1. o-zone

    o-zone Novi član

    Lupam glavu nekoliko dana oko moguće nadogradnje PC-a. Čini mi se da naši bosanski dileri hardvera su samo "dileri", jer su moja pitanja uvijek ostajala bez pravog odgovora. Uglavnom su odgovori bili u stilu "to se više ne proizvodi" i treba promjeniti matičnu ploču i eventualno CPU.
    Prije dvije godine sam kupio PC koji je koštao bez malo 2.000 KM
    Tada nisam znao gotovo ništa o hardverima, a da sam bogdom znao (mada i sada ne znam puno) ovoliko koliko znam možda bih drugačije napravio. Sklepali su mi sljedeću konfiguraciju:

    CPU: Pentium 4A (Northwood) 2,0 GHz FSB 533 MHz
    Matična ploča: ASUS P4S8X-X, chipset SiS 648
    RAM: 512 MB DDR SDRAM PC 2100 /133 MHz
    Grafička kartica: NVidia GeForce 4 MX-440 64 MB
    OS: Windows XP Profesional.

    Vrlo često mi se dešava da mi je ova četvorka slabija i sporija od trojke koju imam na poslu (Fujitsu Siemens xB 733 hz Pentium Intel Solano i815 256 MB SDR SDRAM OS Windows xp profesional), Grafička matrox millenium G400).

    Dvije su mi stvari padale na pamet:
    1. Da promjenim RAM : Umjesto PC 2100 512 MB postavim PC 3200 512 MB,
    2. Da dodam na "spori" PC 2100 još 512 MB i imam 1 GB PC 2100.

    U oba slučaja imam problem:
    1. Oficijelno SiS 648 chipset podržava do PC 2700 (neoficijelno sam pročitao da može podržati i PC 3200 ali na vlastiti rizik),
    2. Nigdje kod dilera u Bosni ne mogu pronaći još 512 Mb PC 2100.

    Ima li ko kakav savjet?! Bio bih vrlo zahvalan:
     
  2. iskusni

    iskusni Komšija

    ne brini se što se tiče PC3200 na sis648 radi sve dobro :wink:
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    imho prodaj to sve i odi na amd, barem socket a... za početak su ti ram i grafička katastrofa, makar ni sis nije neki top-speed.

    neće ti ni 4gb rama izvuć ovaj sistem, samo ćeš pare bacit.
     
  4. monK

    monK Komšija

    Ja imam konfiguraciju vrlo slicnu ovoj i prezadovoljan sam brzinom, ali prije svega stabilnoscu...jedina razlika je RAM koji je kod mene DDR 256 MB 2700 (i procesor i graficka su drugaciji, prema vasim mjerilima moj config je jos vece smece, to znam: -Celeron 2.0;
    -ATI Radeon 9200 SE)...

    Zanimljivo, ali masina me do sada nije iznevjerila, sta god sam htio raditi s njom...Uradio sam, bez poteskoca...

    Za ono sto ja trenutno radim na racunaru nista mi vise ne treba, izuzevsi RAM i DVD ROM...

    imho, pretjerujete s tim klasifikacijama...

    Davanje hiljada KM-ova samo da bi se na racunaru igralo, i nista osim toga, je luksuz koji mi govori da ste previse bogati...

    PEACE & CELERON NORTHWOOD RULZ (koliko god vam to smijesno bilo)
     
  5. monK

    monK Komšija

    I jos vise me iznerviraju ovakve izjave kada vidim i cujem sta rade ljudi s masinama koje su duplo starije i sporije od ovog mog peksineta, jada i bijede od racunara...
     
  6. Esh

    Esh HWB

    posto vidim da niko ne upita.. mozda da malo detaljnije opises kako si stekao utisak da je spomenuti p3 "brzi" od tvoje konfiguracije jer je vrlo moguce da uslijed odredjenog problema sa os-om ili driver-ima, tako nesto se, zapravo i desava.
    (prije nego skocim[o] na komentare tipa kupi ono - ovo)
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    šta da ti kažem... ja sam imao clockanog 1700+ i isto totalni low end, ali možeš tu na forumu nać za koliko mi je recimo ulazio u win, sistem je bio odličan i dobro podešen, a sama vrijednost mu je vrlo vjerovatno manja od tvoje konfiguracije.

    zato odmah kažem da nema kruha od nadograđivanja postojeće konfiguracije, eventualno da procesor ostavi ako već ostaje pri intelu.

    naravno treba imati svježu instalaciju win-a, sa provjerenim driverima da bi se uopće moglo komentirati o štekanju u radu.
     
  8. Sleeper

    Sleeper Komšija

    Ovo ti se desi kad vjerujesh kome nebi trebao.
    Na nadogradnju ovoga ramom zaboravi...Ako komp koristish za igranje graficka bi ti pomogla(9550-9600 za 150-200KM)..
    ...ili promijeniti cijelu konfu.
     
  9. o-zone

    o-zone Novi član

    Mene iznerviraju tvrdnje o glupostima tipa "Bogatstva"
    Da te pitam: novčanom smislu koliko ti treba da kupiš solidnu konfiguraciju sada i koliko će ona vrijediti za dvije godine (i koji će tada hardverski standardi vrijediti TADA).
    Tačna je moja tvrdnja da ako si totalno tanak (kao što sam ja bio, a i sada nisam bogzna dobar) poznavalac PC tehnike, uvale ti za skupe pare nešto što je već na" izlasku sa scene".
     
  10. o-zone

    o-zone Novi član

    U igrama koje i nisu bas zahtjevne (Collin McRae 2, Call of duty) cesto se desi da se na par trenutaka slika zaledi i ton prekine, da bi potom i krenula normalno dalje.

    Nekada, kada je otvoreno više windows prozora tesko prelazi iz jednog u drugi, odnosno kada pomjeram jedan prozor iza njega ostaju njegovi "duhovi".

    Dizanje xp- a je jako sporo. Nisam mjerio ali se nacekam.

    Do sada sam radio sljedece:
    1. defragmentirao disk
    2. Iskljucio neke servise koji se pokreću pri startanju sistema (koristeći preporuke Sis Sandra testa).
    Nije se nista puno postiglo u brzini dizanja sistema.

    Everest Home Edition mi je u okviru informacija o chipsetu naveo sljedeći problem:" Podrzana brzina AGP nije iskorištena u potpunosti. Moguć pad performansi." Da li je to može biti uzrok svih mojih problema?! Znam da ploca podržava 8x AGP. I znam da je GeForce4 AGP 4X. Ali, zar nešto što je podrzano a neiskoristeno moze stvarati problem'?????????!!
     
  11. monK

    monK Komšija

    Covjece, ne razumijes moje poentu...

    J*B* mi se za HARDWAReSKE STANDARDE, ne grize me ono sto mi prodaju u VIDI-u i BUG-u i vi ovdje...

    Mislim da sam hiljadu puta, ako ne i vise, cuo kako mi je procesor ultimativna katastrofa, maticna ni manje ni vise nego prvoklasno niskobudzetno smece, graficka ne da nije graficka kakva bi trebala biti, vec je graficka koja je bila koristena u vrijeme kenozoika>mezozoika za renderisanje fekalija tadasnjih humanoida ...

    Za hard disk koji imam (maxtor) moram uvoziti ilegalno kineze i placati ih da ga hlade...

    A ipak, ja uspijevam sa tih svojih mizernih 2 GHz (celerona ni manje ni vise) i 256 RAM-a, kojeg li cuda, pokrenuti Windows XP, i ne samo to vec pokrenem word, i u stanju sam kucati tekstove u njemu, tekstove koji mi trebaju za nesto...
    Eh sad, kada dovedem ljude i pokazem im Reason. Cubase, Sonar, Reactor isl., i ono sto se desava u tim softwareima slijedi cesanje po glavi...

    U biti nisam se susreo sa procesom koji NE MOGU OBAVITI na svojoj INFERIORNOJ masini, ukljucujuci i gubljenje vremena koje se zove DOOM 3...
    Ovih dana se pripremamo za editiranje videa, npr., uopce ne sumnjam u svoju masinu i u ono sto kanimo postici...

    Jos bolje, kada ih odvedem kod prijatelja koji ima Celeron od 700 MHz, hard disk od 8 GB i bijednih 32 MB RAMA, pa kad se onda suoce sa njegovim rezultatima slijedi: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

    Ljudi koje znam, a ozbiljno se bave nekim poslovima, uopste nemaju ove konfiguracije o kojima vi pricate...I oni sto imaju super jake masine pa zele uraditi nesto s njima, obicno su previse trapavi
    da bi to izveli pa su im potrebne raznorazne asistencije...Valjda ocekuju da racunar sve sam radi...

    Ono sto pokusavam da ti kazem jeste da je prva stvar o kojoj moras razmisliti kada kupujes racunar SVRHA u koju ce on biti koristen...

    Ako ces se igrati na racunaru mislim da ti konfa sa SLI perverzijama i sa future-shock
    64-bitnim ultra AMD-om za 2-3 godine nece vrijediti vise od 700 KM, IMHO, i onda ces se opet zaliti nekome kako ti je uvaljivao vec zastarjelu tehnologiju...

    Situacija je takva i tu ces se morati zaliti beskrupuloznim kapitalistima koji ubiru novce ni manje ni vise nego na razlikama od par MILISEKUNDI...

    Za sve druge stvari software koji ti trenutno stoji na raspolaganju nije previse zahtjevan, svaki od tih softwarea ima ogromne mogucnosti koje tesko da ces istraziti do kraja u narednih 4-5 godina, a taj tvoj racunar koji ti vec imas (i koji bi trebalo pod hitno prodati) je vise nego dovoljan za jedan ozbiljan rad, i to u vise razlicitih oblasti...



    I na kraju, sta fali RAMU od 333 MHz...izuzev sto ga vise ne forsiraju po raznoraznim magazinima...

    @ syss, ta razlika se mjeri u par sekundi, eventualno 1 minuta...Trenutno ne mislim kako mi tih par sekundi bas upropastavaju zivot dok cekam windowse da se pokrenu i jedem kukuruzne pahuljice, nazalost, vec poslije prve kasike racunar je spreman za rad...

    IZA SVAKE MASINE, IPAK, STOJI COVJEK I ONO STO ON RADI JE NJEGOVA KREATIVNOST, MASINA JE SAMO ALATKA ZA RAD...
     
  12. ednet

    ednet Aktivista

    Kad si zadnji put formatiro disk i digo sistem na novo?To sa grafickom ti nije problem nikakav nego samo preporuka da bi mogo preci na AGP x8 mada i neces veliku razliku primjetiti kad bi recimo uzeo svoju karticu u AGP x8 verziji a cini mi se da ih je bilo.Ako se cesce igras na kompijuteru onda ti je najbolje nju nadograditi i ram recimo. Ati 9550 128mb samo da je 128 bita a ne 64 bi ti bila idealna a nije ni skupa i ram mozes uzeti ddr 3200 samo sto u tvom slucaju nece raditi na 200mhz nego na 133mhz.
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    @o-zone... agp nema veze sa tim, ajde ako ti nije problem reinstaliraj windowse, pa ćemo dalje.

    daj stisni ctrl-ald-del tijekom rada i pročitaj koliko ti je available physical memory i koliko se procesor "troši" dok ne diraš ništa na kompu.

    @nostromo... naravno da ćeš kupit komp za ono za šta ti treba, ali ako čovjek igra cod i colina na gf4mx sa štekanjem, šta misliš di je problem?

    shvaćam ja tebe, ali isto tako možeš i xp instalirat na celerona 333 sa 128rama i reć da je sve ostalo pretjerivanje. hebiga mislim da shvaćaš kako je puno ugodnije raditi na bržoj mašini, pa makar dobio i tih 10 sekundi prilikom loadanja win-a, excel-a ili nečega trećeg.

    uglavnom shvaćam te ja u potpunosti, fuj sli, fuj pci-e i sl... i sam sam zagovornik toga, ali ja pričam o promjenama koje bi komotno mogle ući u cijenu prodane konfiguracije, a sigurno je dobra investicija za daljnju nadogradnju.

    mislim ne da mi se sad natezat jer je čovjek tražio savjet, pa bi volio da mu svi skupa pomognemo.
     
  14. jeretik

    jeretik Komšija

    RESPECT! (nek sam i ovo nekom reko)
     
  15. monK

    monK Komšija

    nije ni meni do natezanja

    ja samo mislim da on ima solidan racunar, uz izmjenu rama i graficke ako kani igrati igara (potpisujem ednetov post)

    iznerviralo me to sto kao iz topa izbacujete definicije kao to ti nista ne valja, prodaj to, baci to...
     
  16. syss

    syss Veteran foruma

    ma znam da je taj komp ok, daleko od katastrofe, ali se radi o tome da danas-sutra neće više bit recimo sdrama (sad je već skuplji od ddr-a), a možda mu prvi susjed već danima kuka da hoće njegov komp :D
     
  17. jeretik

    jeretik Komšija

    Imas savrseno dovoljnu konfiguraciju da ti cera WinXP i sve ostalo (osim DX8 i DX9 igara) bez problema. Svi problemi su zbog Windowsa i drugih stvari (eventualno spyware-a, crva i sl.)

    Za pocetak, formatiraj disk i instaliraj Win98 i vidi jel imas iste probleme s brzinom. Nakon sto se uvjeris da sve fino radi na Win98, lijepo nanovo instaliraj WinXP, SP1 (ne 2), Zone Alarm i neki antivirus koji NIJE McAfee. U ZoneAlarmu ne daj NIJEDNOM programu i procesu da izlazi na internet ili prima konekcije s njega OSIM generic host (ali ne daj ni njemu da prima konekcije), internet browsera ili eventualno nekog servisa od Outlooka (zaboravio sam mu ime, koristim Thunderbird). Koristi Firefox.

    Meni tvoj problem lici na nekog nametinika, tj. crva ili nesto slicno (mozda cak i los rad antivirusa - ako je ono McAfee smece moguce je da on usporava sistem).
     
  18. o-zone

    o-zone Novi član


    Ama nije ni meni do natezanja. "Peace brothers in PC-s".

    Nisam PC snob koji "leti" za svakom novoproizvedenom "poslasticom", k'o muha na ......

    Čini mi se da sam pomalo pogresno shvaćen od Nostroma.

    Hardverske standarde sam pomenuo čisto u smislu mogućnosti nadogradnje PC u nekom razumnom vremenskom periodu. Sada, kada sam htio da dogradim RAM na 1 GB (jer ga XP obožava), ne mogu naći još 512 MBDDR 266 (ne 333, jer moj je PC 2100- DDR 266), jer ga više nema i nije standard, a ako ga i nađem biće skuplji nego sadašnji prosječni 512 od oko 70-tak KM.
    Šta bi bilo da mi npr. crkne memorija???(šejtan nikada ne spava...). Morao bih promijeniti gotovo sve jer moja matična što šta više ne podržava.
    Možda je tačno da sadašnji softveri i nisu baš pretjerano zahtjevni, ali zaista je lijepo raditi kada se ne moraju jesti kokice čekajući da neka aplikacija se podigne i nešto odradi.

    Za tvoju informaciju Nostromo, dok nisam kupio ovu mašinu imao sam pretpotopski Pentium I sa 16 MB RAM-a i HDD od 1,5GB. I tada sam mogao kucati u Word-u, Excelu, napraviti dobru Acces bazu podataka, ali sam morao jesti nokte, kokice i sve ostalo.

    Elem, ja sam pomalo penzioner koji voli sa kompjuterom odigrati partiju bilijara (Jimmy White's Cuebal worrld), ali me iznervira kada trebam poentirati i kada mi PC zašteka.
     
  19. o-zone

    o-zone Novi član

    Antivirus je PC Cillin - 2002 . XP je SP2 . Antispy je AD-Aware. OS je reinstaliran u sept.2004. Web-browser Mozilla.
     
  20. ming

    ming Veteran foruma

    Nostromo Lead the way :arrow: