Sinteticko ulje za automobil

Discussion in 'Generalna diskusija' started by dmr, Aug 30, 2020.

  1. Mujka

    Mujka Komšija

    pa nije obavljao propisano ako je 3 godine...
    do 7 godina otpad moze u njemackoj gdje predju 500 000 za taj period u bih to ne moze ( i kod njih drzava potiče kupovinu novog...)
    kako je taj tvoj odrzavao i nije otvorao haubu vise bi volio da je radio doktorske disertacije i pazio ta kolja bolje da nebi ti sad počeo radit ....
    odakle ti to da se nama šalje koristeno ulje ?
    ovo za djelove necu komentarisati samo bi volio da ti se to ne potrefi :D
     
  2. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Kod mene je svakih 365 dana ili 25000km. ja sam presao 25000 za godinu, pa vidjet cemo dokle ce. Sad je na 125k predjenih i slijedece mijenjanje je na 150k. Ja ga planiram mijenjati na 190k svakako :D
     
  3. nFare

    nFare Komšija

    Obavljao propisano dok je bilo auto u garanciji tj. Otišao jednom na servis :D
    Sad je u dobrim rukama nadam se da će slušati :D

    U zemlje trećeg svijeta uljarska mafija šalje ulja, u zemlje "drugog svijeta" gdje mi nažalost pripadamo, dolaze auta što su europejci naprdili da se rade servisi, na to sam mislio.

    Btw sam sam zamijenio zračni filter i filter klime, samo da potvrdim kliše kako vozači Alfe vole da su ispod auta:D, oba fabrička ugradnja (8 god.).
     
  4. Mujka

    Mujka Komšija

    jaro moj :D
    nadat se da nece bit light show :D
     
    nFare likes this.
  5. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    @nFare Po cemu mislis da je fabricka ?
    Tesko da mogu izgurati 8 godina, nakon 2-3 su gotovi.

    Ne mora znaciti da je radio servise svako 3 godine, ima mnogo ljudi koji urade medju-servise van ovlastenog a ove za knjigu u ovlastenom.
     
  6. nFare

    nFare Komšija

    Radio je kod "jarana" na crno, a kontam prema zadnjoj zamjeni koju je imao prije 2,5 god na ca. 25 000 Km manje.
    Zračni filter je imao pečat fiat grupe bez oznake stvarnog proizvođača što je tipično samo za prve ugradnje, šarafi podnice su isto bili u stanju da najvjerojatnije nisu nikad odvrtani, za klimu nisam siguran ali po stanju koliko je smeća bilo...
    Uhljup neki, dingospo.
     
    Last edited: Sep 2, 2020
  7. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Logo ne znaci je li ili nije, ovdje ovlasteni cesto stavljaju takve brendirane filtere, eto bas u mene su friski dosli sa logo-ima Mazde.

    Mada po ostatku tvoje price svasta je moguce, sreca nije velika kilometraza pa mozda i prodjes bez posljedica dugorocno.
     
    nFare likes this.
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovaj veli da je ovo najbolje :D
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Je li stvarno toliko bitno koji je proizvodjac ulja? Bas sto neko rece, analizirate kao da je doktorska disertacija. Odvezem auto na servis, zamjene i vozim ga. Hoce li stavit shell ili njegovu kopiju boli me briga. Masovna proizvodnja kopije nije sigurno kao na onom videu sto lik peglom zatvara cepove. I to je ulje koje je ok. Mijenjam na 10k, taman da vozim na bimal, izdrzat ce.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    dams82 likes this.
  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovaj i jeste doktor medicine haman :D Kaze samo mu to ravenol ne ostavlja crno na auspuhu :D

     
  11. selvin

    selvin Moderator

    Razumijem ako auto ima neki problem, osjetljiv neki motor, i slicno. Ali ako je sve ok, sipaj i vozi, ne ženiš se sa uljem da ga biraš toliko.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa dobro ovaj tip bas pretjeruje ali eto ima smisla da odradi testove i da ima yt kanal. :D
     
  13. Haker

    Haker Veteran foruma

    Covjek je doktor, odlucio sam održavati auto i tako krene i sa klipovima, ja ga pratim simpatican kanal a naš. Posebno ovo o uljima, baš je ljepo objasnio da jednom pogledaš i bude ti jasno sve za sva vremena.
    I naravno, ko će najveću nebulozu izvaliti nego ovaj nesretni selvin.
     
  14. selvin

    selvin Moderator

    Sretni, nije nesretni Selvin. Ali ti opet ne kontas standardno. Nisam ni pogledao video, ja govorim za vas koji pisete doktorske disertacije na temu izbora ulja za svog ljubimca od koju hiljadu KM-ova. Zasto? Imate mehaničare, sto morate ljudima uzet koji cener zarade. Svako nek se bavi svojim poslom.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  15. dams82

    dams82 Komšija

    Selvin je u pravu, diže se prašina oko ne baš toliko bitnih stvari... Evo Haker je sam rekao da prelazi vrlo malo kilometara,ulje će vjerovatno mjenjati svake godine, a nije problem ni ako bude vozio malo duže. Zašto se zamarati uljem koje se vjerovatno neće ni iskoristiti do kraja, a završit će na otpadu. Neka se o tome brine neki taksista koji mjenja ulje svaka 2 mjeseca...
    Ja sam u svoja auta uvijek sipao neko prosječno ulje, ako sam sumnjao u kvalitet mjenjao sam ga ranije, nisam imao zbog toga problema, sad trenutno sam "osuđen" na skuplje jer nema alternative trenutno na našem tržištu (za moje auto).

    Sent from my Mi 9T using Tapatalk
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nije neka mudrost promijeniti ulje. :D
     
  17. nivla

    nivla Komšija

    znam masu raje koja godisnje predje 4-5k km
    za tri godine oni predju max 20k, nek mi neko da razumno objasnjenje sto oni ulje i filter ulja ne bi smjeli mijenjati svake 3 godine posebno ako je longlife kojem je npr fabricki propisano 30000 ili 2g
     
  18. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Puno je 3 godine, ali 1.5 do 2 godine mozes ako prelazis 4-5k godisnje a pri tome ne divljas sa autom.
     
  19. nFare

    nFare Komšija

    Pretjeruje se u vakom slučaju i ja sam prije za 147-cu kupovao samo Seleniju i plaćao sav sretan duplo skuplje jer sam bio mlad i neiskusan :D, sve je to jedan debeli marketinški trik, masno se plate oni natpisi proizvođača automobila na uljima, teba kupovati preporučenu gradaciju i to je to. Uljarska mafija je svakako iznad našeg dometa. Kada spominjemo kopije to su zapravo uglavnom korištena ulja koje dolazi iz "razvijenih" zemalja, baš kao što se i evropsko smeće koje mi pomno razdvajamo, reciklira oko 15-20% a ostatak se proda "preko okeana", tako i to ulje završi u africi kao i pomno očuvana ambalaža iste. Filtrira se, dodaju aditivi za boju, zapakuje u originalnu ambalažu, zapečati i bog te veselio. Ta ulja i ostanu uglavnom na tim tržištima a vjerovatno se pokoji litar i prošverca nazad, što će opet veliki proizvođači to nama i dati do znanja pa da svi fino kupimo ono koje je najskuplje kako bi bili sigurni da je orginal.

    @ nivla, postavio sam gore sliku iz manuala gdje piše od strane proizvođača, spomenuto je već da je to i radi kondenza. Ja sam isto mišljenja da bi moglo do dvije godine normalne vožnje.
     
    dams82 likes this.
  20. Haker

    Haker Veteran foruma

    Meni su ulja zanimljiva tema, nije mi bilo mrsko ispitati šta znače oznake i specifikacije ali to nije bitno. Stvarno je glupo sipati svašta u auto posebno jer i najskuplje ulje ne košta kao pun rezervoar goriva, tako da produživati zamjenu na dvije godine nema smisla.
    E sad, selvin je sretni gigant pa ga boli dupe za auto od par hiljada :)
    I nema veze koji brend, vidiš koja specifikacija ide za tvoj motor, kupiš koji hoćeš brend i ćao. Nije brate nikakva nauka