1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tesko je reci, bilo bi jednako kada bi se cache jednako koristio. Ovako ostaje "problem" dijeljenog L2 (sada i L3) cachea izmedju jezgara.
     
  2. GW

    GW Moderator

    Pa dobro, to je bilo pojednostavljeno za njega.
     
  3. Code-R

    Code-R Aktivista

    Da li je obicna P5K pogodna za quada ili je ista kao za SE?
     
  4. igor.g

    igor.g Komšija

    ja mislim da i p5k ima 3faze
     
  5. Code-R

    Code-R Aktivista

    A kada bih stavio 45nm quada? Valjda on vuce manje struje.
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ali je i osjetljiviji na napon. Uglavnom, radit ce, ali ne bih preporucio clockanje dalje od 3GHz...
     
  7. Code-R

    Code-R Aktivista

    OK thx.
     
  8. Shibby

    Shibby Aktivista

    Pa tako mi objasni Allah te nagradio (ako vjerujes u njeg).Pa sta bi ste mi preporucili: imam E2140 radi na 2,75GHz 1,312V.Mozda uz Vendettu 2 jos vise izvuci,ili neki drugi procesor???I jos nesto:ako mi mozete pojasniti malo te faze kod maticne...
    Stevie_Ray:"Upravo, 3 faze nisu za quada, ok, donekle se minimizira sa vdroop modom, ali ostaje cinjenica da regulacija napona trpi veliko opterecenje."
     
  9. GW

    GW Moderator

    P5K ima 3 faze.
    Faze- razdvajanje ragulatora napona na više elemenata koji će raditi naizmjenično. Naprimjer, ako imaš 4 faze, onda će svaka faza raditi 25% vremena. Dakle, prva faza radi 1 sekundu (nemoj misliti da se radi o sekundama, ovo je samo da shvatiš), druga isto toliko... četvrta isto, onda opet prva itd. Pošto ne rade cijelo vrijeme, komponente su manje opterećene i ujedno daju kvalitetniji napon procesoru.
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, ali bih istakao da broj faza ne podrazumijeva automatski dobru regulaciju napona: podjednako je bitno da maticna ima kvalitetne komponente, barem sto se tice komponenti za regulaciju napona. Pored toga, bitno je i da li postoji nekakvo hladjenje mosfeta (obicno sinonim za zagrijavanje, nerijetko dosegnu i 100C, iako oni sasvim dobro podnose te temperature), sto je u kombinaciji sa vecim brojem faza dobitna kombinacija, podrazumijevajuci da se radi o kvalitetnim komponentama.
     
  11. Shibby

    Shibby Aktivista

    Gdje ste vi sve to naucili??Bog te vidio.. :idea: :idea: :idea:
    Znaci konacan procesor je...koji??