SPDIF - Digital Audio Selector ili switcher

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Nani, Oct 16, 2009.

  1. Nani

    Nani Komšija

  2. syss

    syss Veteran foruma

    isto ko i u hrvackoj :D

    mislim napamet pričam, ali poučen iskustvom takve stvari su nas ili zaobišle ili moraš kupit monster-ov switch sa ultra durable kondovima sa gigabyte ploča za 500€ :)
     
  3. Nani

    Nani Komšija

    Joj jesmo, jesmo..zadnja rupa na sviralu!
    To si i ti gledao za svoje Z-5500? :D
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    ma ne... kažem, pričam napamet, ali obično tako to bude sa tim hardverom izraženim u dolarima.

    ebay i don't look back :D
     
  5. JVC

    JVC Overclocker

    Nema sanse da to ovdje kupis, provjereno, a cak kad bi nasao kostalo bi 500km. jer je to za nase trgovce NASA rezervni dio.
    Pogledaj samo HDMI svich, ovdje je 250-300KM. a u Linksu 100KM. sa daljinskim.
    Nego ili vani ili rucno. :mrgreen:
     
  6. Nani

    Nani Komšija

    Kume sve vise me ubi "profesionalni" defekt! Naslusao sam se HD zvuka koji dodje do izrazaja u sobama od 50 kvadrata. Mislim na 7.1 DTS HD Master i Dolby True HD zvuk.

    Samo veca zvucna zavjesa kao i kod THX Ultra 2 specifikacija al nemam onaj osjecaj kao audiofili da primjetim razliku.
    Cak imam osjecaj da jacina z-5500 sa 5.1 DTS-om i DD-om je isto overkill.

    Ispade mi da uzemm jeftino nove z-5500 i to i odradim. Sad sve sto imam mora ici preko nekog SPDIF switcha. Prodao receiver i zcucnike masno prije 2 mjeseca jednom strancu jer je to sve bilo overkill za sobu od 20 kvadrata!

    Sad opet u dilemi, uzeti neki switch automatski kao onaj sa prvog linka ili neki av receiver sa pre outom da bi mogao spojiti subwoofer od z-5500 preko mono phone adaptera na njega. Recimo Pioneer 919-ku.

    Muka ziva, jos kad kod nas nema uzeti ono sto bi najbolje bilo, sta reci dalje...
     
  7. AggressoR

    AggressoR Aktivista

    jedno pitanje

    Je li bolje spajati z-5500 na racunar preko s SPDIF ili preko standardnih prikljucaka (6 ch direct)
     
  8. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako spajas preko SPDIF onda ces u igrama i u vecini aplikacija imati obicni Stereo zvuk kojeg mozes dekodirati dekoderom u Z5500.
    A na kraju npr. za igre to ispadne uzasno.

    Isto tako i za filmove.
    Zavisi od filma do filma.

    Slabo koja igra za pc podrzava dts pa da mozes uzivati u 5.1 digitalnom signalu.
    Bolje je to spojiti direktno na zvucnu.

    E na konzolama je vec druga prica jer vise igara podrzava dts :)
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Huh? Raspalis digitalno, bolje je prepustit obradu zvuka DAC-u u Z5500, nego DAC-u zvucne. Da ne pricam o gubicima kod analognog spajanja, moras imat dobre interkonekte, kod digitale je potpuno svejedno.

    Kad govorimo o digitalnom spajanju, vazno je znati da se visekanalni zvuk moze slati samo optikom, kad se spaja koaksijalno dobija se iskljucivo stereo.
     
  10. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ja bogami dobijem zvuk na svih 5 kanala kad je u pitanju dts.
    Ali kad sveukupno pogledas, ako imas dobru zvucnu prepusti zvucnoj da odradi posao..

    Nemas pojma stiv kako je glupo igrati igre u stereo zvuku pored 5.1.
    A ako ukljucis dekodiranje, efekat je jos puno, puno gori.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne citas sve, spoji optikom pa ces imat igre u 5.1 preko DAC-a od Z-5500. Batali koaksijalni kabal.
     
  12. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Jel neko uspio?
     
  13. syss

    syss Veteran foruma

    pa ako ti zvučna podržava dolby digital live, imaš opciju da sve baca na 5.1 i preko optike to radi... samo je problem što onda sve ide na 5.1
     
  14. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Zvucna mi podrzava ali nema opticki izlaz nego SPDIF izlaz ali za sve kanale. (specificno za creative kartice koje se na taj nacin spajaju sa nekim creative zvucnicima)
    Ali imaju i ovu spravicu...

    http://hk.creative.com/products/product ... oduct=1780

    Znaci treba mi to da bi sve radilo kao preko analogne veze, stim da bi bilo manje šumova i slicno?
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zajebi tu zvucnu, spoji optikom na integrirku, imat ces i bolji zvuk.
     
  16. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Okej, pokusat cu.
    Narucio sam opticki kabal.
    EDIT:
    Da li bi to opet znacilo stereo u igrama?
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ja ne bi nista na integralu spajao bez nove zvucne. Integrala je nuzno zlo.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mozes imat ne znam kakvu zvucnu, ako spajas digitalno optikom je potpuno svejedno da li to bila bijedna ALC883 integrirka ili najskuplja Auzentech kartica. U oba slucaja DSP apsolutno nista ne radi, a podaci idu striktno "u bitima". Kod analognog prenosa je u popunosti drugacije, i zavisi i od kartice i od interkonekta.

    @ReNNo: imat ces 5.1 u igrama, samo podesis na kompu 5.1 izlaz, a isto tako i na Z-5500. Ono sto gubis je EAX.
     
  19. syss

    syss Veteran foruma

    pa ne bi baš rekao... nešto sam gledao svoj audio čip na intel dg45id. dolby live, 10.2 podrška ili 7.1 + 2.1 simultano, s/n ratio iznad krova etc.

    naravno svi ti fičri su hardverski podržani, softverski je druga priča :)
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ponavljam, kod spajanja optikom je 100% svejedno kakva je zvucna, i eto, jedino ti fičeri bi mogli bit znacajni. :D BTW integrirke uopce nemaju DSP, tako da nema smisla ni govoriti o nekakvim S/N odnosima.

    Full HD :D