili da mu vratim XP SP2 :)
     
  10. aida83

    aida83 Novi član

    Ja ne znam da li ce ti pomoci ali je meni slican problem bio sa NEC AD5200-A przacem a ono sto sam uradila je da sam ga prebacila na "slave" umjesto na master kako je bio i sad sve radi ok.Problem je takodje nastao sa svjeze instaliranim XP PRO SP3.
    Pozdrav
     
  11. Benq

    Benq Komšija

    Hmm , izvadio sam pisac, otvorio ga, ocistio lecu , sad cita vecinu dvd-eva koje nije htio tj izbacivao da je medij prazan, ali svaki savjet dobro dodje pa tako i tvoj aida :) probat cu i sa tim mada mi to sa promjenom mjesta jumperu nema logike jer uloga jumpera nije nicim vezana za citanje medija, al hajd ga znaj na ovom svijetu vise nista logike nema ...
     
  12. aida83

    aida83 Novi član

    Pa upravo to i hocu da kazem,nemam pojma kako je to kod mene imalo veze ali je proradilo!!!MOzda je kabal bio ostecen na master konektoru,ko ce to znati??!!
     
  13. kAcA

    kAcA Aktivista

    Pozdrav
    Da ne bih otvarao novu temu, ovdje cu opisat problem...

    Uredjaj je LG GH20NS15
    Problem je sljedeci:
    Cita sve, i cd i dvd a problem nastaje kad treba nesto da sprzi...
    Ne prepoznaje da je ubacen blank cd/dvd i jednostavno mi ne nudi opciju Burn
    Ponekad je i ponudi (ne znam kako) ali ne moze da sprzi do kraja a cuju se cudni zvuci pr. on hoce da zavrti a nesto kao da lupne pa ga zaustavi i tako u nedogled...Na kraju se Nero umori i samo izbaci Error...

    Imam garanciju, ali pitanje je da li je do njega ili moze biti do drivera za sata kontroler (ili neceg treceg) i sl.
    Ukoliko ne bude do drivera, a zamjene mi przac da li mi savjetujete da pokusam uzet Ata-u ili ponovo Sata?
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Imao slican problem...i samo je zamjena mogla da riješi problem.
    Uzmi SATA ako je moguce...manja zafrkancija sa kablovima.
     
  15. kAcA

    kAcA Aktivista

    Problem ipak nije do przaca...
    Rjesen je tako sto je regionalizacija prebacena na English...
    Sramotno je koliko problema zadaje Bosanski
     
  16. Benq

    Benq Komšija

    English ili cisti Croatian i nece biti problema
     
  17. kAcA

    kAcA Aktivista

    Samo da javim da je problem ipak bio do przaca!
    Prebacivanje na neki od 'stranih' jezika je rjesilo problem ali na kratko. Problem se ponovo poceo javljati ali sada u puno vecoj razmjeri - nije citao cd (sada cak ni one pune), nije przio, poceo da zeza cak i sa dvd...
    Mijenjao Sata kablove, clean reinstall drivera... i nista nije pomoglo.
    Ovaj put sam odlucio da sam odem do servisa (prosli put sam predao tu gdje sam kupio pa su oni slali) da vidim sta ce bit.

    Dobio sam novi uredjaj i to noviju/bolju seriju :p (GH22NS30 SATA)
    Puno je bolje kad se uredjaj direktno odnese na servis, krace traje (u ovom slucaju 45min. a prosli put sam cekao 5-6 dana), niste pod stresom u iscekivanju odgovora ili poziva (da je sve uredu ili da je zamijenjen), upoznate par novih ljudi, popricate malo itd.:D

    Regionalne postavke vracene na Bosnian, za sada nikakvih problema :D
     
  18. pac

    pac Komšija

    Evo i ja da se upisem u ovu temu sa svojim dvd przacem. Problem mi se nedavno pojavio kad sam htio backup podataka odraditi i oko 25 "Optimum" dvd-ova sam zijanio.
    Sa nerom, power iso, ashampoo i cd burnner xp sam probao da ista snjimim ali mi nije uspjelo.

    Jedino se magic iso pokazao kao neki mali spas sa kojim sam uspio snjimiti oko 10 dvd-ova.
    Flashovao sam przac sa najnovijim FW-om ali isti prob je ostao. Spasio sam mali log od cd burnner xp pa ako neko moze da mi malo pojasni do cega moze biti (prva tri log-a su ovi fus dvd-ovi, a zadnji je od verbatim dvd-rw).

    Znaci dosad svaki dvd moze citati jedino pisanje nece ponekad.

    Dali da reklamiram, dvd je jos pod garancijom! Radi se o Plextor PX-810SA.

     
  19. GW

    GW Moderator

    Reklamiraj.
     
  20. pac

    pac Komšija

    Przac je bio u servisu i kod njih radi :?

    Sad probao nesto da snjimim na jedan princo i jedan kodak medij i opet dobijem gresku kao i u gornjem postu.

    Pitanje: Dali je moguce da mi nesto sa win-om nije uredu pa nemogu nista da snjimim na dvd :?: