Upgrade graficke

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Benq, Nov 11, 2014.

  1. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mislim da je samo cooler na toj slici. Slika je s neta svakako, nije originalna.

    Ja bih onda radije za tu lovu novu R9 280 npr. nego polovnu 290 bez garancije.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Sapphire R9 290X Tri-X za 690KM, jos 22 mjeseca garancije u WinWin.ba

    http://www.pik.ba/artikal/14116271/sapp ... gb-r9290x/
     
  3. Benq

    Benq Komšija

    Kupio sam od kolege sa foruma R9 270 OC Windforce , velika razlika u odnosu na GT630 :). Htio sam i 7970 ali ne bih da se kockam hocu li je dobiti ispravnu ili ne, ovako sam uzeo od provjerenog momka.
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

  5. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Baš povoljno , rudarile ili ne ako su ispravne značilo bi da je rizik isto kao i sa bilo kojom kartom koja nije rudarila. Pitam se da li bi znalac otkrio razliku između rudarke ili ne a da nije znao prije stanje kartice??

    Jedini koji je htio zamjenu (gore sam stavio link) :
    http://www.pik.ba/artikal/14560362/sapp ... cka-karta/

    678KM ,

    sve dogovorili ali ono posljednje (cijena moje doplate msi hd7950 TF3 sa AC Extreme IV 280x coolerom) nije išlo , možda bi i bio deal da nije mog coolera kome liku ništa ne znači a on neide na R9 290(x) samo na 7950/70 i 280(x) !

    Nešto mi i nije krivo , za pola godine izađu nove AMD a možda i nVidia skreše cijene , trenutno mi hd7950 rules a već pola godine samo jedna igra instalirana Grid , LoL
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nije isto, svaka grafa koja je puno vremena rudarila ima puuuno vise sanse za gubljenje kontakta na nekom od pinova gpua ili memorije, a onda ili reflow ili rerna :)
     
  7. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nije bas tacno. Vece su sanse da se to desi ako ima vise vruce/hladno ciklusa nego ako je stalno vruca. Prije ce biti da da ce se ostetiti VRM ili neki drugi chip nece izdrzati konstantni napon.
     
  8. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    Konto' jesam , ohladio sam totalno....... ali kada bude upgrade bit će sigurno sa najtišim hlađenjem ,Strix po cijenu slabijih performansi i skuplje ali samo novo ili sa foruma eventualno,
     
  9. ibran

    ibran Aktivista

  10. dmr

    dmr Veteran foruma

    nije bas tacno, dugotrajno izlaganje visokim temperaturama je najubitacnije. Kakvo toplo hladno, pa neces je hladiti na 0 stepeni vec na 40 :)
     
  11. Tensai

    Tensai Komšija


    Upravo tako,poznato je da kalaj oslabi kad se stalno iznova zagrijava i hladi.Tako je i sa ostalim materijalima,drvo najvise propada kad se kvasi i susi,sijalica pregori kad se pali i gasi itd.
    Kako god okreneš sve su te grafičke programirane da se pokvare nakon isteka garantnog perioda tako da bi ja uzeo ovu iz rudnika bez problema.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ma nije, ako dmr kaze da nije, onda je tako :D
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    Mora da i vi rudarite pa da lakse prodate :D
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Nema veze koliko je rudarila ili uopste radila vec na kojoj temperaturi, bar sto se tice BGA. Ako su temperature GPU-a bile OK tj do 80C onda nije ni vazno da li je rudarila ili rendala frejmove.

    Veci stress je na napojnoj sekciji kartice i to prvo opali u vecini slucajeva.

    A da ne spominjem da je na R9 290 seriji radna temperatura deklarisanih 94C, a ove sa custom hladjenjem rijetko koja da dotakne 80C.

    I PS3 ili Laptop crkne zbog pregrijavanja jer se zacepi i onako slabi hladnjak grafickog chipa pa ide reflow ili reballing popravka, da se redovno ciste ne bi (tako cesto) crkavali.
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    I ista ce temperatura biti kada igras igre i kad rudaris, i igras igre 24/7 kao sto rudaris? :)
     
  16. Tensai

    Tensai Komšija

  17. Pionir

    Pionir Overclocker

    :) zadnja recenica :D
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ponovo, temperatura nema veze, osim ako nije mijenjano u biosu, ove karte ce smanjiti performanse kada dostignu odredjeni tdp ili temperaturu. A to mineru nije cilj. Tako da se obicno ganja sweetspot na nesto ispod 70c.
    Sto se tice lemova, veci je stres kada se nakon 80c graficka ohladi na sobnu temperaturu i nekih 20c pa onda opet takv brzo ugrije na 80 ili vise. Od temperature prvo strada napojna sekcija, eventualno memorija.
    Tako da se razumijemo, postoji veca sansa da graficka strada od rudarenja, to ne treba sporiti, najvise zavisi u kakvim je uslovima rudarila, ali ako je trenutno ispravna, onda se aplicira ova recenica sto je Pionir izdvojio.
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

    ja mislim vise na rikavanje poslije garantnog roka, a to bas i nisu mogli staviti u statistiku.