Šta je za vas high/low end?

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Multi_Solar, Dec 11, 2006.

  1. Multi_Solar

    Multi_Solar Novi član

    Šta je po vašem mišljenju low a šta high end računar? Koliko bi trebalo da izdrži recimo jedan gamerski high end bez potrebe za mijenjanjem komponenti a koliko low end? Kad kažem "izrdži" mislim na mogućnost igranja novih "igrica" ( :roll: ) na nekim medium postavkama.
    Da li bi se računar "do 2000" u preporučenim konfiguracijama mogao svrstati u high end a ovi u nižem cjenovnom rangu u low end?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Low End po pravilu nije namjenjen igranju uopce, i prema tome ne moze izdrzati nikako. Sad sve ovisi sta netko podrazumijeva pod igranjem. Netko ce biti zadovoljan sa 800x600 rezolucijom i 20ak fps-a, dok drugi zahtjevaju malo vise.

    Prosjecan low end igre koje su aktuelne kad i taj racunar kao low end ne moze gurati ni na 1024x768 sa minimumom frameova po sekundi (recimo 30ak), sto je po mom misljenju minimalna rezolucija za zadovoljavajuce igranje.

    Recimo jedan low end danas podrazumijeva celerona ili semprona sa 512MB rama, sa integrisanom grafikom ili eventualno nesto u rangu ati x1300 ili nv7300, te nekih 120GB diska itd. Takav racunar ce tesko ili nikako gurati trenutno aktuelni nfs carbon, sc double agent i slicno. Dakle low end i igranje ne idu zajedno.

    Sto se tice high end konfe, trebalo bi da mozes igrati dvije godine na nekim optimalnim postavkama. Opet ovisi od vremena kupnje jer se sa danasnjim kartama izuzev 8800, neces bas naigrati dx10 igara.

    Sto se tice predlozenih konfiguracija, "do 2000" IMO obje konfe su neki mid range kompovi, prvenstveno zbog grafickih kartica. Za high end treba malo vise love.
     
  3. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja high end-om smatram komp sa barem jednom 8800GTS, E6600, dvije gige rama, dva diska od po 250GB u raid-u 0, Audigy 4 zvucnom, dva DVD snimaca, kvalitetnom maticnom(DFI, npr.) i kvalitetnim napajanjem(Seasonic, Silverstone...).
    To je onako odoka. :)

    Mainstream bi bio: X2 3800+, grafa od 7600GT do X1950Pro, isto 2GB rama, jedan disk od 320GB, iole bolja zvucna poput Audigy SE, solidno napajanje(bar Chieftec...), naravno i maticna ne smije biti MSI ili Gigabyte. ;)
    Naravno i ovdje vrijedi da je komp odoka sklopljen...

    Low end: sve slabije!

    Naravno, kod nas je mainstream imat i A64 3000+ & 7300GT :lol:
     
  5. Sale

    Sale Aktivista

    U nas je low end bilo sto sto moze bar windwos xp da pokrene, :mrgreen:
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I tu i tamo sprzit koji CD. :lol:
     
  7. zilo

    zilo Komšija

    Ispravka. Za nase standarde to je high end. :)
     
  8. Neso

    Neso Komšija

    Evo ovi nasi kompovi nisu ni prosjecan Low End-jaci su ali nisi ni High End-slabiji pa u sta npr. spada takva konfa?
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sta se bunis, tvoj spada u mainstream :mrgreen:
    Moj je recimo izmedju low-end i mainstream...Hebe me SC proc i mali disk :D Samo da imam 3800+ X2 ili bar 3700+ San Diego i 200-200GD diska i bio bi to pravi mainstream :)
     
  10. Neso

    Neso Komšija

    Ma ja cu tamo negdje u januraru vecinu ovih stvari prodat i uzet jaci procesor,vise rama(nekog brzeg),grafu mozda prodam....... :smt002
    Tebao bi lec neki 4200+ x2 i jedno 1 GB OCZ Platinum XTC DDR400 Dual Channel 2.3.2.5.1.Onda lagano pocet skupljat pare za 8800 GTS/GTX :)
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Daj o'ladi pa koliko znam imas 3800+ X2, 1GB rama, 7600GT...zasto mijenjat :roll:
    Ta mema ne vrijedi pola para koliko kosta...
     
  12. Neso

    Neso Komšija

    Sve je to tacno osim tog 3800+ x2.Kod mene je AMD 64 3800+ Venice obicni.Nema tog x2(kakava dupla jezgra) kod mene drug :mrgreen: Sad kad ovo uzmem miran sam duugo.A ova 7600 GT ce za jedno pola godine bit kao 6600 GT sad izlaskom novih igara :smt002
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nemas X2? :lol: :lol: :lol: A ja mislio...
    Moci ces ti lijepo vrtit i DX10 igre, u DX9 modu, a grafika ce bit kao sto je danas FEAR ili recimo Cod2...sve ce ic fino samo sto neces imat DX10 perverzije...
     
  14. Neso

    Neso Komšija

    Upravo u tome je fazon.Kad budem igrao igre kao sto su npr Crysis necu imati taj mocni next generation DX 10 osjecaj.Ja vjerujem da si gledao video review te igre pa vidio kako to sve lijepo izgleda sa DX 10,novim tj. jacim shaderima,osvjeljenjima i takvima stvarima....... :D Po meni to vrijedi svakog pfeninga :smt002
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ja kazem da su to perverzije. Hebes igru koju igras zbog grafike, ja ako hocu igrat igru treba mi samo da ide na 1440x900, 2/4xAA, 4/8xAF. Zivo mi se hebe za neke ultra detalje...hocu rec i neki "medium" detalji su (meni) OK.
    Naravno nisu svi isti...;)

    Realno gledajuci, tebi ako hoces DX10 ce samo trebat nova grafa poput 8600GT(ako se bude tako zvala) i voila. RAM-a imas i imas i solidan proc ;)
     
  16. Sale

    Sale Aktivista

    Ma to si upravu mnogi misle stim izlaskom dx10 da ce to biti cudo od tehnike (necu rec da nije, al nije ni toliko koliko se smatra) meni neki dan tip kaze jesi glup nemoj si uzimat x1950pro bolje ti je da uzmes sada 8800, rekoh sve na svoje vrjeme za sad je preskupa!
     
  17. Neso

    Neso Komšija

    Ima ti jos duugo da se nacekas dok ona bas ono drasticno ne pojeftini.Pa eto pogledaj 7800 GTX, jos uvijek je nekih 1000 KM ja mislim iako je tesko naci za kupit.
     
  18. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    X1950Pro daje gotovo jednake performanse kao i 7800GTX i potonja ni u ludilu ne vrijedi vise od 500KM, jer je nova X1950Pro 400-450KM...
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tako je. X1950Pro je danas vrlo isplativa i dosta ces se ti naigrat s njom...;)
     
  20. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja jos samo grafulju zamjenim i meni nista vise ne treba.. a cekam nesto u klasi sadasnje 7600GS/GT samo 8xxx serija i ja miran... glupo mi je sad uzimati 7600GS/GT kad ce za mjesec biti prevazidjena i inferiornija u odnosu na najslabiju DX10 grafulju...