Ubi me grom

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Dr. X, May 28, 2005.

  1. Dr. X

    Dr. X Novi član

    Pa kako da počnem, da vam opišem ovaj moj problem. Mislim da je najbolje da vam opišem i jučerašnji dan.
    1. Morao sam doći u KSC u 11:30, samo da bi neki brkati kreten sljedeća tri sata tjerao mene i pola moje škole da izvodimo "Kad si sretan ti udari dlan o dlan"
    2. Dok sam išao kući pješice sa Ilidže počelo je da grmi i pada kiša
    dok sam stigao kući pokiso sam do gole kože.
    3. Grom je udario električni stub kraj moje kuće iskočili su osigurači u kući, pregorio je televizor, crko računar, pregorio je i modem.
    4. Zamjenio sam jedinicu za napajenje u računaru sa nekom koju sam našao ispod stola (valjda od starog računara), napoj joj je 235 W dok je u stare bio 300W računar je u redu samo što je slika na monitoru ljubičasta i stalno se iscrtava. Monitor je izgleda u redu jer sam ga priključio na neki drugi računar i slika je uredu.
    5. I konačno pitanje. U čemu je problem u grafičkoj ili u napajanju?
     
  2. ming

    ming Veteran foruma

    Evo redom:

    -Napojna
    -Grafika
    -Ploca


    Josh ako si bash baksuz mozesh dodat i HDD.

    Najbolje je sve komponente ispitat kod kolege posebno.
     
  3. jeretik

    jeretik Komšija

    Jah, sve, kako je nabrojano iznad...

    Backup pravi cesto jer ti se moze desit da ti disk crkne naglo za koju sedmicu, tako je jednom mom prijatelju bilo - lupi grom, radi sve nekoliko dana, istom umrije disk... a bio nov WD.
     
  4. Kameric

    Kameric Novi član

    Tacno meni je tako disk odapeo poslije groma.Zato jarane ubuduće nabavi sebi kakav UPS.
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Jesi baksuz.

    Ja se kladim da je grafička jer sam imao jednu (polu)neispravnu grafičku koja je iscrtkavala ljubičaste linije po monitoru.
     
  6. Esh

    Esh HWB

    cudi me da uopce radi na toj napojnoj, tako da ti preporucujem da odmah nabavis 350-400W model koji nije no-name (da ne bi bilo "uh ona napojna") te se nadas da nije "otisla" jos koja od komponenti..
     
  7. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Nije to ništa. I u mene sve radi na nekoj 300W šugavoj, a imam DVD-RW, DVD-ROM/CDRW Combo, Maxtor 80GB, dva ventilatora veća i jedan manji. I ostale komponente. I nikad se ne ruši.
     
  8. Guest

    Guest Guest

    Cuvajte se ljudi groma !
    Pa staje ovo na zapadu ni tih prirodnih problema nema kodnas sve moguce postoji sto steti ljudima !?
    Te grom,pa poplave,pa oluje te led aiiiiiiiii dzasmine moraju se ljudi malo popravit nebiti zavidni jedan drugom! Kad ce mose pocet radovat tudjoj sreci !?
    :mrgreen:
     
  9. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    U mene comp prilkjucen na razvodnik sa 10 uticnica. Cijena sitnica. 150€.

    Jah, mocno je uzemljen 8)
     
  10. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    @Dr.X nije mi drago da ti se je to desilo. I mom jednom vrlom ahbabu se desila ista stvar. Pregorjela je maticna, sve na PCI i AGP slotovima, CD-Rom i HDD (srecom spasili smo podatke sa HDD-a tako sto smo zamjenili plocu na njemu).

    Stvar je u jeftinoj napojnoj. Nema veze sto ona dovoljno napaja uredjaje, stvar je u tome da kada "rikne" ne povuce sa sobom ostale uredjaje... a jeftine napojne to hoce... treba, kao sto Enis kaze, traziti brend napojne sa zastitama protiv pregorjevanja ostalih dijelova u PC-u i zastitom od strujnog udara, povecanog ili niskog napona. UPS moze zastiti od ovoga.. ali no-name napojne pred "izdah" znaju da sprze plocu bez da vam se desi strujni udar u kuci... jednostavno puste preko vodova jacu struju od 12V i adios.
     
  11. Dr. X

    Dr. X Novi član

    Ubacio sam novu napojnu ista je kao stara i dogodila mi se samo jedna promjena. Boja na monitoru je sada zelena. Znači problem je u grafičkoj.
     
  12. ming

    ming Veteran foruma

    Ne mora znaciti mozda je oko monitora problem (RGB) komponentre.