Recenzija OCZ-a

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by n00b, Apr 5, 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Esh

    Esh HWB

    dajte ljudi sta vam, nemojte flame dizat bez potrebe.

    kod kuce imam ocz-ovu prvu ddr2 memoriju na 800mhz koja je oznacena kao "eol" jer je trazila napon od 2.0V za pokretanje sto je dovelo do problema sa prvim p965-baziranim plocama na trzistu pa su me iz ocz-a zamolili da ne objavljujem tu recenziju jer je proizvod povucen. ta memorija, iz gold serije, bez problema se overclockuje na frekvencije koje si i ti dobio sa athlon procesorom.

    druga memorija iz vista serije (cija je recenzija objavljena) se ne moze ni priblizno overclockovati na frekvencije modula koje spominjem iznad ili module koje ti imas. konfiguracija je, naravno, ista. naravno, tebi je vec jasno da usporedjujes module iz razlicite serije. pretpostavit cu da znas nesto o tome kako se proizvode memorijski moduli pa bi ti u tom slucaju trebalo biti jasno da za jeftinije / sporije serije ostavljaju cipovi koji nisu prosli na testiranja za vece frekvencije. takav primjer je upravo 'vista' serija koja nije namijenjena overclockerima i teoretski je sasvim moguce da se radi o istim cipovima koji ne mogu ostvariti istu frekvenciju, no ako znas sta je proces selekcije cipova, onda bi ti neke stvari trebale biti jasne.

    u svakom slucaju, drago mi je da si se javio i podjelio svoja saznanja jer eto sada ko nije znao, moze znati da se moduli koje ti imas super clockaju te moze da razmisli o kupovini istih kada ti napises o kojim se tacno modulima radi. za razliku od nekih, ja nemam problema pri odgovoru na kritike ili ucestvovanju u konstruktivnim diskusijama, tako da i kada (ako) se pogrijesi, vrlo rado cu to prihvatit i ispravit, no naravno lijepo je kada za takvo nesto postoje argumenti.
     
  2. n00b

    n00b Novi član

    hm.... sto se tice selekcije cipova da u pravu si ali najlosiji cipovi ne idu na ovu memoriju tako da mislim da nisi u pravu, znamo koja je OCZ defaultna memorija namijenjena office masinama... ali ok povlacim se iz rasprave do prve prilike kad budem imao VISTA upgrade OCZ memoriju... samo ne znam ni sta tada postici da dokazem da grijesis... u svakom slucaju mislim da rijeci u recenziji OCZ se lose clocka je los izbor, bolje bi bilo mi smo ga clockali do, a dalje nismo zbog....

    PS Sulu vidis kako se moze fino srociti argument bez tvoje advokature i kompleksa zvanog fudo!!!
     
  3. Vedo

    Vedo Moderator

    Ko je, sta je fudo?? :D
     
  4. DC One

    DC One Aktivista

    Novinar sa http://www.theinquirer.net sajta koji je inace poznat po nerijetkom objavljivanju neprovjerenih informacija.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    ja nigdje nisam napisao da je ocz generalno los clocker sto bi bila glupost s obzirom da se firma bavi ponudom oc i sl. proizvoda, ali je ta firma takodjer svjesna da se moraju predstavljati i jeftiniji proizvodi jer je to nesto sto od njih traze i njihovi distributeri, kako bi pokrili sto vecu liniju proizvoda.

    uzimajuci u obzir da ocz "vista" memoriju koju sam imao na testu nije najavljivao kao "clockersku" niti za "entuzijaste", vec kao izbor za one kojima treba "dovoljno rama" za vistu, nisam osjecao potrebu da kontaktiram ocz i pitam zasto se navedeni moduli nisu dobro clockali.

    naravno, moguce je da postoje i moduli iz vista serije koji se bolje clockaju jer se meni (a i drugim kolegama) kroz godine vise puta desavalo da bas memorija koja dodje iz top serije ne moze cak da radi ni na postavkama koje su reklamirane. iskustvo cini cuda.

    ponavljam, nema nikakvih problema ni za javljanje u buduce, samo obratiti paznju na par detalja kao sto su poredjenje odgovarajucih serija / cipova te ne forsirati poruke izmedju redova tipa "treba znat clockat", "radit", "pjevat" ili sta vec ako prvobitni cilj nije flame, kao sto se tvrdi.

    i naravno, zamolio bih da se zaobidju rasprave o nekim drugim sajtovima u okviru ove teme. hwb se ne bavi drugima, a sta drugi rade i kako se ponasaju, na to ne mozemo utjecati.
     
  6. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja imam samo jedno pitanje za nooba. S obzirom da tvrdi da obje memorije imaju iste cipove, da mi kaze koji su to cipovi?!
     
  7. n00b

    n00b Novi član

    model cipa ili product ID iili pak serijski broj serije posto je 1 ser. broj za citavu seriju??? ovo vise nije hardwarebase nego advokatura base........
     
  8. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nista nisam rekao. Ovo sam pitao da se informiram. Reci mi ako znas, konkretno koji su cipovi na doticnim memorijama. Ako ne znas, sve sto si rekao pada u vodu.
    Konkretno me interesuje proizvodjac i model cipova.
     
  9. ming

    ming Veteran foruma

    Fakat se pokusavas pametan napraviti, kav bolan serial number ili product ID? Pita te za chipove.

    Zna se sta govri product ID i SN.
     
  10. n00b

    n00b Novi član

    LoL
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Hoce li taj moj odgovor? S obzirom kako si se razbacivao s izjavom da su isti cipovi ocekivao sam odgovor u sekundi.
     
  12. n00b

    n00b Novi član

    ionako ne znas koji su cipovi na oczu tako da ti mogu reci bilo koji ali ti to neces znati tako da je svejedno.... sto ce oznaka tice:

    [​IMG]

    a nekad na modulima nisu isti cipovi jer su iz razlicite serije pa to izgleda ovako:

    [​IMG]
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Eto iskopao si nesto ali s obzirom da to sto si ti iskopao nema veze sa zivotom, samo si pokazao da si lupao napamet.

    Sad da te naucim.
    Konkretno tvoja memorija, s obzirom na latencije koje si spomenuo, ima Elpida cipove (konkretnu oznaku ne znam). Sto se tice platinum serije na 800MHz ima jos i Platinum sa Micron D9DQT (BT-3) (latencije 4.0-3-3-8), i Platinum Rev. 2.0 sa ProMOS cipovima (latencije 4.0-4-4-15). Drugi put prije nego nesto izvalis i izofiras se, malo se informiraj.
    Mogao si odmah napisati da ne znas.

    @neverland
    Ovo nema veze sa relacijom Tuzla-Sarajevo. Ako si ti to tako shvatio, ocito da nesto s tobom nije u redu. BTW noob uopste nema lokaciju u profilu, tako da dok ti nisi spomenuo, vecina pretpostavljam nije ni znala.
     
  14. ming

    ming Veteran foruma

  15. n00b

    n00b Novi član

    samo opet cu reci jednu stvar.... LoL.... bio si blizu ali ne... fino si se informisao na forumu.... a ako trazis moje znanje da uporedis sa svojim rado kad god hoces ali ne na forumu, bezze je... a ako me mislis izofirat tim glupostima tehnickim na forumu jel ti lakse da onda svima kazem da sam papak??? ne tangira me uopste, odrastite obojica.... i jos nesto opustite se nije vas niko napao... i bilo bi pametnije da obrisete ovaj nego nastavljati sa glupostima... razmisli o tome!
     
  16. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Cuj, ti si zapoceo sve ovo. Svoje tvrdnje si zasnovao na tezi da obje memorije imaju iste chipove. Ja ne tvrdim da nemaju, posto za ovaj recenzirani ram ne znam. Ali s obzirom da ti nisi znao ni koje cipove tvoja memorija ima, malo je bilo preambiciozno tvrditi da memorije imaju iste cipove.

    Nije mi cilj bio uporedjivanje znanja. Kad vec to potezes, prijavi se na kviz.
    Kako vec rekoh iznad, informiraj se pa onda prozivaj nekog. Over and Out. :wink:
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Jos cekamo izvinjenje za bezveznu prozivku covjeka, bezze mu je bilo ovo.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    chill out people, make piece - not war :wink:
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nema potrebe za daljom diskusijom, tako da ovo ide pod lock.
     
Thread Status:
Not open for further replies.