Thread Status:
Not open for further replies.
  1. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Poz svima !
    Drug treba da ide na razgovor za posao u jedan tehnicki shop . Malo (vise) je laik sto se tiče toga , a ovde ima ljudi čije se misljenje cijeni pa ako neko ima kakvih stranica ili foruma gdje moze nauciti bar neke osnove u vezi TV-a , Fotica , itd ... bilo bi lijepo da postavi te :D


    Hvala svima !!!
     
  2. apdejt

    apdejt Overclocker

    Uh, :? poprilicno siroka oblast, a da drug proba sa wiki i googlom za pocetak
     
  3. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    a to i radimo , ma samo osnove neke npr razlika izmedju HD ready i Full HD , sta je bitno kod fotoaparata ,tako te neke stvari , bas da ne ode kao neki tutan :D znamo svi kako je tesko dobiti priliku za neki posao .
     
  4. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Tesko ce se to brzo nauciti, pogotovo ako nema neku ljubav odnosno interesovanje za spomenute stvari. Ako nastreba par pojmova, onda ce biti kao onaj Nanijev idol sto prodaje televizije :lol: (pogledaj roflmao temu), pa mozda ga vec neko sutra upise na ovaj forum zbog neke izvale. Nek prati HWB forum, dok ne zbavi neki fotoaparat i pocne se bavit time - drugacije nece nauciti.
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Dogovori se sa "Silom" možda s njim organizuješ kakve privatne sesije. :smt003
     
  6. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    a znam drug , al kad docu teska vremena ucis i radis ono sto i bas ne volis :lol: rekao sam mu vec da drzi oko na HWB .
     
  7. apdejt

    apdejt Overclocker

    Olympus ima jedan fin tekst na koji sam nabasao pitanja tipa,

    Savjeti pri kupnji
    1. Kako ću znati što trebam tražiti?
    2. Koliko je važan objektiv?
    3. Zašto su bitni pikseli?
    4. Zašto je tražilo tako važno kod digitalnih fotoaparata?
    5. Koja je najbolja veličina fotoaparata za mene?
    6. Kako memoriranje slika utječe na moje iskustvo snimanja?
    7. Trebam li obratiti pažnju na važne detalje?
    8. What you should know about Counterfeit Batteries

    http://www.olympus.hr/consumer/208_1044.htm

    pogledaj malo vjerovatno ima i canon i nikon nesto na ovaj fazon
    nadam se da sam pomogao barem malo
     
  8. Nani

    Nani Komšija

    Kod HDTV-a ima toliko modela i toliko stvari da mu treba jedno 3 mjeseca da pohvata da bi bio siguran, ja cu ti napisat par aktuelnih modela koji se kod nas mogu naci i kako ce ih on prepoznati i reci nesto o njima.

    Evo ti par recenica nek sjedne i nek pofata sta i ako dobije posao meni popust na svu tehniku;

    Posto i oni koji ce ga ispitivati vjerovatno pojma nemaju, nek nauci osnove.

    Dakle sto se televizora tice;

    Po izradi (vrsti panela) televizori se djele na plasme i lcd-ove. (Nek ne spominje projektore, oled i sl. ode u sirinu)

    Plasme rade na principu sabijenog gasa (Xenon i Neon) koji se nalazi u hiljadama malih celija smjestenim izmedju 2 ploce. Svaka celija ima svoje osvijetljenje i 3 RGB boje iz kojih pravi cijeli spektar boja. Plasma radi na slicnom principu kao i CRT

    LCD ima na hiljade tranzistora u koji se sastoje od kristala, oni se takodjer nalaze izmejdu 2 ploce i za razliku od plasme oni ne emituju svjetlost vec se iza njih nalazi jos jedna dodatna ploca sa tzv pozadinskim osvijetljenjem koje obasjava sve tranzistore dajuci im svjetlost. Tranzistori odnosno kristali svojim zakretanjem blokiraju ili propustaju svjetlost. Ovde je svaki pixel podjeljen u 3 celije da bi dao RGB boju. (Red, Green, Blue) Od ove 3 boje se moze napraviti bilo koja druga boja.

    Najkrace moguce sto se moze reci koja je razlika izmejdu ove 2 tehnologije.


    Rezolucija televizora;
    HD ready tv je 720p (Pod tu oznaku spadaju sljedece rezolucije 1024x720 za 37" plasme, 1024x768 42" plasme, 1366 x 768 svi LCD-ovi i 50" plasme)
    Full HD ti je 1080p (Pod tu rezoluciju spada samo jedna a to je 1920x1080)

    Sad postoji mac sa dvije ostrice;
    Naime iako je plasma u svemu superiornija, nek ne spominje to, plasme su jeftinije i on ne treba tu cinjenicu da naglasava jer veca zarada je gazdi sto proda skuplji tv a to su LCD-ovi. Da ne bi ispalo da momak pametuje, LCD je bolji.
    Dakle neka kaze da i plasma i lcd imaju svoje prednosti i mane ali da je LCD buducnost. To vole cuti neobrazovane kabadahije.

    LCD je bolji(boli me ovo sto i samo pisem :D ) jer; Ima ostriju sliku, bolji je za spajanje na PC, ima manju potrosnju. Dovoljno.

    Televizori imaju HDMI prikljucke koji lice na usb prikljucke i oni prenose i sliku i zvuk i kao takvi predstavljaju najbolji nacin povezivanja.

    Noviji LCD televizori imaju 100Hz i oni daju bolju sliku (opet me zaboli nesto :) )

    Sony LCD ima V, W, Z i X seriju, Z ima 200Hz, neka kaze da su Z i X najbolji

    Samsung ima 3, 4, 5, 6, 7, 8 i 9 seriju LCD-ova

    Samsung ima 4, 5, 6 i 7 seriju plasmi.

    Samsung LCD-ovi serije 6, 7 i 8 su crvene boje tzv touch of colour, izuzetak je a786 model (plavi okvir) kao i 956 model (sivi okvir) a ujedno ta 2 modela imaju i LED backlight-bolje crne boje ukratko)

    Najbolji Samsung LCD-ovi su 7 i 8 serija, a656, a 756 (oznake iste kao kod plasmi) (8 serija je identicna 7 seriji samo sto ima tanji okvir i manju debljinu). Ne vjerujem da ce neko imati od njih 9 seriju al nek zna da postoji i kako je prepoznati (sivi okvir oznaka a956)

    Samsung 4 i 5 serija plasmi imaju crni okvir, (A410, a416, a556 itd)

    Samsung 6 i 7 serija plasmi imaju crveni okvir (touch of color) (a656, a756)

    Postoje jos i Panasonic plasme, za nase uslove najbolji su 37 i 42 incni PV8 i PV80 modeli.
    Nesto skuplje od ovih modela od Panasonika u lokalnim radnjma ne vjerujem da biti.



    Razliku izmedju LCD-a i Plasme moze prepoznati da nista drugo ne zna po dijagonali.

    LCD imaju 26, 32, 37, 40, 42, 46, 47, 52, 55 i 70 incne dijagonale

    Plasme imaju 37, 42, 46, 50, 58, 60, 63 incne dijagonale

    Ako ga pita kako ce dobiti najbolju sliku; najbolju sliku ima na svim spomenutim televizijama preko promotivnog materijala koji je opicno nasnimljen na neki prenosivi externi hard disk ili preko nekog od bluray playera, obicno je ps3 u pitanju koji su povezani preko HDMI kabla sa televizijom. Televizije imaju od 2 do 4 HDMI prikljucka. Novije serije imaju i USB i Ethernet port za prenos slika, muzike, filmova kao i za update firmware-a televizora.
    HDMI 1.3 prenosi i sliku i zvuk.
    Blu ray filmovi daju najveci moguci kvalitet i oni su Full HD 1080p i oni najbolje izgledaje na 1080p televizijama.

    Nek ovo nastreba do ponedeljka nece ic supalj na razgovor.
     
  9. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Hvala i zivi bili :D
     
  10. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ja bih pomogao ali necu. Ne podrzavam likove na ovakvim funkcijama koji ne znaju sta prodaju. :mrgreen:
     
  11. apdejt

    apdejt Overclocker

    Ni ja ali ukoliko su spremni nauciti zasto ne pomoci.
    Ko zna mozda jednog dana i stvarno zavoli to, a sa druge strane mozda i ne vec mu se sva objasnjenja svedu na "pa tp je SONY" kao sto je bio skoro jedan post u "Malo da se nasmijemo" :D
     
  12. Juka

    Juka Komšija

    ako mu se posreci da ga prime na posao ako Bog da, trebao bi Nania pocastit :wink:
     
  13. Nani

    Nani Komšija

    Ma najbitnije je da momak dobije posao za sve ostalo cemo lako.
     
  14. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    a onda ce doc nani i isfuravat ga u radnji
    :)
     
  15. Nani

    Nani Komšija

    Coldfire ostavi ime covjeka, da ga zaobidjem u sirokom luku :)
     
  16. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Nuzda tjera na sve , niko ne pita volis li ne volis :D
    Ako se zaposli dobit ce te ime jarana i radnje na PM pa bjezite sto dalje od toga :lol: Bio je danas , kaze najveca peglana bila oko televizora i laptopa . Idu haman ko halva .
    Naniju popust i zadovoljstvo blamiranja , lika :D
     
  17. apdejt

    apdejt Overclocker

    Neznanje nije blam, ali htjeti neznati a pri tome se jos praviti pametan jeste
     
  18. GW

    GW Moderator

    Kandidat za najgluplju rečenicu godine. :smt023
     
  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Hmm ko to jos HOCE da ne zna? :smt005
     
  20. apdejt

    apdejt Overclocker

    Istina stvarno glupo zvuci :lol: :p

    Niste haman ni svjesni koliko ih ima, da rade posao o kojem nemaju pojma i primaju platu za to a pri tome se ne trude nauciri, narucito u IT bransi.
    Ali hajd ak vi mislite da je drugacije bujrum samo tako mislite
     
Thread Status:
Not open for further replies.