tiha konfiguracija

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by mirza.oo, Jun 23, 2008.

  1. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    Pozdrav svima,

    Posto bih uskoro trebao uzeti novu konfiguraciju dobro bi mi dosla pomoc clanova ovog foruma. Planiram dati najvise negdje oko 2000 KM. Uglavnom bih koristio za gledanje filmova i ponekad igranje igrica. Treba mi dosta prostora tako da za HDD mislim uzeti najmanje 500 GB. Trenutno nemam nikakvih planova za OC. Jos jedna stvar, sto se tice tisine ova moja sadasnja konfiguracija zvuci kao avion tako da bih ovaj put stavio tisinu kao prioritet.

    Eh ovako ja sam nesto sastavio iz plusa:

    INTEL CORE 2 DUO E8400 BOX 2x 3.0GHz 1333MHz 6MB Sck.775 328 KM
    VGA EVGA nVIDIA GF8800GT PCI-E 512MB 334 KM
    HDD 500GB HITACHI SATA-300 16MB 211 KM
    MB ASUS P5KPL-E Intel G31 Sck.775 168 KM
    DDR II 4GB (2X2GB kit) 1000MHz OCZ Reaper 195 KM
    Samsung 2053BW 20" Widescreen LCD Monitor - 2ms, 1000:1, 1680x1050 (WSXGA+), Black (265$$ na internetu nisam siguran da li ga mogu naruciti preko plus-a)
    DVD RW PIONEER DVR-215DBK, SATA, Dual Layer, 20x, black, bulk 51 KM
    KUCIŠTE CHIEFTEC LBX-02B-B-B 126 KM
    NAPOJNA JEDINICA CHIEFTEC GPS-550AB 550W ATX 2.0, PFC, AFC, 12cm fan 117 KM
    SPEAKERS LOGITECH X-230 retail 3-set 32W RMS 108 KM
    mis 20 KM
    tastatura 20 KM

    Za operativni sistem bih uzeo Vista x64

    Samo bih jos jednom da kazem kako je prioritet na gledanju filmova, dovoljnom kapacitetu HDD i na bucnosti(da bude sto je moguce manja)

    bio bih zahvalan svima na konstruktivnim komentarima :wink:
     
  2. nFare

    nFare Komšija

    U ovaj budzet se mora uklopit 22" monitor 2232bw samsung i sl. I maticna sa P35 chipsetom (P5K Asus npr.), ta je sa integrisanom grafikom koja ti sigurno ne treba. Ostalo sve ok s tim da je taj HDD nesto skuplji mora bit bit jeftinijih 500GB modela jer je 400gb 115km.
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    OCZ Reaper?
    Posto ti OC nije ni na kraj pameti, uzmi nesto jeftinije, naprimjer Kingmax ili Kingston module. Za razliku para uzmi ECS 8800GT u UE, posto ciljas na tisinu. Mozes i HD3870 SCS3 u Plusu. Ima i diskova jednakog kapaciteta za manje para, npr Seagate 500GB za 165KM u Baricu.
    Ostalo je OK, samo bih ja uzeo neke bolje zvucnike + zvucnu karticu ako su namjena filmovi, a uzeo neki slabiji procesor, npr E4x00 ili E7200.
     
  4. artemis

    artemis Komšija

  5. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    izbaci tu mativnu plocu...
    stavi IP35 oko 180 KM
    ta tvoja mislim da podrzava samo 4Gb rama dok ova 8 GB
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Zasto Abit kad moze Asus?
     
  7. ming

    ming Veteran foruma

    Jo konfe za gledanje filmova i povremeno igranje. Kakva bi tek bila za pravo igranje.
     
  8. nFare

    nFare Komšija

    Asus Maximus Extreme, QX9650, 9800GX2/GTX 280 SLI, dobijes jos i certifikat (potpisao licno Fatal1ty) za hard core igranje :mrgreen:
     
  9. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    puno hvala na komentarima, sto se tice memorije istina je ne treba mi ocz ali je RAM toliko pojeftinio ovih dana tako da sam mislio uzeti nesto malo bolje kad vec ne kosta toliko puno,

    onda ide ASUS P5K mada je nisam mogao pronaci na plus.ba
    eh sad HDD, na plus.ba ima samo jedan samsung, ali posto sam citao da je WD takodjer dobar sto se tice bucnosti mozda bi HDD 320GB WD SATA-300 16MB x 2 bilo kvalitetno rijesenje ?

    inace ovaj samsung sam pronasao u genelec-u:HDD 1000 GB, SAMSUNG, 32MB, 7200, SATA2 333 km, kako vam se cini?
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ako se bas puca na tisinu, onda uradit sljedece:

    HDD: WD GreenPower (GP) serija, eventualno WD 6400AAKS, Samsung F1 ako nema nijednog od prva dva
    Kuciste: Antec P180, te zamijeniti one ugradjene ventilatore
    Napajanje: Corsair HX620W i nijedno drugo, to napajanje je najtisi Corsair model, mozda i najtise napajanje na trzistu, ako izuzmemo pasivne modele
    CPU cooler: Noctua NH-U12P, ventilator prebacit na ~800rpm
    VGA: ECS 8800GT sa Accelerom S1
     
  11. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ja mislim da je i Seagate uredu, kada je u pitanju buka

    posto i sam sastavljam tihu konf., interesuje me gdje se moze zbaviti ova Noctua?
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Niposto Seagate.

    Jedino WD GP serija, 3200&6400AAKS, te Samsung F1 su za danasnje pojmove tihi diskovi.

    Osim Noctue, jako dobar cooler za low-airflow je Thermalright HR-01 Plus, gazi TRUE na niskim obrtajima, jos bolji od NH-U12P.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Odakle vadish ovo covjece :) Ili sam ja ostario pa me vise ovakve stvari ne zanimaju, samo ono nek radi...
     
  15. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    :D

    Ovih par informacija, uglavnom su sa SPCR-a, tata-mata sajta za nas nojz-frikove. :D
     
  16. NeTRa1der

    NeTRa1der Komšija

    ma dobar je i Seagate :D
    imao sam jedan par iz 7200.7 serije, i nikad nisu zucnuli
    sada imam par iz 7200.10 serije, i oni se uopste ne primjecuju

    e sad, necu tvrditi da su WD GP serija i Samsung F1 bucni diskovi...nisam upoznat sa tim modelima, ali samo da ukazem da i Seagate nije bas za odbaciti :)
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Drugo je to, to je bilo prije nekoliko godina. PATA modeli 7200.7 diskova su bili dobri (imali upaljen AAM), ali SATA...katastrofa. Ogromna razlika.

    No, 7200.7 su bili i najsporiji diskovi u svoje vrijeme.

    7200.10 serija je sarena, neki diskovi valjaju neki ne. Desi se da lik kupi dva diska odjednom (iste oznake, sve isto), a jedan glasan, drugi tih.

    Zato ne mogu preporucit Seagate.
     
  18. mirza.oo

    mirza.oo Novi član

    ovako iako sam trazio jednu prodavnicu u kojoj bih mogao uzet ovu cjelokupnu konfiguraciju nisam mogao nikako pronaci, pa me zanima da li plus moze dobaviti ove komponente cak iako ih nemaju u ponudi ?
     
  19. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Evo da se i ja malo nadovezem na ovu diskusiju,pa reko ako je momku racunar prvrnstveno namjenjen za gledanje filmova onda bi trebao neku ATIjevu grafiku da ubaci jer ATI je ipak kralj videa! A citao sam i da accelero S1 odgovara i na 3870,4850 sto se tice tisine! :smt006
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, ide S1, ali je potrebno imati vent koji ce puhati po regulatorima, osobito kod 4850.