skyDSL - Internet putem satelita - clanak

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Lamagician, Jan 27, 2004.

  1. gospodin

    gospodin Novi član

    To na 60 m nije moguce ali vec na 100 postoji mogucnost.
    Pojasni mi malo te druge mogucnosti??

    "uređaj se zove repeater i ne znam da li se to još uvijek može nać po dućanima... alternativa je aktivni hub sa što" !!
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    pa što je kabel bliži 100-om metru, to su smetnje veće, što znači ako pojačavaš signal pojačavaš i smetnje... probaj da to bude što bliže izvoru (unutar prvih 100m kabela).

    aktivni hub, uz zadaću spajanja više kompova na jedan link, radi isto što i repeater... pojačava signal, samo mu moraš osigurat utičnicu na gradskoj mreži jer rade na adapter... pasivni hub ne treba dodatno napajanje (i jeftiniji je), ali zato ne pojačava signal, zato pazi na to.

    ovo ti je i jedina mogućnost, osim ako ne nađeš repeater... a sumnjam da ćeš uzimat switch samo radi produljivanja kabela.
     
  3. gospodin

    gospodin Novi član

    Gdje se hub postavlja ??
    Nemogu na sredini kabla ( tj. 60 m) jer nema u blizini
    uticnice !!
     
  4. gospodin

    gospodin Novi član

    Dali moze duzina kabla od hub da bude 60 m pa da
    zajedno sa kablom od mreze ide iz stana ???
     
  5. syss

    syss Veteran foruma

    e sad si zakomplicirao :)

    oćeš produžit kabel za napajanje od adaptera na 60m? to vjerovatno može, samo trebaš zaštitit taj hub i konektore od vode, snijega & dreka... stavi ga u neku nepropusnu kutiju, recimo razvodnu za el. instalacije, naravno odgovarajućih dimenzija.
     
  6. gospodin

    gospodin Novi član

    E sad si i ti mene zapetljo :D
    Gdje ja ustvari trebam stavit taj hub??
    Na polovici od kabla ???
     
  7. gospodin

    gospodin Novi član

    E sad si i ti mene zapetljo :D
    Gdje ja ustvari trebam stavit taj hub??
    Na polovici od kabla ???
    Ako da, onda moguli hub napajat strujom iz stana ???
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

    A da ti razmislis o wireless?
     
  9. syss

    syss Veteran foruma

    pa najbolje bi bilo ga stavit na pola kabela... vjerovatno će hub radit sa produženim kabelom za napajanje.

    crazy, pa nije li wireless puno skuplja opcija od 120m kabela + hub (to sve skupa košta 10-20€).
     
  10. gospodin

    gospodin Novi član

    Izaslo bi me nekih 75 eura sve to ,a
    za wireless treba idealna cistina .
    Ako je moguce to napajanje HUB-a iz
    stana onda nece biti problema !
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    pa kupi neki 4-portni aktivni hub, prereži kabel za napajanje, produži ga na koliko ti treba (zalemi žice ako je moguće i dobro izoliraj), upali... ako svjetli power led-ica (a 99% da bude), onda je sve ok.
     
  12. gospodin

    gospodin Novi član

    Dali za napajanje HUB-a treba UTP kabal kao i
    mrezni kabal ??
     
  13. Shenron

    Shenron Komšija

    ne. uzmes onaj obicni kabal za struju.
    kuzis???
    dakle isto kao sto Printer, skener, monitor prikljucujes na struju tako prikljucujes i taj HUB.
     
  14. gospodin

    gospodin Novi član

    Znaci treba da kupim 60 m tog kabla,
    Dali mogu kupiti to i kolike su cijene ako neko zna ??
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    dođi u dućan elektromaterijala i traži... licnasti (radi bolje savitljivosti) dvožilni kabel, na to će te frajer pitat koje debljine, a ti ispali pol kvadrata ili kvadrat (mm2)... metar tog kabela je dosta jeftin.

    kada dođeš doma sa 60m najobičnijeg dvožilnog kabela, trebaš prerezat onaj kojeg ćeš dobit sa hub-om... znači od strujnog adaptera ---> hub i između tih rezova spojit ovih 60m. pazi na polaritet, da ne bi krivo spojio (+ na - i obratno).

    crazy na hub-ovima nisu trožilni kabeli ko za monitor i sl.
     
  16. gospodin

    gospodin Novi član

    "da ne bi krivo spojio (+ na - i obratno)."
    Ako se ubijem ti si kriv :D

    Mozete mi dati link gdje se prodaje ta mrezna oprema i HUB-ovi, i kolike su cijene ??
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    to radi na 12-ak volti... da staviš te gole žice na jezik, preživio bi :)
     
  18. gospodin

    gospodin Novi član

    Dajte jedan link gdje cu naci opremu (HUB)
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    ja sam gledo kod sebe u hr i nemrem ga nać po dućanima!

    ovako... ajde ti fino uzmi tih 120m kabela i spoji sa igraonom, konfiguriraj sve i to... ako igre idu i sve je oke, onda niš ne moraš kupovat, ako "šteka" onda ćemo dalje... uglavnom za igre ti je i 10Mbit link dovoljan. traži cat5e kabel dok budeš kupovao.
     
  20. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Nece biti frke. 100 metara je teoretska granica, za optimalan signal i ta sranja, po standardu, kad mrezu postavljas u firmama i to. Sam sam postavio uticnice na dva kraja cijele kutije utp kabla, ova je bila od 300 metara, slao fajl sa laptopa na laptop, brzina je bila oko 400kbsec.

    Sto je duzi kabal, signal slabi, i kompjuteri moraju slati veci broj paketa, jer nekolicina istih ne stignu nikad, pa ih salje opet.

    Ako ce kabal biti vani, ne preporucujem ti da koristis utp, nego STP kabal, koji ima dodatnu zastitu od vanjskih smetnji i nepogoda :)

    Eh sada kako si ti to konto razvuci do igraone, ja pojma nemam, ako ne mozes ukopati kabal, preporucujem ti da koristis bandere. :) Obuci se ko komunalni radnik, merdevine u ruke i lagano :)