Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Pricamo o kombinovanoj potrosnji. Vecina prodavaca tvrdi da ovaj motor kombinovano trosi ispod 4L.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Re: RE: Re: Savjeti oko kupovine automobila u BIH

    Ja kako sam uspio procitati u nekim reviewima neki maks avg je bio 50 mpg a to je 80km sa galonom a to nije ispod 4L. Auto dwfinitivno nije potrosac al ipak te cifre sa ispod 4 u kombinovanoj voznji jedva hibridi da mogu napraviti.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  3. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Pa zato i kažem, imam auto koje će uzeti 4-5l otvorene vožnje ali u gradu 7l minimum.
    Kako to da kombinovana vožnja 4.2l. Uredu je otvorena vožnja, ali urban 4l.
    Druga je stvar ako to tamo neko testira u nekakvim idealnim uslovima sa idealnim načinom voženje.

    Uostalom nije isto vozati auto po gradu u Holadiji i po brdovitoj Bosni, pa kod nas je i u gradu brdovito :D

    Ali evo uzmimo za primjer Octavie Scout i njene potrošnje, auto je sa težinom na nivou V2.
    http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=20412
    Nije mi jasno kako auto od 1.5 tonu može imati potrosnju ispod 4l
     
  4. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ipak ti je ova skoda 2.0 a volvo je 1.6 a i skoda je sa 4x4 pogonom sto jos jedan minus kad je potrosnja u pitanju. Ja bih rekao da ta deklarisana potrosnja od 4L u kombinovanoj voznji jeste ostvariva al nije to nesto sto ce biti svakodnevnica. U gradu,naravno na ravnom i gdje mozes hvatati zelene valove mozes imati potrosnju oko 5L al to je da nikad gas ne pritisnes nego samo da se kotrljas a i na otvorenom se moze kotrljati na 3L sa brzinom od oko 70km/h i moguce je to izvesti al prec 30k km za godinu tako ne bi ni moj dedo mogao.

    A vezano za tezinu,skoro sam iz Gracanice otisao do Zivinica na aerodrom i vratio se napravivsi konacnu potrosnju od 3,5L na tih 100km vozeci na tempomat citavo vrijeme imedju 60 i 70km/h sa pasatom teskim 1510kg 1.9TDI 77KW BlueMotion kojem uradjen remap na 105KW.Bilo je rano jutro i cesta bez guzve,nit sam koga pretekao nit sam ijednom prikocio,znaci moguce je samo sto se to dogadja jednom u tri godine :D
     
  5. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Taj D2 je 1.6 HDI motor. U autima laksim od Volva (308, C4, Focus) potrosnja nije niza od 4l, pa nece bit ni u Volvu. Koliko god da ovi trose, dodaj malo zbog tezine i to je to. U prosjeku ce opet biti ispod 5l kombinirane voznje.

    Volvo pretpostavljam ima start-stop sistem, to pomogne ko puno vozi u gradu, cim se motor zagrije pocne se gasiti kod stajanja. Ali mislim da je efekat toga na prosjecnu potrosnju zanemariv.
     
  7. Almir

    Almir Komšija



    potrošnja kod mene, znači 4,5 kad je sve ideale, u prosjeku to je 1% moje relacije a inače je 6,5l prosječna po bordu i mojoj matematici
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Opet potrošnja :)

    Na 4000 km. Znaci, Swe, DE, Aut, Slo, Cro i BIH, pa onda Sarajevo 2 hefte.

    2.0 tdi bluemotion 6.4L
    2 odrasla, 2 dijece, prtljaga i roof box. Po meno sasvim ok.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    A taj roofbox je uzeo litar po stoji
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: RE: Re: Savjeti oko kupovine automobila u BIH

    Tako nesto. Kazu 10-15%. Veliki je.
     
  11. black

    black Komšija

    [​IMG]
    Seat-i ce oko 21 hiljadu kostati , novi su.
    Jette su polovne.
    Seat-i su 1.6 TDI sudeci po auspuhu.

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Da smo u nekoj normalnoj zapadnoj državi, bila bi mi volja uzeti Tesla S3.
    Mislim da je to budućnost i to skora u auto industriji.
    Čitao sam negdje da će Norvešla zabraniti uvoz i prodaju auta na fosilna goriva za 15 godina.

    Ova Jetta je lijep sedan, mnogi bi se mogli usrećiti :)
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Jaran mi skoro kupio alteu xl sa 1.6tdi za 17.5k,2011g i nesto malo ispod 120k na satu. Ovo novo za 21k je puno bolja kupovina

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Al opet Dinček nov Toledo je 23k.
    Ne bi me čudilo da ovi naši uzimaju dobar kajmak.
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: RE: Re: Savjeti oko kupovine automobila u BIH

    A Jette?

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  16. black

    black Komšija

    Koliko sam naucuo to je za neku firmu. Prljave su prilicno unutra.

    Poslano sa mog X80 Plus(H5C5) koristeći Tapatalk
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sta onda dolazi a da je moguce kupit fizickom licu? :)

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  18. black

    black Komšija

    Ovi Seat-i npr. , tek su poceli dovlaciti. Rascistili su parking vec, oko 700 auta ce dovuci. Ne znam ima li kakvih oficijelnih informacija vec , ovo samo prenosim informaciju od covjeka koji radi u Porsche-ovom krugu u Reljevu.

    Poslano sa mog X80 Plus(H5C5) koristeći Tapatalk
     
  19. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    idu ovi seati, dosta puta sam gledao na stanici kad sam cekao tramvaj kako ih onaj kamion vozi, svi su bili bijeli karavani, otprilike sto bh telecom sad fura, par puta tako vidio.

    leoni si pravo lijepi.

    Sent from my E6653 using Tapatalk
     
  20. Almir

    Almir Komšija

    prije cca 20dana sam bio u seatu da vidim ta vozila uglavnom nisu imali na stanju ništa, dolazi im po 10 komada ibiza, altea i ostalo iz seat programa svi su dizeli i ovako 10 hilja ispod cijene, znači za 20 hilja ste mogu uzeti neki stari benzinac ne tsi i sl, sad po toj cijeni ide dizel 1.6 što će biti definitivno bestbuy, cijena je za keš nikakve zamjene i sl i navodno sve je ko rezervisano što je naručeno...