UMREZAVANJE DESKTOP+LAPTOP+DIJELJENJE KONEKCIJE?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kemkokems, Sep 22, 2008.

  1. kemkokems

    kemkokems Guest

    Dakle,imam adsl i onaj debilitet od modema paradigm pti8411 sa 4 lan porta i zelio bi da ga umrezim sa laptopom i da imam mogucnost da dijelim internet konekciju sa desktopom i naravno,da imam pristup fajlovima na jednom i drugom racunaru.Zanima me da li mi je za tu soluciju potreban switch?A ako samo zelim da dijelim konekciju sa desktopom da li to mogu obaviti bez switcha sa ovim modemom?
    HVALA
     
  2. GW

    GW Moderator

    Može i lan i odvojene konekcije na net. Ne treba switch ni u jednom slučaju.
     
  3. kemkokems

    kemkokems Guest

    Ja onda il nesto pogresno radim ili ne znam garant?Ako moze pojasnjenje kako tacno da to uradim ,jer ja kada samo spojim kablom modem i laptop ,a ako je desktop vec na internetu na laptopu ne mogu da uspostavim konekciju i dobijam poruku da je modem kao zauzet.
    Ma ja sam laik sa mrezom pa ako moze upute kako tacno da ih uvezem a da oba mogu na net.
    HVALA
     
  4. Toka

    Toka Aktivista

    Pa odes na desni klik na konekciju,izaberes Properties-Advanced i namjesti Internet Conection Sharing.Ne znam kako bas ide sa ADSL-om,ali ja mislim da mozes napraviti zasebnu konekciju na laptopu,tako da se sa njega konektujes na net.
     
  5. Moncho

    Moncho Komšija

    1. Ako si iz Sarajeva, sve sto trebas jeste da modem prebacis u bridge mode. Spojis PC i laptop preko mreznih kablova na slobodne mrezne utore na modemu i onda zasebno pravish konekcije na svakom PC iju.

    2. Ako nisi u Sarajevu, onda modem ide u router mode i na njemu napravis ppppoe konekciju i PC i laptop spojis preko kablova na slobodne portove na modemu i ides.

    1. konekcije je na zahtjev.
    2. imas stalnu konekciju na net
     
  6. Qler

    Qler Veteran foruma

    ja na poslu imam adsl i ovaj njihov modem (veze nemam koji je) i bez problema dva racunara idu na net neovisno jedan od drugog. plus preko istog tog modema i printer umrezen, a na jednom kompu je i USB printer share-ovan. :) sve radi.
     
  7. freeman

    freeman Novi član

    imam i ja isti problem..pa reko da ne otvaram novu temu..znaci..Desktop i Notebook..desktop ima svoju konekciju (global net, motorolin modem)...eh sad meni treba sljedece:
    1. kako da uspostavim konekciju na oba racunara neovisno jedan od drugog i kako da ih umrezim u LAN
    2. da li navedeno pod brojem 1 moguce uraditi wireless i koliko to izadje..

    P.S. iz Sarajeva sam ako nesto znaci
    EDIT:
    trebam cijelo pobjasnjene od pocetka do kraja..
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Moncho, ne kontam zasto spominjes sarajevo, u svoj ovoj prici? ja sam iz zavidovica, i bez problema mi adsl modem radi i u bridge modu (moguce je vise pppoe clienata istovremeno), i u router modu.

    PS: moguce je vise istovremenih konekcija, sa istim username i passwordom, sa razlicitih telefonskih linija (brojeva).
     
  9. Moncho

    Moncho Komšija

    Da, ali da je li moguce vishe simultanih pppoe konekcija sa jednog telefonskog broja/jednog porta.Ovo posljednje je dozvoljeno samo u Sarajevu i Visokom koliko ja znam.
     
  10. Moncho

    Moncho Komšija


    Ovako

    1. treba ti najobicniji switch.
    2. onda LAN kablovima spoji PC i lapac u switch i modem LAN kablom spoji u switch ( dakle, treba ti swithc sa min 3 porta i 3 mrezna kabla, najobicnija)
    3. Na PC i lapac napravi pppoe konekcije iz windowsa sa username i password koji si dobio od global neta.

    I to je to. Naravno ovo ce raditi pod uslovom da ti ISP odobrava vishe pppoe konekcija sa jedne MAC adrese ( tvoga modema). Znam da Logoosft i HS to odobravaju, jer koristim i jedno i drugo sa multipletnim konekcijama, za global net ne znam. Probaj pa ces vidjeti :)

    Naravno trebas imati u vidi, da recimo ako imas 1 mbps kod ISP konekciju, da ti se taj broj dijeli sa brojem ukupnih pppoe konekcija koje ostvarujes. Dakle, ako spojis lapac i PC i ako pokrenes download sa obje masihe, dobit ces ugrubo po 512 kbps po svakoj masini. No ako ti jedna masina ne skida nista sa neta ( nema veze sto je uspostavila konekciju) onda ce druga da skida max brzinom od 1 mbps.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa jeste moncho. cim sam spomenuo bridge mod, na to sam mislio. u firmi se bez problema na net spajam sa 3 racunara odvojeno (svaki ponaosob zove pppoe konekciju). ovo sto si rekao, da se brzina dijeli na sve klijente, to se odnosi samo ako se svi klijenti kace preko istog modema (sto je kod kolege slucaj), jer cim ti u telecomu puste adsl na tel. liniju, automatski ti definisu maximalnu brzinu za tvoj adsl modem (tj. tvoj paket) i on je ogranicavajuci faktor. ja sam se pokusavao spajati sa svojim accauntom u firmi (gdje imam ADSL MAX), i brzina mi ne ide preko 420kbps (iako imam 3G paket). ako se klijenti kace sa razlicitih brojeva (modema), onda svaki ima brzinu koja je prikacena na accaunt na pppoe koncentratoru (100% isprobano i provjereno)
     
  12. Moncho

    Moncho Komšija

    Eto Zavidovici je trece mjesto gdje je moguce ovo :)
     
  13. zoi

    zoi Veteran foruma

    da ne otvaram novu temu pitat cu ovdje(bilo bi dobro da se otvori jedna tema za ovo).

    zelim umreziti dva racunara sa svojim,a nisam bas siguran kako to uraditi(bez switcha).na svom kompu imam GLAN+sto mogu dodati 100MB LAN karticu(mreznu,kako vec).problem je onda sto nebi imali konekciju na net :( modem od ADSLa je speedtouch 546v6.da li je moguce da ovaj modem koristimo kao switch?

    ako jeste,kako da nastimamo da budemo u LANu i na netu istovremeno ako je moguce.koliko se sjecam trebalo je neku IP adresu unosit kada se zelis s nekim u lan povezat,uglavnom da je kod tebe xxx.xxx.xx1 a kod njega xxx.xxx.xxx2 tako nekako?

    kad sve ovo prodje,kako nastimati da oni imaju pristup fajlovima na mom kompu i obratno?kada sam se jednom umrezio sa drugim pc-om moram sam fajlove stavljati cini mi se u my network places ili nesto slicno :oops: ako ikako moze pomoc bio bih zahvalan :) ne znam sta jos da navedem.svi koristimo isti operativni sistem koliko znam,ako je to bitno.
     
  14. Dexx

    Dexx Aktivista

    naravno da mozes jer to nije samo modem vec modem/router sa 4 porta
    jednostavno samo prikopcas svaki komp sa modemom/routerom

    Sto se tice IP adresa, najlakse je da ostavis automatski ip pa ce DHCP server dodijeliti adresu
    Ili ako zelis da imas fixni ip ja bih ovako podesio:

    KompA 192.168.1.253 subnet mask 255.255.255.252 gateway 192.168.1.254
    KompB 192.168.1.252 subnet mask 255.255.255.252 gateway 192.168.1.254

    gateway je ip routera a obicno je 192.168.1.254 ili 192.168.1.1 za C klasu a 10.0.0.38 za A klasu ip adresa
    subnet mask 255.255.255.252 tako da kazes kompu da u mrezi su max 4 kompa (250-253) te da ne trazi bespotrebno dalje da li ima drugih racunara
    Racunari moraju imati IP iste klase da se "vide" i da su u istoj radnoj grupi (obicno je WORKGROUP)

    Sto se tice djeljenja koneckija imas 2 mogucnosti:
    1. staviti router/modem u routing mode, tako da user i password upisujes u settingse routera
    2. staviti router/modem u bridge mode, u ovom slucaju moras napraviti konekciju preko my networks u control panelu za svaki komp i "zvati" internet konekciju kada je potrebno
     
  15. Toka

    Toka Aktivista

    Da,i jos si zaboravio ako neko ne zna,da bi s npr. sa PC1 vidio neku datoteku na PC2,
    potrebno je na PC2 sharing-ovati tu datoteku,tj.omogucit da je drugi racunari u mrezi vide.
    To je vrlo jednostavno,desni klik na datoteku i izabrati opciju sharing i tu staviti dozvolu.
    I onda samo otvoriti My network places->View workgroup computers.
     
  16. irconbih

    irconbih Novi član

    Evo da se i ja prikljucim ovdje, da ne otvaram temu zasebnu.
    Stanje: konekcija preko kablovske (Europronet), PC regularno koristi.
    Kupljen je Micronet wireless broadband router SP916GK.
    Zelja: da se laptom preko wireless-a spoji na net.
    Buduci da ne znam nista oko ovoga, probao sam pratiti prirucnik, ali nije islo.
    Treba da PC koristi net preko kabla, laptop preko wirelessa, te da taj wireless bude zasticen od neovlastenih konekcija. Hvala!
     
  17. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Kablovski modem prikljucis u router (WAN utor).
    Računar spojis u jedan od slobodnih utora na routeru.

    Vjerovatno taj router ima neki wizard za podešavanje.
    Pratis upute...upises username password...connection type : PPPOE. (ili kako vec ide na europronetu)
    U wireless postavkama ukljucis WIFI, stavis neku od WPA zaštita.
    Na laptopu samo pronađeš mrežu koju je router kreirao i ukucaš taj WPA key.

    To bi u kratim crtama bilo to.
     
  18. elvismalezic

    elvismalezic Novi član

    Ja sam probao ovo sa rucnim IP adresama jer mi ne ide sa automatskim prepoznavanjem,
    ali mi ne da da upisem rucno ovu drugu za B Comp ...?!
    Isto sam laik za ovaj posao ali mi stvarno ide na zivce sto ne znam podesiti 2 racunara na ovaj PARADIGM isti ADSL modem-router 2/2 +...!!!!???? Jel to neko bozje slovo ili...je toliko komplicirano za nas pocetnike, da se jednostavno ne moze objasniti na ovom forumu...!!!???
     
  19. Moncho

    Moncho Komšija

    Ti izgleda ne slusas.

    De nazovi bhtelecom support i pitaj ih da li ti je ukljuceno to sto oces. Ja sam u centru sarajeva pa mi bilo iskljuceno i nazvao i ukljucili mi i od tada radi ko flak.

    Sta sam tada uradio. Spojim ovaj gore ADSL modem, prebacio u bridge mode, spojio 2 PC na 2 LAN utora na Modemu i upalio PC eve i podesio ppppoe konekcije na svakom PC u i radi!
     
  20. elvismalezic

    elvismalezic Novi član


    Izgleda da bas ne slusam, izvini nisam znao da moram provjeriti ovo sa BH Telecom-om prvo,
    konto da se to odradi na racunarima...?! :lol: