Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma teško je ovu alficu naći da nije gažena. A da je tamnija siva ili crvena, ipak je to alfa :D
    Ne znam, teško se prodaju, pratim svakodnevno, možda bolje još sačekati bez zalijetanja

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  2. dams82

    dams82 Komšija

    Posve teško se prodaju, i onda im pada cijena. Jedan naš drug ovdje je bio alfista godinama, i baš ovakvu je imao zadnjih godina (samo nije 4x4), dugo je prodavao, mjenjao,i jedva je uspio zamjenit uz doplatu za focusa mk3... Kaže neće niko, i ko hoće gleda svaki detalj jer se to baš kupuje iz ljubavi prema alfi...

    Sent from my A52 using Tapatalk
     
  3. Haker

    Haker Veteran foruma

    A neopravdano. Motori jedni od najizdržljivijih, problema par sitnih ništa više nego bilo koje drugo auto. Najveća mana kao što kažeš je težina, ova sa q4 ima sigurno preko 1700kg.
    Meni samo žao što je nisam kupio na prvom mjestu kada sam gledao auto.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  4. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Ma nema smisla, 159-ka je USS Enterprise za jedan krš tipa Passat B6 a odnos primjeraka na cesti je 1 na prema 1000.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    159-ka je vrh auto, samo ja nebi kupovao ovu Q4 ili bilo šta slično, počne glava boliti od toga, evo jaran dao 6000 KM na Passatu CC, stradala mehatronika od DSG-a na 220k, pa kasnije problemi pogona 4x4, dao još na auto gotovo koliko ga je i platio. Samo klasika, maunelac, fwd ili rwd, ko ima para za bacanje i egozotiku neka kupuje dsg 4x4 i sl.
     
    Haker likes this.
  6. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Ma Yugo najbolje.
     
    selvin likes this.
  7. selvin

    selvin Moderator

    Pa nije CC za sirotinju. A kod nas ga sirotinja kupuje.
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Znaci platio ga nesto vise od 6000? Pa sta je ocekivao.
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Platio popravke 6k
    Nije problem ni dsg ni 4x4 nego kilometraze na kojim se takva auta kupuju. Da kupiš auto sa stvarnih 100k ili i 200 bilo bi to ok.


    Sent from my iPad using Tapatalk
     
  10. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Kod nas sirotinja kupuje i A8, da im je da su gospoda nazor. I onda takva auta budu na losem glasu, a ustvari su isplivale godine neredovnog odrzavanja.
     
    selvin likes this.
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Zato sam ja kupio "sirotinjsku" skodu sa 1,9tdi, jer je polovna :D Imao sam za istu cijenu pasata, al kad ga pogledam u glavi mi samo da je to preslo milion km :D
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Što se kilometraze tice, sigurniji je covjek sa benzincem koji nije imao plin. Ali je problem kupiti alfu jednako kao i BMW. Njihovi vozaci jednostavno divljaju i voze auta na limitu. Kada se god neko vrti na kruznom i pokusava da drifta/pod rucnom se vrti, ili je BMW ili Alfa. Nema treceg. Ta su auta magnet za panjeve. Zato i jedni i drugi slove da su kvarljivi. Jednostavno ih voze pogresni ljudi. Ima jedno pola godine kako gledamo E60 do 15K i sve i jedan dobar primjerak je benzuin automatik karavan. Valjda nisu zanimnljivi divljanerima.

    Nemoj 4x4. Za stvarnih 100K ti trebva auto mlado 5-6 godina. Sva su ta auta presla pola mil. Zato radis sve preventivno prilikom kupovine auta. Mali i veliki servis, zamjena ulja u mjenjacu i diferencijalima. Pogledati dobro kardan, da li ima lufta itd. Otvoriš samo karter mjenjaca i vidiš koliko ima piljevine i sve ti je jasno koliko su dorbo odrzavani.
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ma neću ovu sa na sva četiri. Zato tražim 159 karavana, kontam opet nije to neki balavac vozio.
    Sačekati ću kraj ljeta/zimu, kada se riješim Citroenke i svog auta, onda valjda izleti nešto.
    Slabo ih ima na oglasima, danima 122 primjerka, od toga trećina karavani max i od toga dva tri vrijedna gledanja

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  14. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ako imas novca pogledaj i vani negdje pa da si uvezes. Naci ces kvalitetnijih i ocuvanijih nego kod nas. Samo se pazi turcina svercera, od njih su nasi naucili zanat :D
     
  15. KingT

    KingT Veteran foruma

    Bas tako, ako imas nekoga da ti uveze Alfu iz Svicarske to ti je garancija jer tamo nema manipulacije sa kilometrazom.
    Evo jedna fina https://www.autoscout24.ch/de/d/alfa-romeo-159-kombi-2010-occasion?vehid=8580730 izasla bi te da je uvezes oko 14k KM na cesti :)
     
    Haker likes this.
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Uzet ću sve u obzir, ova super izgleda mada je pegla sve oko tog uvoza.

    Alfa Romeo Alfa 159 (14.500 KM)
    https://www.olx.ba/r/42660836/114743

    Ova mi je zapala za oko kod nas. Daleko mi je za pogledati tek tako ali ima super opremu i 17" točkove. Fino i krasno ove TI oprema ali spuštene i još 19" na njima, nije to za našeg makadama.
    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
    Last edited: May 10, 2021
  17. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Oprao je motor da mozes jesti sa njeg. :) Pripazi ako je budes gledao, izgleda da je svercer, gledaj mu zavrsene artikle.
     
  18. Haker

    Haker Veteran foruma

    Pa baš se ne čini kao švercer, 56 artikala u pet godina, profil mu nema veze sa autima. Više imam transakcija od njega teoduplo a nisam švercer :D

    A motor većina ljudi opere, kada se gleda auto ne može se sve u par sati upraviti da si najbolji na svijetu. Faktor sreće uvijek igra ulogu kako te zapadne :)

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Platio ga 13k ali do sada je dao jos toliko na njega.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Samo da znaš da su to jako tvrda auta, naše ceste su loše, ako ti drndanje ne smeta idi na 159-ku, to je jedina moguća zamjerka, ostalo sve top. I recimo problem u Tuzli je ozbiljnog majstora za talijanska auta, nema ih puno na cesti.