Savjeti oko kupovine automobila u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by bhd, Dec 21, 2010.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    40k godisnje. Znaci auto put standardica. Cijena je nesto manja od Swe. Ima li kozna sjedista?
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nema, ali sam malo pregledao oglase ima ih i sa koznjacima za cca 11K brutto.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ode Fiat, prodan za 10 dana.

    Cura sto je kupila je iz Bihaca, ostalo je jos odjavit vozilo kad bude isla za Bihac, kako bi ga tamo mogla prijavit. Original polise ostao kod mene, auto cu odjavit za desetak dana.
     
  4. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: RE: Re: Savjeti oko kupovine automobila u BIH

    Eto meni ta platnena sjedista neudobna pravo. Meni. Nisu katastrofa al nisu za 2000km puta :)
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ostaviu joj barem potvrdu o registraciji, valja joj doci do Bihaca bez dokumenata, a u RS samo cekaju da te uhvate :)
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dao sam ja njoj sve osim polise i zelenog kartona. A od polise ima kopiju. Ja cu pricekat da se ovdje odjavi auto pa onda uzet kopiju vlasnicke i nece mi nista vise trebat da ostvarim popust.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    I ja sam ovo procitao pa se zacudio. Kopija polise nije vazeci dokument u slucaju policijske kontrole. Polisa se veze za vozilo i njoj je trebao ostati original, a tebi kopija (naravno i kopija vlasnicke) da bi mogao ostvariti popust. Znaci ti sad cekas da ona dodje do Bihaca da ti javi da je dosla, da bi ti odjavio vozilo a ona ga u Bihacu prijavila? Sta ako je u medjuvremenu klapi radar? :)
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    To su sve informacije dobijene u osiguranju. Meni treba jos samo kopija vlasnicke kad se auto ovdje u Tuzli odjavi, odmah nakon toga ona ide za Bihac. Ona ima vlasnicku, saobracajnu, kupoprodajni ugovor i kopiju polise. Sad je li ok ja ne znam, znam samo sta su u osiguranju rekli. Naravno, da sad sta bude, opterecuje se moje osiguranje.
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja znam kad sam ja kupovao auto, da ga je prethodni vlasnik odmah odjavio i da sam ga ja odmah prijavio na sebe, original polise je ostao kod mene a on je dobio kopiju vlasnicke i kopiju polise (sve ovo je urađeno po savjetu predstavnika osiguranja) kao dokaz osiguranju da bi mogao ostvariti popust i to je to. Ja sam uredno u martu ove godine prvi puta registrovao vozilo na svoje ime. Ona vrlo lako moze popušit kaznu jer nema original polisu kod sebe, a ti original polisom mozes hladit' jaja jer je ni za šta drugo ne možeš koristiti :)
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Ma ako je mladja vozacica mozete se lako dogovoriti
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Moze se i vise od hladjenja jaja s polisom obaviti. Dobije se povrat novca za onoliko koliko je dana preostalo na njoj. Proces traje malo duze al pare stignu na racun.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Tacno,ali nije to a kupcem auta dogovorio..... Ja govornim o ovoj konkretnoj situaciji

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Auto je jos uvijek fakticki na meni. Samo sto ona ima ugovor da je kupila, i ima sve osim originalne polise. Ne vjerujem da ce zbog tog imat probleme. Moje osiguranje je pokriva, jer je polisa validna.

    Sad hoce li se neki seljak policajac nac da sere to ne znam, i smije li.

    Al je moguce da bude problem kad bi htjela sa odjavljenim autom do Bihaca, kako bi ga tamo prijavila. Ne znam kako je planirala ic.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Stivi je odradio dobro, ja sam sa ovjerenom kopijom osiguranja (pečat osiguravajuće kuće na kopiji) vozio 6 mjeseci sa redovnim policijskim kontrolama, auto je bilo prevedeno na mene u vlasničkoj a osiguranje je glasilo na ime prethodnog vlasnika. PRethodni vlasnik je zadržao orginal osiguranja i odjavio vozilo koje je bilo u KS, ja sam imao ovjerenu kopiju i kupoprodajni ugovor, sve se dobro zavrsilo. Eh sad ne znam kakvu je on situaciju sa popustima imao.

    Btw kolega je škodu iz Banja Luke do Tuzle dovezao sa kuporprodajnim ugovorm bez registracije, policijska kontrola u Prnjavoru mu nije pravila probleme, ali su rekli ako vozilo namjerava voziti narednih dana da mora auto odmah isti dan prijaviti u Tuzli jer je kupoprodajni ugovor glasio isti dan, a znamo koliko traje procedura dobijanja probnih tabli. Policiju boli kurac za osiguranje, čak ga i ne moraš imati, rekli su mu da tu dionicu puta vozi na svoju odgovornost u slučaju nesreće. Bitno je da se ima dokaz da auto nije ukradeno, a to je kupoprodajni ugovor, saobraćajna ili neki drugi dokument koji dokazuje da taj koji vozi ima prava na vozilo, a sve ostalo je na svoju odgovornost.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ja i dalje tvrdim da obična kopija polise nije validan dokument (a polisa pored saobraćajne i vozačke je dokument koji moraš imati čim izađeš autom na cestu) i da policija ako hoće, može praviti problem, ali isto tako tvrdim da sa tom kopijom prethodni vlasnik može ostvariti popust u osiguravajućem društvu. Iz kog razloga onda original polise zadržati za sebe??
     
  16. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Ma bitno je da ima original potvrdu o registraciji, jer to je dokaz da je auto bilo na tehničkom i da su plaćene dadzbine drzavi. Polisa ti treba samo ako imas udes zato je nosis sa sobom.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Ne govorim sta je bitno nego sta zoobs nalaze da moras imati kod sebe.

    Sent from my MI 3W using Tapatalk
     
  18. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Re: RE: Re: Savjeti oko kupovine automobila u BIH

    Nije tesko auto a d2 je mnogo jak motor. Cisto sumnjam da je 4L. Blize 5 :)

    Moj benzinac je oko 7 vuko. 7.2 kroz njemacku ako se dobro sjecam.
    Nadjes i V70 sa D2. Nesto sto je meni cista glupost. Ali ide.
     
  19. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Re: RE: Re: Savjeti oko kupovine automobila u BIH

    Pa nije tako lagano auto ipak je 1.5 tona u autu.
    Pogledam recimo VW konkurenciju, pa auta sa 200 kg manje troše više.
     
  20. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Tale kod njih je vecinom autoput pa mogu spustiti potrosnju, kod nas je druga prica. Po gradu ce taj Volvo benzinac uzeti preko 10 lagano a dizel 7-8.