Sta imate u frizideru?

Discussion in 'Generalna diskusija' started by heroic, Mar 23, 2018.

  1. kio

    kio Komšija

    Ja mjenjam mjesecno :) Prema onom indikatoru, otprilike jedan filter = 100ltr vode.
     
  2. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Ako je u pitanju onaj obični indikator sa crticama sa gornje strane, on mjeri vrijeme (četiri sedmice), međutim ima i skupljih modela koji prate protok.
     
  3. kio

    kio Komšija

    Pa da. Kontam kada ga stavim, resetujem ga i dovoljno je da u mom slucaju prodje mjesec i vidis da vise nije to to :)
     
  4. Haker

    Haker Veteran foruma

    Ja imam sreću da živim u gradu u kojem možeš 1km iznad grada piti vodu iz rijeke, tako da vjerujem da imamo super kvalitetnu vodu iz cesme. Ne znam da li je stvar navike, ali kada odem nedje drugo smuci mi se od vode iz cesme.
     
  5. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    U vodi su uvijek prisutni nitrati i nitriti, koji su indikatori fekalnog zagadjenja, to je neizbjezno jer smo seljacka drzava, djubre se zemljista, rijeke su otvoreni kolektori kanalizacije, medjutim ako su u granicama mdk (makismalno dozvoljenih kolicina) to je ok. Vece stete pravi e.coli i drugi patogeni, zato se voda i tretira cesto aditivima kao sto su hlor i dr, eh sad aktivni ugljik uklanja hlor i jos neke sitnice ali nije to nesto fenomenalno sto vas cuva od lose vode iz loseg izvorista. Najgori su teski metali i teske tekucine. Koje se uklanjaju procesom remedijacije, ali remedijacija je nesto sto,cemo morati sto prije raditi, jer je masovna pojava netretiranih otpadnih voda iz deponija, farmi i dr.
     
    Last edited: Mar 25, 2018
  6. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Može se i u "kućnoj varijanti" dobiti 100% čista voda, samo treba uložiti (fine) pare u filtere na principu obrnute osmoze, kroz to ništa ne prolazi osim molekula vode.
     
  7. Ninja

    Ninja Komšija

    Reviews by governmental regulatory bodies have found aspartame safe for consumption at current levels.[12][17][19][20] Aspartame has been deemed safe for human consumption by over 100 regulatory agencies in their respective countries,[20] including the UK Food Standards Agency,[21] the European Food Safety Authority (EFSA)[22] and Health Canada.[23]
    https://en.wikipedia.org/wiki/Aspartame#Health_effects

    Ovo je čista glupost u koju je vrlo lako povjerovati ako ne znaš da čulo ukusa i lično mišljenje nemaju veze s lučenjem insulina.
     
  8. Ninja

    Ninja Komšija

    U posljednje vrijeme su u trendu kojekakve pseudonaučne i paranoične furke u koje ljudi vrlo lako povjeruju, jer imaju smisla nekome ko nije dobro upućen.
    Navešću samo neke; ako neko vjeruje u bilo šta od ovog, u debeloj je zabludi.
    • GMO su štetni
    • Vakcine izazivaju autizam, sadrže živu i aluminijum
    • Organski proizvedena hrana je bolja od neke druge
    • Med je magički lijek iz prirode
    • Kanabis liječi rak
    • ...
     
    donjapa, adsubzero and bhd like this.
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ma ljudi u biti nisu upuceni sta je ovo sve nego samo peocitaju naslov i odmah donose zakjjucke. Meni je najjace kad napisu organski med hhaahahhaah.

    Sent from my LG-D855 using Tapatalk
     
    Ninja likes this.
  10. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    ovo za GMO i Organsku hranu ti ne stoji
    GMO je proizvod za masovno trziste,stvoren da izgleda isto kao neki drugi a ubiti nema nista od tog drugog
    druga stvar je sto je to ciljano napravljeno da reaguje na odredjene hemikalije i reagense i da daje sto veci prinos a o kvalitetu manje vise niko i ne komentarise
    necu ulaziti u te silne analize...ali gdje god se primjenjuje cista hemija za proizvodnju necega,to ne moze biti zdravo...jer takve hemije nemas u prirodi
    organsko je isti slucaj...izbacivanje vjestackih gnojiva i hemialija da se dobije sto prirodniji proizvod

    a i ovo ostalo za vakcine je diskutabilno,jer ima dokaza i da izazivaju autizam...samo zavisi iz kojeg izvora ko cita vijesti...imas jednu grupu koju finansiraju farmaceuti i po njima nista nije stetno a imas drugu koja samostalno dokazuje i objavljuje radove...ali njih neces naci u mainstream medijima logicno
     
    Aldiin likes this.
  11. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Moze, ali dobis skoro destilovanu vodu, joni se najbolje apsorbuju u organizam upravo iz vode, razlog za dugovjecnost alpsko dinarskih plemena je uvijek bila kvalitetna tvrda voda bogata Ca i Mg, zato smo u prosjeku najveci ljudi i zene u svijetu tj imamo najgusce i krupnije kosti. Nase zene su u prosjeku vece od 80% muskaraca u ostatku svijeta.
    "The people of the Dinaric Alps are on record as being the tallest in the world, with a male average height of 185.6 cm (6 ft 1.1 in) and a female average height of 171.0 cm (5 ft 7.3 in).[5] The people of Bosnia and Herzegovina have the highest recorded average of any single country, with 183.9 cm average for men and 172.72 cm for women.[6][7][8]"
    Ja vam kazem nasa cesmovaca je vrhunski mineralizovana voda za ostatak svijeta koju bi na srednjem istoku prodavali kao vrhunsku vodu.
     
    Last edited: Mar 25, 2018
  12. zoi

    zoi Veteran foruma

    Znači sve doktore koji kažu da vakcine ne izazivaju autizam finansiraju farmaceuti a svi ovi pošteni su indie doktori koji iz podruma nam sve to opovrgavaju? To je baš ono naprezanje da bi došao do toga. Usput, ispade da su farmaceuti neka zlokobna organizacija i sekta kojoj je cilj da nam svu djecu pobije i učini bolesnicima. Nadam se da vidiš koliko je to besmisleno.
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Neće ti životni vijek skratiti destilovana voda već ljudska stoka koja vozi kante po putevima i loži drvo i ugalj kao u 18. vijeku.
     
  14. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Dobro bi bilo kad bi ljudi samo to lozili.. nego loze sve sto imaju.
     
  15. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Hoce itekako, vjeruj. Bitniji je faktor nego junk food i neki drugi faktori. Bosna je tako raznovrsna sa aspekta geologije, od mirnih sedimentacionih prostora, do ultrabazicnih i kiselih magmatizama, mineralizacija nasih voda je tako raznovrsna i bogata, da je to za pozeljeti, za razliku od recimo ruske platforme gdje je isto sranje talozeno milijarde godina. Aero zagadjenje je poseban par cipela, ali to smo sami sebi krivi, imamo drzavu i zakone ali ih niko ne postuje.
     
  16. Ninja

    Ninja Komšija

    Znao sam da ce se neko upecat na ovo. Strah od nepoznatog je jeben i podsvjestan.
    GM proizvodi, da bi dosli na trziste, prolaze rigorozno visegodisnje testiranje. Proizvodi dobijeni klasicnim ukrstanjem (tzv. hibridi, sa probranim random mutacijama, koje inace konzumiramo) mogu na trziste nekontrolisano.
    Nutritivni sastav tih GM proizvnoda je u skoro svim slucajevima jednak ili bolji od konkurentnih obicnih proizvoda. Pogledati zlatnu rižu kao primjer boljeg, ostalo su razlike u nijansama.

    Dokazi da vakcine izazivaju autizam ne postoje. Izmisljotine i dokazano lazna istrazivanja nisu dokaz. Cak je to priznao covjek koji je sve to izmislio, bivsi dr Wakefield.
     
  17. NAILS

    NAILS Moderator

    Ja kako ne konzumiram slatko osim u kafi, ništa mi ružnije nema
    GMO je alat a ne problem. GMO se koristi stotinjak godina. Bez GMO ne bi postajlo 90% voca i povrca kojeg konzumiras. Bez genetske modifikacije je lubenica ovako izgledala:

    [​IMG]

    Banana:

    [​IMG]

    Kukuruz:

    [​IMG]

    Mrkva:

    [​IMG]

    I manje više sve sto jedes otkako si rodjen je prije tebe modifikovano. Price da je GMO stetan je ravno prici da je zemlja ravna. Tacnije, te gluposti dolaze od istih ljudi koji vjeruju da je zemlja ravna i da vakcine uzrokuju autizam.

    Zbog takvih osoba naucnici imaju veliki problem plasirati recimo modifikovane sjemenke riže u siromasna podrucja gdje ljudi umiru od gladi. Sjemenke koje su hranjivije mnogo vise nego trenutna mainstream riza.


    GMO je alat. Moze se koristiti na razne nacine. Vracati se u kameno doba "originalnoj" ne-modifikovanoj hrani je nemoguce.

    Druga je stvar sto poljoprivrednici uz kompanije koje proizvode i patentiraju GMO dolaze do sjemenki koje su imune na insekte i koje su modifikovane da ljepse izgledaju. To nije problem GMO kao alata.

    I neupuceni narod vecinom ide protiv kompanija kao sto je Monsanto kroji proizvodi GMO sjemena dok u stvari treba da ide proizvodjacima i uzgajacima hrane koji koriste njihove stetne sjemenke.

    Ako te vise interesuje GMO, onda potrazi radove Kevina Folta-e.
     
    Ninja likes this.
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    Ovo oko vakcina i autizma: dalji rodjak, rodjen mali u Madjarskoj prije par godina i zivi tamo, dijete bilo normalno do mmr vakcine. Po koju rjec pricao, hodao pomalo itd. Primio bocu, nakon toga djete zanijemilo, nece na noge. Doktori ih ubjedjivali da je gluhonjem. Na sud su cak dosli, roditelji pokazivali video snimke gdje mali govori mama,tata,sheta itd. Ispostavi se sa su toj jednoj turi boca dodavali nekakvu tvar da im produze rok trajanja i to je bio okidac za autizam, ziva iz vakcine. Desetak djece koji su dobili bas tu seriju vakcine su dobili autizam. Ne svi, al ipak desetak. Tako da definitvno ima neke povezanosti,ocito je morao bit neki preduslov u tijelu+ dodana ta substanca za produzivanje roka trajanja vakcine.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Treba linkove postavljat za takve stvari.
     
  20. Ninja

    Ninja Komšija

    To je samo neprovjerena anegdota, statisticki nerelevantna i ako je istinita. Relevantna istrazivanja i metaanalize nisu pokazali povezanost.
    Ziva koja se spominje se nekad prije nalazila u vakcinama kao dio jedinjenja, ne kao elementarna ziva, to jedinjenje je sluzilo kao konzervans. Elementarna ziva je otrovna, a elementi ne zadrzavaju svoja svojstva kad se nadju u jedinjenjima.

    Nemojte metat linkove na jubito zavjere i na stranice i clanke koje imaju "truth" u naslovu. Ako pise "truth about", laz je. Da ne gubimo vrijeme.