u Srbiji - Čim đak dobije „keca” roditeljima stiže SMS

Discussion in 'Generalna diskusija' started by NAILS, Sep 5, 2007.

  1. Thomas Angelo

    Thomas Angelo Aktivista

    Onda bi svake minute stizali SMSovi xD :lol:
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    jesu, jesu vrhunske... tu kao i tamo vjerovatno.
     
  3. zilo

    zilo Komšija

    Subjektivan si. U Sarajevu su nadprosjecne, a ti misli sta god hoces.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    kolika je za profu u osnovnoj školi?
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    600-700km
     
  6. zilo

    zilo Komšija

    8 glava s toplim obrokom.
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    meni stara ima 600-650€ ako se ne varam (sa 25 godina staža)... što je prilično malo s obzirom da je moja početna plaća veća od njene, a ona ima i faxova i stručnih literatura, knjiga napisanih i brdo održanih predavanja iza sebe.
     
  8. ming

    ming Veteran foruma

    Nema tih para da sa djecom radim. Drugi dan bi im bombu bacio.
     
  9. Haker

    Haker Veteran foruma

    Šta bombu. Iživljavao bi se na maloj gamadi. Nema veće pogani od djece u srednjoš školi, znam po sebi :lol:
     
  10. zilo

    zilo Komšija

    Jeste, ali kad pogledas penzionere koji gladuju. Kad pogledas koliko je ljudi nezaposleno, shvatis da je 1200 maraka extra plata. Dobro, Zagreb je iznad prosjeka i u Hrvatskoj tako da je vama i to malo.
     
  11. syss

    syss Veteran foruma

    da, teško mi je procijeniti kakve su kod vas cijene života, "sindikalna košarica", porezi i sl.

    kod nas je većina ljudi nezaposleno zato što su jednostavno lijeni i to se ono već javno priznaje po televiziji... svi polože neku ekonomiju i htjeli bi biti menađeri ili pravnici, a njih ko dreka. deficitarna zanimanja nitko ni ne gleda, a kamoli nekakva prekvalifikacija... šta ćeš se prekvalificirati kada burza daje mjesečno pare - to je tužno.

    sa druge strane evo cura traži već skoro godinu dana posao u vrtiću pa nikako, a ima diplomu, godinu staža i stručni ispit položen... veze sve žive vrtimo i na jedvite jade smo uspjeli nabaviti uopće negdje da može odraditi 9 mjeseci za stručni ispit.

    ovdje za na bruto plaću skineš ~30% i to dobiješ na tekući (to se isto razlikuje od grada do grada, zg je naravno najskuplji), nije to mali postotak.
     
  12. zilo

    zilo Komšija

    Normala da ih ima pa im je mrsko traziti posao, ali ako nemas stele i veze mozes ga traziti do sudnjeg dana. Skoro je na TV-u neki lik bio. Uglavnom, kad se zaratilo pobjegao je iz Sarajeva i sad se vratio i kuka kako je diskiminiran jer se ne moze vratiti na staro radno mjesto. :lol: Treba ga tojagom po labrnji ...

    Veliki plus za drzavne poslove jer sto imas normalne slobodne dane i godisnje odmore. Privatnici su djubrad, jos ako je zena sef. :D Ma veselje ... :mrgreen:
     
  13. ming

    ming Veteran foruma

    Pusti to za stele, svi hoce u Telecom ili Coca-Colu. Ko hoce raditi ima vazda posla.
     
  14. Raptor

    Raptor Aktivista

    Tacno tako! - po 6 sati dnevno vise po kafama i pizde kako im treba stela za posao
     
  15. zilo

    zilo Komšija

    Stavi se u polozaj osobe koja je u besparici. Uzmes oglase to je 1 marka. Svi brojevi telefona su mobilni tako da razgovori jos skuplje izadju. Da bi otisao na razgovor treba karta. Sada traze i ljekarski koji nije jeftin. I na kraju te odbiju. Covjek opet pokusa i opet ga odbiju i nakon nekoliko odbijenica covjeku bude muka i izgubi volju za trazenjem posla.

    Ima posla. 250-300 maraka, bez toplog obroka i karte. Dok platis kartu i nesto pojedes ostane ti sica. I jos osoba koja je fakultetski obrazovana mora da radi u granapu, jer je njenu poziciju zauzela osoba koja ima jedva srednju ili je fax navukla u ratu i jos se sad zaposlila preko stele, stranke ili koga vec.

    Jedan primjer. Momak je na medicini imao sve desetke. Super student. I zavrsi fax i normalno ocekuje posao u Sarajevu, u gradu u kojem je rodjen i u kojem je zavrsio fax. Medjutim, njega bace u neko selo da radi kao seoski doktor i nakon 15-ak dana momak pukne i smakne s pameti.

    Valjda ce i kod nas nekad biti bolje i skola ce biti najvaznija. Do tad, ostaje da cekamo i ponavljamo onu ''para na paru, uš na fukaru.''
     
  16. Haker

    Haker Veteran foruma

    Jest u sarajevu, u manjim gradovima je pun k*urac teško naći dobar posao gdje si osiguran.
     
  17. ming

    ming Veteran foruma

    Zilo, kralj si patetike. Gradjevinarstvo majka, dnevnica 30kmp, proveo sam dvije godine na bausteli i nisam nikad pizdio kako je drzava kita, kako ne mogu raditi ono za sta sam skolovan. Takvo je doslo vrijeme da moras dobro zasukati rukave ako zelis da zaradis. Jedino starija raja ima problema sa poslom, kao moja stara ali njoj je pemzija blizu.
     
  18. NAILS

    NAILS Moderator

    da uvjek ima posla to je tacno ali kakvog ?!
    ja sam proskle godine jedva dobio posao preko stele u jednoj čevabđinica kao navodno "dostava"
    medjutim radio bi i dodtsvu a i raznosio po pijaci (je je blizu pijace) znaci bukvalno konobarises za hiljadu ljudi, imas svaku drugu sedmicu slobodnu nedelju ali isto tako i svaku drugu sedmicu radis ujitru od 6 navece do 10 i znas za koliko kesa ????
    za dvije jebene stoje, i normalno nisi osiguran.. znaci takav ciganski posao preko stele.. pa staces doboiti bez
    jaran mi recimo radi u videoteci za 140km kojih nikad nije vidio jer gazda nikad ne dadne sve.. yebo te grom ako je to posao, ja pojedem 200 a da zaradim 140 :evil:

    znam da je kod vas u SA dosta dosta lakse nac posao.. jednom je slucajno uletio oglas u Avaz da mi sestra trazi posao i dobijala je ponude na mob naj manje dvaput dnevno tipa da radi u prodavnici mob za pocetnu platu od 500 sto je ovde u Ze nemoguca misija

    kod nas je jedini i osnovni posao konobar i to ako je sa stelom oonda si prijavljen i radis za 300 a ako nisi prijavljen radis za 400

    butici, zlatare i slicna sranja, tu mozes posao dobit samo ako ti otac drzi tako da...

    mozda kod vas ima posla ali ovde.. ..
     
  19. zilo

    zilo Komšija

    Radis od sabaha do jacije. Nisi osiguran. Lako je tebi i meni nosati neko vrijeme cigle i izbacivati sutu, ali sta ce jedna djevojka? Da mjesa malter i lijepi keramicke plocice? Moze se naci neki poslic, ali za pristojan posao potrebna je stela, novac i puno srece. To je realnost u nasim krajevima. Sama stopa nezaposlenosti od haman 50% pokazuje kakvo je stanje.
     
  20. Amash

    Amash Aktivista

    Pa djevojke rade po radnjama, kladionicama, buticima, kioscima, pekarama itd.dok muskarci rade na gradjevinama, kanalima i sl.(ovo je onako ugrubo podjela ali je tako nekako). Sliozio bih se sa sulu-om da se na gradjevini moze naci posla, u Sarajevu pogotovo jer gdje god se okrenes nesto se gradi. Samo pitanje je da li hoce svi da budu hamali tegljaci, ja znam da bih ja prije hamalisao od 7h do 18h za dnevnicu od 25-30KM + 5-10KM za topli obrok nego konobarisao. Trenutno radim na jednom velikom gradjevinskom objektu(radim za firmu investitora tako da ne hamalim :) ), pa otprilike znam kako stvari stoje. Radnici koji su osigurani i koji rade za mjesecnu platu imaju plate od 500-600 do 800-900KM. Ostali koji nisu osigurani i koji rade za dnevnicu imaju dnevnice od 25-50KM + 5-10KM za topli obrok. Pored toga imas rigipsere, keramicare, parketare i ostale koji su placeni po kvadratu. Radi se po 8-11 sati(zavisno od firme), ne racunajuci ove sto rade po kvadratu, koji su vecinom terenci pa oni rade po 12-14h dnevno(njima je spavanje gubljenje vremena). Ovako otprilike stoje stvari na gradjevini.
    Jos nesto, do sada sam upoznao nekih 500-1000 radnika i niti jedan od njih nije imao vise, a kamoli, visoko obrazovanje. Svi imaju osnovno ili srednje obrazovanje, tako da se za takvo obrzovanje, kod nas, ne moze bolje.
    I ja se raspisah...
    Pozdrav