UDMA vs SATA

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by XTRage, Feb 2, 2007.

  1. Predator

    Predator Aktivista

    Bilo je i gorih od Maxtora ko se sjeca jos Quantum mislim da se zvao BigFoot 5,25" katastrofa neznam dali ce ikada biti sta gore.
    Naravno da se svaki disk ili brand kvare to ide najcesce kako koja serija, ili kako ti grah padne.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    ne znam da postoji išta gore od onih tankih maxtora... diamond+ 8 ako se ne varam.
     
  3. Predator

    Predator Aktivista

    Tacno oni tanki su stvarno bili kriza, ja srecom nisam imao ni jedan ali moji haveri koji jesu zakukali su svi odreda.
    Doduse imao sam 2 maxtora 40 i 60GB. rade i danas kod jednog kolege, ali ja sam uvijek imao ventilator ispred pa im je to produzilo zivot.
     
  4. Bimbrlok

    Bimbrlok Aktivista

    Imali prakticno ikakvog ubrzanja sate II u odnosu na sataI standard
     
  5. ming

    ming Veteran foruma

    Sata I 1,5gb
    Sata II 3gb

    To je protok kroz kabal, nije brzina diska, ona je ista.

    Disk ima read cca.120mb i write 80....
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema. Nikakvog. ;)
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    eventualno ncq.
     
  8. Predator

    Predator Aktivista

    Teoriski da, prakticno nula bodova, samo malo u burstu po hdtachu ostalo ja stvarno nisam nisata primjetio.
     
  9. k!b¤

    k!b¤ Aktivista

    izmedju sataI i sataII sto se tice samog standarda - nema razlike, ali zmedju dva diska istog proizvodjaca jednog sataI a drugog sataII moze biti razlike.
    slicno je i sa ata<->sata varijantama istog modela npr. seagate 7200.7: sve ata varijante bile su fabricki podesene na 'quiet' mod (sporije trazenje) dok su sata varijance bile na 'performance' modu tj bio im je iskljucen aam.
    drugi primjer: hitachi 80GB ata zasnovan je na starijem dizajnu od 2 glave i jedne ploce dok je sata varijanta zasnovana na novim plocama od 160GB tj ima samo jednu glavu.
    to su sve nacini na koje proizvodjaci vjestacki sata diskove cine privlacnijim kupcu.
    u performansama takodje nikakve razlike nema izmedju istog diska/modela - jednog sa ata a drugog sa sata interfejsom. ono malo prednosti u 'real world' performansama koju su sata diskovi imali u pocetku bila je zahvaljujuci 8MB kesa jer je tada vecina ata diskova imala 2MB.
     
  10. Qler

    Qler Veteran foruma

    moze li mi neko ko je imao iskustva, u par crtica da objasni kako da prebacim Hitachi-a sa SATA2 na SATA1 mod :D da se ne obrukam pred dragom :D posto sam je ubijedio da kupi novi disk...
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Skini Hitachi Feature tool. Ide na bootabilnu disketu ili CD, ovisno koju verziju skines. Mislim da ima i za USB stick.
     
  12. Qler

    Qler Veteran foruma

    ima onaj .img ali kako da ga snimim na disketu?
     
  13. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Joj tebe qleru. Ko da si jucer sa gamersa dosao. Skini exe za xp, i kad ga pokrenes sam ce ti napraviti bootabilnu disketu.
     
  14. Qler

    Qler Veteran foruma

    ma kontam jel neka razlika .exe sam skinuo i napravio disketu.. samo kontam da se ne zajebem.. ok je onda.
     
  15. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Imaću ja krajem marta par diskova WD po 250 GB (eksterni - USB). Cijena 200 KM, pa ako neko bude htio neka se najavi i rezerviše na vrijeme, mislim da će biti cca 5 komada.

    Novi naravno, mislim da su ovi u pitanju, a detaljnije ću znati u martu:

    [​IMG]

    Možda je malo OffTopic ili za oglasa, ali hajd' kad je već priča o cijenama i markama :D