Problemi nakon dual-boot istalacije

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by bjede, Feb 7, 2011.

  1. bjede

    bjede Novi član

    Poz,
    najprije pohvale za sajt! :) Slučajno sam ga našao i ovo mi je prvi post. Nadam se da ćete mi pomoći. :D
    Unaprijed se ispričavam na podužem postu, ali danima se već mučim sa instalacijom OS-a i problemima prije i poslije nje, tako da želim detaljno opisat problem.
    Molim vas za bilo kave sugestije jer više stvarno ne znam što napraviti, a riječ je o kompu koji je korišten svega nekoliko puta, iako nije nov.
    Imao sam problema i prije nego sam krenuo na dual-boot instalaciju, no kako se čini, riječ je bila o memorijskom keksu koji nije dobro "sjeo", pa ako može to pomoći, ovjde je taj topic na sajta www.bug.hr, da sad sve ne prepisujem:
    http://www.bug.hr/forum/topic/razni-har ... &view=flat

    Evo o čemu se radi:
    Nakon što je ovaj prvi problem otklonjen, krenuo sam u instalaciju dual-boot sustava (XP i Win 7). Formatirao sam HDD, sa Acronis True Image-om napravio 3 nove particije (XP, Win 7 i Podatci). Instalirao sam najprije XP Pro SP3, a nakon toga Win 7 Ultimate 32-bit.
    Sa EasyBCD-om sam uredio Boot ekran tako da mi ponudi izbor između 2 OS-a. I onda kreću problemi. Kad sam pustio da Win 7 (kojeg sam postavio kao default OS) sam boota bez da ga ja manualno odaberem, krenulo je podizanje OS-a, pokazao se logo od Windowsa (Starting Windows) i onda se pojavio samo crni ekran. Komp je i dalje nastavio raditi, svjetlo na monitoru je počelo treperiti, a na monitoru je bila samo crna pozadina. Onda sam pokušao manualno odabrati Win 7 na boot screenu i opet isto. Pokušao sam postaviti XP kao default OS i pustiti ka da sam boota i opet isto.
    Znači, stvar se događa i kad se defaultni OS sam boota i kad ga ja odaberem (Win 7 i XP) te kad ja sam odaberem OS koji nije default (ovo sam primijetio samo za Win 7, ne i za XP). Važno je naglasiti da se ovo ne događa uvijek(!), nekad normalno sam boota, nekad normalno boota kad ja odaberem OS, a nekad jednostavno neće. Također, nekad samo dođe do logoa od Windowsa i onda uđe u tu fazu "hibernacije", a nekad čak i podigne sustav do kraja, otvori se desktop i onda jednostavno opet nastupi crni ekran (prije toga mi se pokaže prozorčić od monotora, ono kao nešto "energy save mode").
    Također, nakon što sam instalirao najnovije drivere za grafičku na Win7, kad se komp restartao i kad je trebao ponovno bootati, problem se opet pojavio, i to nekoliko puta za redom. Driveri nisu bili uzrok jer problem postojao i prije njih! (inače drivere sam morao instalirati iz Vista compatibility moda jer mi je bez toga izbacivalo error: nešto kao "This is not a 7-Zip archive", iako sam ih pokušao otpakirati i sa 7-Zip-om).
    E sad, budući da sam, a što je spomenuto u gornjem topicu, provrtio MemTest i HDTune i da nije našlo nikakve greške, smatrao da memorija i disk nisu u pitanju. Također, pogledao sam sve kontakte u kučištu i učvrstio ih. Napravio sam i update BIOS-a. Na nekim sličnim temama sam vidio da bi moglo biti i do napajanja, ali nije mi jasno kako onda nakon greške već nakon nekoliko sekundi normalno podigne OS. Potrenuo sam i ubuntu LiveCD, budući da sam pročitao da ako njega normalno pokrene, da onda ne bi trebao biti hardverski problem. A ubuntu je prošao bez problema.
    Nije ni do virusa jer se problem pojavio prije nego li sam se uopće i jednom spojio na net.
    Instalirao sam i Windows Update odmah po instalaciji Windowsa. Pa je li moguće da se neki software "kolje" s nečim?
    Sad još nešto:
    U Startup&Recovery opcijama Windowsa 7 vidim oba OS-a, dok u tim istim opcijama u XP-u vidim samo XP (nema Win 7). Ne znam znači li ovo nešto.
    Čitao sam da Win 7 pri instalaciji stvara "System reserved" particiju za pohranu boot sectora. Meni je nema, iako sam pri stvaranju particija ostavio 100 MB "unlocated space-a". Da li bi možda trebalo napravit tu particiju i u nju staviti MBR-ove od XP-a i Win 7?
    Particija na kojoj je XP instaliran je "Primary", dok su druge dvije "Logical" (Win 7 i Podatci). Da li bi možda trebalo i onu od Win 7 pretvorit u "Primary". Ne kužim se u ovo pa pitam...
    Neki preporučaju i System Restore, ali ja ga ne mogu napraviti jer mi se problem odmah pojavio, a uz to, izgleda da mi Win 7 uopće ne radi Sys Restore, jer kako sam čitao, kod dual-boot-a je potrebno dodati neki registry key u XP kako bi se omogućio Sys Restore u Win 7. Je li to točno?

    Ne znam koje još rješenje pokušati. Mislim da sam sve što sam pokušao napisao. Nadam se samo da je ipak do software-a. :)

    Hvala!
     
  2. Vedo

    Vedo Moderator

    Prvo - dobro nam dosao :)

    Drugo, jedno pitanje, zasto particije praviti sa Acronis True Image-om kad se HDD moze "razdjeliti" i tokom instalacije samog Wina :/ Meni a i mnogim kolegama sa ovog foruma su programi ala Partition Magic i sl. pravili strasne probleme, tako da od mene ide jedan veliki "-" za sve te particione programe :)

    Trece, jesi probao slucajno samo npr. Win 7 instalirati, bez dual bootanja i drugog OSa, da provjeris jel tako sve OK radi.

    Imao sam podavno jako slican problem, ispostavilo se da je ipak do defektnog RAM modula, pa kao zadnju opciju probaj izvadit sve keksove rama sem jednog pa onda probaj.

    Ja bi za pocetak prvo nanovo pokrenuo instalaciju Win 7, pomocu nj. formatirao sve partcije, izbrisao ih, napravio jednu pa je onda djelio, instalirao ga na C: i onda provjerio dal sve ok stima. I bas me interesuje, sto ce ti WinXP pored Win7?
     
  3. bjede

    bjede Novi član

    Hvala na brzom odgovoru! :) Htio sam da mi Win7 bude na C: particiji, a kako sam prvo instalirao XP i kako on automatski stvara C: particiju, sa Acronisom sam najprije stvorio particije, dodijelio im slova, preimenovao ih i onda XP stavio na D:. Jedino zbog toga.

    Ako ti nije problem, pročitaj moj post na http://www.bug.hr (link gore!). Tu je još dalja "povijest bolesti". Imam sam samo Win7 RC verziju koja je bila instalirana na skroz novom PC-u, ali kako je ona istekla, morao sam je skinuti.

    I za ovo pogledaj topic gore, nakon što sam malo "pogurnuo" memorijske pločice, nestao je prvi problem o kojemu je gore riječ. A također sam dva puta provrtio MemTest i nakon 20+ sati nije prijavio nikakvu grešku.

    Kad bi je dijelio, prije ili nakon instalacije Win7?
    Znači da ostavim XP, a reinstaliram samo 7-cu?

    Nemam nekog posebnog razloga, nisam do sad nikad koristio Win7, pa računam ako bude kakvih nekompatibilnosti ili slično, da imam za svaki slučaj. A i čitao sam dosta ljudi koji rade dual-boot i preporučuju ga, nisu imali nikakvih problema s tim.
     
  4. sumeir

    sumeir Komšija

    Pa tokom reinstalacije,kada izbrišeš sve particije,ideš na opiciju new tu praviš više partcija ako ti treba.
     
  5. bjede

    bjede Novi član

    Ma znam to, nego on je stavio "da bi dijelio" pa sam mislio nakon instalacije. On je vjerojatno mislio da iz "unallocated space-a" napravim nove particije.
     
  6. bjede

    bjede Novi član

    Napravio sam sve kako ste rekli i, nažalost, problem je i dalje tu!
    Formatio sam cijeli disk, nanovo instalirao i XP i Win7, uzeo sam čak i druge istalacijske CD-ove i od XP-a i od Win7 u odnosu na prvi put i opet ništa.
    Dok je bio samo XP (kojeg sam prvog instalirao) unutra, komp se ponašao normalno, ali kad sam stavio i Win7, opet su počela sr...!
    Mislim da nešto do dual-boot instalacije stvara probleme, ne vidim drugi razlog.
    Još nešto:
    XP sam instalirao na C primarnu particiju, a Win7 na D primarnu particiju. Ali kad uđem u Win7, na C particiji mi je Win7, a XP na D (što zapravo nije točno). Je li to normalno kod dual boota ili je i ovdje riječ o problemu?
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    jest normalno kad udjes sa xp-om bice ti na c a kad sa 7micom onda ce biti opet na c

    instaliraj samo windows 7 :D i have fun
     
  8. bjede

    bjede Novi član

    Evo da javim novosti u ponašanju:
    Nakon instalacije kad se, kao što sam rekao, problem opet pojavio, sada je odjednom nestao!!
    Sinoć sam nekoliko puta restartao komp, išao na shut down, puštao da se defaultni OS (Win7) sam učita, odobirao ga sam, odabirao drugi OS (XP), postavljao ga za defaultni i komp je svaki put normalno bootao!! Isto i danas, boota bez problema. Nije mi jasno... :?

    Problem mi se danas pojavio samo jednom i to nakon istalacije drivera chipseta na Win7. Nakon toga sam ga restartao ručno i sad opet boota bez problema. Koje bi moglo biti objašnjenje?

    Što se tiče drivera, instalirao sam samo chipset i grafiku, mislim da drugo ni ne treba. Sa originalnih Gigaybte-ovih CD-ova.

    Imam nekoliko crvenih X-eva u Event View-eru, od sinoć i ovo od danas nakon instalacije chipseta. Mogu postat ako treba.

    Inače, kod bootanja sustava ne čujem niti jedan beep. Da li to znači da je riječ o nekom problemu s hardware-om?

    Još 3 pitanja imam:
    1. Mogu li nekako manualno promijenit ovaj naziv "Earlier Version of Windows" na boot ekranu bez da koristim EasyBCD?
    2. Hoću li radit Windows update 7-ce? Prvi put sam ga napravio odmah po instalaciji pa ne znam da li je možda nešto od toga stvaralo probleme?
    3. Čitao sam da kod dual-boota Win7 ne stvara Restore Points, već da se mora dodati registry key kroz XP da se to omogući. Jel to točmo? Evo sad u 7-ci vidim da System Restore nije pokrenut i da nema nikakvih Restore Points-a.
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Dok sam imao dual boot restore point mi se uvijek brisao na win7 ne sjećam se za xp, koji je razlog bio nisam nikad skontao.
     
  10. bjede

    bjede Novi član

    Da, to sam i ja čitao, ali postoji taj registry koji to rješava. Samo se onda navodno ne vidi XP particija iz Win7.
     
  11. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Druže slobodno to batali xp. Nema apsolutno nijednog razloga da džabe zauzimaš jednu particiju sa xp-om kada imaš savršeno funkcionalan i stabilan OS windows 7. Što se tiče kompatibilnosti neznam ni jedan program da mi nije radio na sedmici. Čak šta više većina aplikacija i igara su radile bolje na sedmici jedno ako imaš stariji komp onda je xp majka.
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ma zna napraviti sranje Windows 7 sa onom skrivenom particijom...
    Meni uvijek pravi tu skrivenu particiju na drugom hdd-u ne znam zbog cega :shock:..
    Mislio sam da je do sata kanala pa sam ga stavljao na zadnji Sata kanal, te promijenio milion postavki u biosu
    tako da sam par puta dok sam dizao WIN 7 taj disk disablirao u Bios-u i onda mi je pravio particiju na tom primarnom disku
     
  13. bjede

    bjede Novi član

    Meni nije napravio tu particiju "System Reserved" ni prvi put ni sada. Ali, kako sam čitao, ona ni da je ima ne bit trebala predstavljati problem. Na njoj su samo boot zapisi.

    EDIT:
    Samo da vas još nešto pitam, sorry na ovolikoj gnjavaži...
    Imam 3 file-a za koja ne znam što su i dakle potječu. Nalaze se u Root folderu i u XP-u i u 7-ci. Kako mi se nikad nakon instalacije OS-a nisu instalirali nikakvi fileovi u Root folder osim ovih standardnih foldera (Program Files, Documents and Settings itd.), ne znam mogu li ih izbrisati, čemu služe uopće. To su:
    - csb.log
    - RHDSetup.log (navodno Realtek zvuka neki file, ali ne znam čemu služi)
    - service.log
    Kod ovog csb mi traži administratorsko dopuštenje za brisanje. Nisam još ni jednog od njih izbrisao, pa da pitam smiju li se uopće brisati.

    EDIT 2:
    K'o za vraga, problem se opet pojavio! :evil:
    I to instalacije nvidi-inih grafičkih drivera 266.58.
    Stvarno ću poludit...
     
  14. bjede

    bjede Novi član

    Evo da se javim...
    Problem i dalje nije riješen. :cry:
    Zvao sam čovjeka koji je serviser računala da pitam i on kaže da bi to po opisu trebala bit grafika u pitanju!
    E sad, mogu li ja nekako istestirat grafiku (neki software?) prije nego odnesem u servis da znam da je sigurno ona u pitanju?
    Jer ja nemam nikakav servis u blizini, najbliže mi je u Splitu.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  16. bjede

    bjede Novi član

    Evo skinuo.
    Koje postavke da odaberem za testiranje? I kako da vidim ako nešto nije u redu?
    Nešto sam ja sam pokušavao i par puta bi se tokom testa pojavio problem o kojem govorim. Tako da počinjem sumnjati da je stvarno grafika.
    Znači li to da riknula ili može bit driver ili nešto drugo?
     
  17. bjede

    bjede Novi član

    Evo što je u EventVieweru, ja ne znam što koji događaj znači, pa ako tebi može pomoći:
    [​IMG]
    Vidim da se u opisu ponavlja stavka Display, znači li to da je nešto do monitora ili grafike?

    EDIT:

    Nabavio sam jedan drugi monitor, nažalost ne LCD, već stari CRT, no poslužio je.
    Kad je on bio spojen (VGA izlaz), ovaj se problem nije niti jednom pojavio, ali par puta javio se drugi problem, a kojeg nije nikad bilo na LCD-u. A to je da bi se nakon bootanja Windowsa pojavio samo prazan desktop bez ikona i bez kursora miša!

    Još nešto: probao sam i s mijenjanjem DVI ulaza na grafičkoj, ali problem je prisutan kad je kabel bio uštekan u bilo kojem od njih. No, kad kompjuter uđe u to svoje "stanje" (nestane slike) i kad prebacim kabel u drugi DVI ulaz dok kompjuter i dalje radi (što je uvijek slučaj) slika se opet pojavi! Zašto to?

    Pokušao sam i preko VGA izlaza na LCD-u (sa VGA-DVI skartom na grafičkoj) i u tom slučaju opet nije bilo glavnog problema, ali se opet događalo da se nakon boota pojavi prazan desktop.

    Dok je monitor priključen preko VGA izlaza (bilo CRT, bilo LCD) par puta mi se nakon što restartam kompjuter dogodilo da se pojavi neka obavijest, plava na crnoj pozadini, u trenutku prije samog restarta, i dolje su dvije opcije (dva plava pravokutnika), ali tako kratko traje, da nikako ne uspijem pročitat ni slova. Ne događa se kod svakog restarta i, znači, samo kad je monitor spojen preko VGA.

    I još sam nešto primjetio: dok je moniotr spojen preko DVI-a, u Display opcijama pod "Monitor" stoje 2 opcije:
    1. LG W2343(Digital)
    2. Generic Non-PnP Monitor
    3. LG W2343(Digital)
    4. Generic Non-PnP Monitor (dakle 2x isto!)
    Ovo se također ne pojavi uvijek, nekad je samo jedna opcija: 1. LG W2343(Digital).
    Kad je spojen preko VGA, tu je uvijek samo jedna opcija:
    1. LG W2343(Analog)
    Sve mi je ovo jako čudno...

    Eto, pa ako može netko izvući zaključak iz ovih simptoma...

    EDIT 2:

    Dogovorio sam servis pa ću odnijeti za nekoliko dana.

    Samo da još nešto rečem: pobrisao sam forceware driver 266.58 i sa defaultnih WDDM 1.1 driverom problem se ne pojavljuje! Ali kad stavim bilo koju veziju forcewarea, bilo najnoviju ili neku stariju, opet sve isto. Do čega bi to moglo biti? (Nažalost sad se pojavilo i na WDDM-u) :(

    Probao sam instalirati i XP i na njemu se problem također pojavljuje, samo nema onih crvenih upozorenja u Event Vieweru kao kod 7-ce. Wft?
     
  18. bjede

    bjede Novi član

    Evo nakon dugo vremena konačno sam došao do servisa :D, i problem je bio u grafičkoj!
    Crkla je elektronika i popravka nema. Čudno mi je s obzirom da je komp stvarno jako malo korišten, ali...
    Sada čekam da mi kroz par dana daju zamjensku, vjerojatno GTX 560Ti.

    Eto, pa ako nekome za ubuduće budu pomogli ovi "simptomi" koje sam ja imao.

    Poz!
     
  19. bjede

    bjede Novi član

    Evo tek sad sam dobio novu grafiku, odnosno istu. :( Ne znam samo gdje su je iskopali... Ovo je noviji model sa DVI+VGA+HDMI priključcima (prva je imala samo 2 DVI-ja).
    Kako mi je rečeno u servisu, GTX 275 "poznata" je po problemima komuniciranja sa monitorom (screen detection). Kaže lik da se možda i s ovom dogodi isto... :mrgreen: Ali kad već nisam uspio ubosti novu, dobro je da ovoj ide njezina garancija od 2 godine, pa ako opet rikne, valjda je do tada više neće bit u skladištima. :mrgreen:

    Eto, hvala svima na pomoći i ako se kome dogodi isto, nek zna o čemu je riječ.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    To sto su ti rekli je bulshit zesci, a i ta graficka mora da je polovna.