1. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Vozdra,

    Jednostavno pitanje: Da li oba HDDa za RAID 0 moraju biti isti po pitanju prozvodjac, marka, model ili je dovoljno da su isti samo po kapacitetu, brzini i cache-u (a razliciti proizvodjaci)? Guglanjem nisam bas dosao do nekih konkretnih odgovora, neki kazu da, neki ne, pa me zanimaju vasa iskustva.

    Thx
     
  2. Nani

    Nani Komšija

    Njapozeljnije je da diskovi budu identicni, s tim da je tehnologija preuzeta sa scsi diskova pa ako imas diskove na 10000 rpm(raptore) performanse ce biti zaista zavidne.
    Uz maticne ploce dobije se obicno RAID Utility koji ti omogucava da vezes razlicite diskove s tim da se brzi prilagodjava brzini sporijeg diska, sinhronizira se se kako access time tako i read/write.
    Naravno da ti odma kazem da je moguce da ces sa razlicitim diskovima imati problema tipa; prilikom kopiranja sistem zamrzne, prilikom igranja trzanje, kod net konekcije imali smo problema sa stabilnom konekcijom (to je do kontrolera).
    Mada naravno nista od ovog se ne mora desiti.
    Jos samo mala napomena; dosad si morao imati 2 diska identicnog kapaciteta recimo 2*80GB.
    Sad sa utilitiem mozes staviti u raid 0 disk od 80 i disk od 250 s tim sto na preostali prostor drugog (vise od 80GB) diska slobodno vise ne racunaj.
    Tako da se ta opcija ne sipalti ali je izvodljiva.
     
  3. Multi_Solar

    Multi_Solar Novi član

    Ovo će vjerovatno pomaknuti u storage al' evo da ne otvaram novu temu da i ja pitam nešto.

    Ako imam recimo 2 80GB diska u RAID0 mogu li pored toga imati recimo jedan disk od 160 GB koji bi koristio za storage?
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Mozes.
     
  5. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Hvala ti Nani, al imam jos nesto konkretno: Da li ce mi se navedeni problemi javiti ukoliko im je kapacitet, brzina i cache isti? Lomim se da kupim dodatni hdd, sa istim je performansama al druga marka (samsung umjesto maxtora) i sto je jos bitnije ovaj drugi je sata II. Znam da nema prob kad se sa sata II prikljuci na obicnu sata-u (samo bude brzina 150 umjesto 300), al mi suhveli hoce li se javiti neki prob kad budu u RAIDu.

    (Za sada je opcija kupovine dva nova identicna diska iskljucena osim kad bi ih dobio po dumping cijeni ispod 100 km :cry: )
     
  6. lifechooser

    lifechooser Aktivista

    Ako koga bude interesovalo....problemi se nisu javili. Diskovi su DiamondMax 10 (SATA150) i 20 (SATA300), kontroler je SiS 180/181 (onboard, southbridge SiS 964), RAID napravljen sa "starim" driverom sa CD-a matične, kasnije updateovan, WinXP starta brže, performanse su bolje, gore navedenih trzanja, zamrzavanja i sl. (još uvijek) nema.....

    Sve u svemu zadovoljan sam :D

    P.S. Sretni praznici