Satelitska Televizija

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Antene.ba, Sep 8, 2010.

  1. Antene.ba

    Antene.ba Novi član

    SD ili HD ?

    Evo da otpocnemo jednu temu i u ovom podforumu namjenjen Satelitskoj televiziji :)

    Ako zelite, ostavite odgovor na ovu temu , navedite resiver koji posjedujete, HD ili SD resiver....

    Pozdrav svima :)
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Uvodjenje ili prelazak na sat. TV za vecinu je bilo uzrokovano potragom za odredjenim sadrzajem ili pak uslijed nedostatka odgovrajuce pokrivenosti preko zemaljske i kablovske mreze.
    Nakon sto je HD na zapadu vec polako presao u mainstream, puno iskoristenje HD mogucnosti novih televizora uz relativno povoljne odgovarajuce HD receivere, sasvim sigurno da je privuklo nove kupce i kod nas.

    Ja bih volio vidjeti temu u kojoj bi se navele najjeftinije varijante "kako do HD-a putem satelita" (spisak opreme u vise cjenovnih kategorija) uz listu programa kojima je moguce besplatno pristupiti te eventualno cijene i nacine za placanje nekih drugih zanimljivih kanala.
     
  3. selvin

    selvin Moderator

    I mene ovo interesuje sto Enis kaze, mada slabo gledam TV (vecinom sport), zato sam se dosad slabo i interesovao :D
     
  4. avduka

    avduka Aktivista

    imam Skaystar2 karticu u racunaru...i to mi je nes sto mi se ono najvise isplatilo sto sam uzeo za pc...mogu reci da je bas koristim!
    jedina oj je ana sto nije HD model.....najvise zbog arena sportova koji imaju vec neko vrijeme free na 39E hellasat2!
    znaci na njima imate sve lige koje se gledaju..naravno srpski komentatori....samo znaci treba imati HD resiver ili HD SS2 kartu...i ljepota od zivota....a nisu jedini koji su free...et malo da pokrenemo temu posto mi je to slobodno mogu reci hobi i ceif!
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Ja sam htio da nabavim reciever, antenu i te zezancije, jer nemam nista od opreme. Ali odustao zbog tog, kako sam cuo "silnog zakljucavanja" kanala. A za taj card sharing treba skuplji reciever, pa sam rekao da cu sacekat + sto valja nekome placat pretplatu za cs, izgleda to sad tako ide :) Pa evo cekam da neko otvori temu za te jeftinije solucije :D
     
  6. DSA

    DSA Aktivista

    ko jednom okusi cari HD slike i zvuka, SD vise nikad i ne zeli pogledati
     
  7. Waeva

    Waeva Novi član

    Imam dreambox dm 500 i CS evo vec drugu godinu, da sam prije znao da ovako nesto postoji ne bi nikad ni uveo kablovsku.
    Sreca pa su nam ovi kablovski operateri poceli uskracivati sport na hrt-u tako da sam se malo raspitao o alternativi i naletim na ovo cudo.
    Prvo sam imao sistem dm500 sa motorom koji sam ubrzo zamijenio sa 4 lnb-a tako da sad pokrivam astru, hotbird, thor i eurobird.
    Naravno mastam i o nekom hd resiveru, kad bude kesha vjerovatno ce izbor pasti na dm500hd :)
     
  8. selvin

    selvin Moderator

    Cek znaci bolje 4 LNB-a nego motor? Zasto? :D
     
  9. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Nisam neki strucnjak, ali logican bi odgovor bio zato sto sa 4 LNB-a mozes pratiti 4 satelita istovremeno a sa motorom moras "ganjati" svaki pojedinacno.
     
  10. selvin

    selvin Moderator

    Otkud ja znam da se ne treba prebacivat sa LNB-a na LNB :D Mislim nekako mi to logicno, da se prebacujes sa satelita na satelit. Samo mozda sto to s motorom ide sporije, dok ga nacilja :D :D
     
  11. JaLa

    JaLa Komšija

    Od 1. dana koristim SAMO satelitsku digitalnu TV, nase program hvala Bogu i ne palim...
    Kontao sam i ja preci na HD ali mi se cini poskupo, ako neko ima neku jeftiniju varijantu neka javne :)
     
  12. Waeva

    Waeva Novi član

    Po meni je bolje sa 4 lnb-a iz razloga sto ne moras cekati dok se motor okrece, ja sam sad npr ubacio listu kanala samo sa ovih sateita sto imam sa 4 lnb-a , napravio sam folder gdje su mi omiljeni kanali, npr hrvatska nova tv mi je na thoru, hayat na eurobirdu, sa motorom bi se nacekao poprilicno ako bi saltao sa kanala na kanal, mozda nekih 30 tak sekundi sto je meni dugo pogotovo ako vise puta saltas, dok ovako prebaci iste sekunde, bukvalno i ne primjetis da su na razlicitim satelitima.
    Druga prednost je sto je moj dm500 ludio dok je bio u kombinaciji sa motorom, svako malo mi se znalo desiti da mi box zastopa pa ga moram iskljuciti iz struje, ono izvrnem se i taman namjestim, saltam kanale i onda hajde fino na noge i restartuj ga. :evil:
    Od kada sam stavio 4 lnb-a razrahatio sam se, box se ne restartuje, ne cekam dok prebacujem kanale, zena mi se vratila... :mrgreen:
     
  13. blaf

    blaf Aktivista

    ja koristim dm 500s sa cs-om vec 2 godine i sve je ok, a to da je bolje 4 lnb-a je u najmanju ruku teska glupost, a zato sto si se ogranicio na 4 satelita, a ja ih hvatam sve, dobro skoro sve.....i okretanje antene izmedu tih satelita koje je naveo je upravo najkrace od hotbirda do etutelsata max 2 sec itd.....recimo sky uk paket nikako ne mozes gledati jer nije medu tim satelitima, a ima mnogo hd kanala i jedan je od najkvalitetnijih, a sto se tice motora, motor ti je teska kanta bio jer meni nikada ne stopa i automatski okrece veoma brzo.
     
  14. Antene.ba

    Antene.ba Novi član

    Pozdrav svima,

    Eh bas nam je drago vidjeti da ima dosta ljudi zainteresiranih za Hobi, koji se bavi Satelitskom televizijom...

    Vidim, da vecinu raje muci problematika prelaska sa SD na HD televiziju, pa krenimo redom.

    Minimum, a i pretpostavka prelaska sa SD na HD televiziju, jeste da posjedujete neki od HD Ready ( 1080i max ) ili Full HD televizora ( 1080p ).

    Razlike izmedju ove dvije gore navedene vrste LCD ili Plazma televizora mislim da ne trebamo objasnjavati, ali naravno ukoliko tek sada kupujete neki od Samsung ili LG televizora, velika je vjerovatnoca da cete dobiti Full HD televizor, koji podrzava prikaz slike u Full HD formatu, 1080p ili 1920 x 1080 rezoluciji ( Najcesce filmovi sa Blu ray disc-a ili filmovi koje skinete sa interneta u .mkv formatu ).

    Imati Full HD televizor radi potrebe prikazivanja HD Kanala sa Satelita i nije toliko bitno, jer do sada svi HD kanali koji se emitiraju preko satelita, upravo se emitiraju u 1080i formatu, pa stoga Vam i nije potreban Full HD televizor da bi ste izvukli maximum na kvalitetu slike.

    EDIT :

    Evo obrisano :)
     
  15. h2o

    h2o Aktivista

    Nesto se i nauci za u vezi Dreamboxa i njegovih kopija.
     
  16. DSA

    DSA Aktivista

    Zar ti nije bilo jednostavnije platiti oglas na forumu, nego ovako kruzis ko kisa oko Kragujevca
     
  17. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ma jok nije reklama,samo nik i lokacija ti vrište reklamom a o tekstu da ne govorimo :!:
     
  18. Waeva

    Waeva Novi član

    Sky UK nisam 2 puta gledao, a sa 4 lnb-a pokrivam bas ono sto meni treba, i meni je u pocetku bio zanimljiv motor jer sam imao vise satelita ali u sustini na kraju mi se sve svelo na ova 4.
    Filmove gledam na nekom od kanala total tv paketa.
    Utakmice gledam na Sky De, Sky It ili Canal Digital, svi domaci kanali mi se nalaze na nekom od ova 4 satelita tako da je MENI motor suvisan.
     
  19. Antene.ba

    Antene.ba Novi član

    DTI je vec sponzor na HWBase :)
     
  20. Esh

    Esh HWB

    Na ovoj i slicnim temama u ovom podforumu mozemo raspravljati o odgovarajucoj opremi, sta je bolje, kako podesiti, iskoristiti mogucnosti i slicno, a do potencijalnog kupca je na kraju da se odluci gdje mu je najbolje kupiti. Mislim da je ok da sto su kolege registrovali acc i naznacili iz koje su firme, da ne bi bilo poslije ko je iz kojeg "staba" i na "ciji mlin navodi" :)