S939 sad ili AM2 kasnije...

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by NeTRa1der, Jun 22, 2006.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    TheInquirer.net

    Cini se da se svi varamo :D
     
  2. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Valja onda ugrabit X2 3800+ cim padnu cijene :cry:
     
  3. Cobalt

    Cobalt Aktivista

    Po vama AM2 nevalja a ja ga planiram uzet.

    Cudni ste vi ljudi :shock:
     
  4. Ronaldo_9

    Ronaldo_9 Aktivista

    Ma i ja cu ga uzet jos ove sedmice kakav god da je .... neko mora i probat :D
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    pa probao sam ga ja na par mbo i ne bi ga kupio jer nije ništa posebno... štoviše samo u probleme sa ram-om možete uletiti.

    da ne pričam o grijanju čipseta.
     
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    pa pored Conroe-a bas i ne valja...
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zbilja treba pricekat da dodje Conroe i da AMD snizi cijene...tek ce onda bit stvari jasnije...
     
  8. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    mislim da cu se ipak odluciti za S939 platformu, prije svega radi veceg izbora MB i CPU kod nas i radi toga sto je S939 platforma (nadam se) "prebolovala" one djecije bolesti koje su je mucile u pocetku :D

    ne svidja mi se bas odluka AMD-a sto zele u proljece 2007. konacno zavrsiti sa S939 erom :cry: , nekako mi sve to prebrzo ide, imam osjecaj kao da su juce predstavili S939 platofrmu...ali mora se dalje, konkurencija ne spava :)

    pricekat cu jedno 3 godine dok AM2 platforma bude uveliko dostupna u BiH, dok ne "preboluje" djecije bolesti, i dok Intel ne izbaci na trziste kakvo novo procesorsko rjesenje i dok AMD opet ne spusti drasticno cijene :mrgreen:

    sada valja izabrati odlicnu podlogu za AMD64...citao sam po stranim forumima i istrazivao malo po net-u, i primjetio da ABIT K8N Ultra i K8N SLI predstavljaju dobar izbor...
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    oke su te abitice, nećeš pogriješiti.
     
  10. DevilsAdvocacy

    DevilsAdvocacy Novi član

    Imam Abit KN8 Ultra, sta da kazem nego da je rock-stable :)
     
  11. Shenron

    Shenron Komšija

    Conroe jos nije na trzistu, tako da finalne performanse se bash i ne znaju i nije ga zasad usporedjivati sa AM2.
    AM2 valja jedino ako se upogoni skupa sa DDR2800 memorijom, koja je skuplja od ostalih, a tek ce jos malo ubrzanje dobit kad se predje na DDR21066.
    Razlika u performansama je minimalna... tako da bi je logicno uzet s939... kao sto sam vec napisao... i ja sam prosli tjedan presao na s939 i sve 5.
    Procesor hladim stock coolerom, koji je tih i proc ne prelazi 45°C full load, a u sobi je 30°C i kuciste nema dodatnih ventilatora.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Iznijet cu samo par cinjenica buduci da "svasta pisalo":

    * Cijene AM2 / S939 procesora u ovom trenutku bi trebale biti jednake ili priblizno iste (ako nisu, vas prodavac ima na lageru "stare" S939 zalihe pa vrlo vjerovatno koristi trik "novog proizvoda" pritom nudeci nerealno visu cijenu AM2 procesora)

    * Performanse S939 / AM2 procesora su gotovo jednake. AM2 procesori istog radnog takta su brzi izmedju 2 i 5%, i to pri koristenju neophodne DDR2 memorije

    * Cijene DDR i DDR2 su generalno "blizu", s tim da se pod DDR sada uglavnom nudi DDR400, dok DDR2 i dalje "dobro ide" na 533 MHz pa tek onda na 667 (informacija se odnosi na trzista "a la nase")

    * AMD prestaje sa isporukom / proizvodnjom S939 procesora (logicno), no to nece imati utjecaja direktno na cijenu S939 procesora, buduci da AMD jednostavno zeli zaustaviti njihovu prodaju te ih zamijeniti sa ekvivalentnim AM2 procesorima. Snizenje cijena AM2 procesora nastupa dan - dva prije 23. jula kada ce se Intel Core 2 Duo (Conroe) pojaviti na trzistu.

    * Svi testovi pokazuju da su najbrzi Conroe procesori zaista brzi od AMD-ove trenutne "top linije" (FX-62), no ko se malo detaljnije posveti istrazivanju, uocit ce da Intel do sada i nije bio raspolozen da ustupi na testiranje Conroe procesore "pocetne frekvencije" (najjeftinije). Imajuci to u vidu, trebate znati da ce AMD sniziti cijenu odgovarajuceg modela upravo da parira Intel-u u performansama kod "pristupacnih" procesora. Ovdje nema puno ljudi koji daju 500+ USD tek tako na neku racunarsku komponentu.

    * AMD priprema tzv. reverzni hyper-threading. AMD ce softverski emulirati dvije jezgre kao jednu, sto bi trebalo "pomoci" Windows-ima i drugim aplikacijama jer je softverska - programerska podrska nove tehnologije i dalje ocajna. Moje misljenje je da ovo nece donijeti veliki napredak u performansama (npr. sustizanje performansi Conroe procesora), no sigurno je da ce postojati odredjena optimizacija pa predlazem da sacekamo prve benchmark testove, i cuvamo se marketinga / PR-a.

    ----

    Sta kupiti ?

    * Ako kupujes na nasem trzistu, onda je logicno da kupis S939 procesor sa nekom nForce4 plocom buduci da su ipak pristupacniji i na raspolaganju je veci broj modela.

    * Ako kupujes hardver negdje vani, onda svakako idi na kombinaciju sa AM2 iz prostog razloga jer ces vrlo vjerovatno cak bolje proci (financijski) nego sa S939 platformom kod nas. Istina je da se "podmodeli" AM2 ploca tek pojavljuju pa je trziste za sada pretrpano sa skupim C51 (SLI-590) plocama.

    ----

    Sta bih ja uradio?

    * Ako ne moram imati novu konfiguraciju "danas", sacekao bih snizenje cijena AM2 procesora krajem jula te presao na AM2 platformu ili se pak odlucio (zavisno od krajnjih performansi i preferencije) za odgovarajuce Intel modele. Do kraja jula, AM2 platforma ce biti kompletna i super podrzana sto se tice chipseta i razlicitih maticnih ploca.

    * Ukoliko zelim vec sada kupiti nove komponente, onda bih isao sa vec spomenutom S939 kombinacijom kod nas, odnosno AM2 negdje gdje je pristupacnije uz nesto vece ulaganje u maticnu plocu.
     
  13. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    evo danas slucajno naletih na vijest na stranici The Inquirer:

    koliko je sad ova informacija tacna, to ne mogu provjeriti :D, ali ako je tacna onda me ova vijest iznenadila...i potakla me da polahko razmisljam o prodaji svoje ploce, proc. i memorije...
    da ne otvaram posebnu temu, a i sve je ovo vezano za nadogradnju kompa, molio bih misljenje o vrijednostima sljedecih komponenti:

    ASUS A7V880 (VIA KT880)
    AMD AthlonXP 2000+ (Thorton)
    2 x 512 DDR400 TwinMOS
    Zalman CNPS7000B-AlCu

    dakle, nije nesto hitno ali bih volio da znam otprilike koliko mogu traziti za ove dijelove tako da mogu uporediti vrijednost novih komponenti sa ovim starim, pa da znam koliko novca jos treba da dodam

    hvala unaprijed
     
  14. [tota]

    [tota] Aktivista

    ^Ides na s939 ili nesto drugo :)
     
  15. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    pa prvo sam rekao da cu najvjerovatnije uzeti S939 (i bio sam skoro posao da kupim sebi S939 platformu), ali sam malo razmisljao ove zadnje 2 sedmice o sljedecem:

    malo me ponijela zelja za 64-bitnom platformom, i zamalo da uzmem S939 :D, a posto meni uopste nije bitno hocu li sada imati novu konf., odlucih da sacekam jos koju sedmicu i, kad vec ulazem pare, onda da ih ulozim "u buducnost" :mrgreen:
     
  16. starac

    starac Novi član

    U svakom slučaju treba ići na AM2. Ne zbog performansi, već zbog ulaganja u budućnost. Očekivati neki značajan porast performansi AM2 platforme trenutno je malo lejmerski, jer je samo promijenjen utor i dodana je podrška za DDR2. Nema tu nikakve nove CPU arhitekture.

    @NeTRa1der
    Ako ti se žuri, napravi prelazno riješenje. Kupi neku Conroe ready ploču i jeftiniji procesor, pa kasnije štekaj Core Duo.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Bjezi ba, kvalitetne Intel Conroe ready ploce paraju nebo cijenama. Moj favorit je Asrock Dual-Sata 2 i kakav A64 939, dovoljno da skine lovorike razvikanim procesorima.
     
  18. Qler

    Qler Veteran foruma

    e ja cu ako Bog da da uzmem tu plocicu :D i sad sam vidio na internetu :) da je i AM2 ready :D pih :D
     
  19. arbiter

    arbiter Novi član

    heh, to ti je isto kao da biras izmedju golfa 2 i 3. trica je skuplja, al ima servo i sta ja znam. dvica je jeftinija i za odrzavat, ali smrdi, ne radi joj obrtomjer i ogrebana je iznad zadnjeg blatobrana, al je jeftinija za 60-ak posto. oba modela su u principu ista. i eto... :wink:
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    ne nužno... hint: biostar :wink: